TAC Presentation Evening 2016
Telford Athletic Club Presentation Evening
Friday 21st October 2016 – Harper Adams University.
With Nathan Douglas GB International.
Cross Country
Club Champs (SYA Lge)
SYA XC Lge Team Managers Award
Most Improved Young Athlete
Sheila Norton Trophy ( Most points in the SYA XC Lge )
English Schools Cross Country Champs - TAC athletes
Battery Trophy ( points scored in all xc league and champs )
Indoor / Sportshall
Club Champs( SYA League)
SYA Sportshall League – Team Managers Award
Road, multi - terrain and fell running.
Bollard Trophies ( Best TAC Performance in the Sexarathon )
Steve Burrage Trophies ( Best TAC Performance in the Sexarathon )
Fell Runner of the Year ( Shropshire Winter and Summer Series )
Most improved senior road / country
Track and Field
Club Champs (SYA + YDLge + Heart of England Lge )
Women - Alison Preece Men - Matt Costello
English Schools Track and Field Champs – Gateshead - TAC Athletes
UK Schools Games – Loughborough - Dylan Gillett - 1500m steeplechase
Team Managers Awards
Most improved Awards U/11-U/17
Track and Field athletes of the Year Awards
(U/11 – U/17)
Extra Special Awards
Best newcomer – Valerio Duah
Best TAC performance in the National XC Champs.( Kiwi ) Claire Martin 46th and William Kay 13th
Best Performances at the National Inter Counties XC – Claire Martin 29th and William Kay 15th
Best XC Performances - Claire Martin – Brit Masters Champion, Josh Burrows – Shropshire Champs
Best XC Performances Junior – Charlotte Burrows 14th Midland and William Kay 13th National.
Best Road Performance – Ladies 2nd British Masters Relay ( Claire Martin, Rachel Coupe, Michelle Clarke and Lucie Tait Harris)
Best Road Performance Men - Paul Ward, England vest at the Cardiff 10k
Best Sports Hall Performances- Bethany Masefield and Jake Watson.
Best Indoor Performances – Sarah Mackness, Midland Champion.
Best male and female performance at the Shropshire AA T + F Champs – Charlotte Burrows and Jake Watson
Best performance at the Telford Games – Junior (Post Office Trophy) - Ellie Vernon. Senior ( Malcolm Davies Trophy ) – Hayley Rubery
Best Javelin Performance ( Vic Musgrove Trophy ) – Ellie Vernon
Best Discus Performance ( Alvin Ffrench Trophy ) – Hayley Rubery
Best Shot Performance ( Jim Kerrigan’s Cap Trophy ) - Ben Himsworth
Best International Performance ( Derek Taylor Trophy ) - Rachel Coupe, Sarah Mackness and Jess Harvey ( GB vests )
Hartshorne Trophy – Eric Cartwright ( sprints coach )
Female Track and Field Performance of the Year - Ellie Vernon (1st Midlands, 14th ESAA, 10th ranked P of 10.)
Male Track and Field Performance of the Year – Rio Mitcham ( 4th ESAA, 3rd Midland 100/200 )