מדוע "החיפושיות" לא הגיעו לישראל

אתר "האוניברסיטה" חוקר מהי הסיבה האמיתית,  "שהחיפושיות" לא הגיעו לישראל

 ומגלה פרטים חדשים אודות הקשר ההדוק של פול מקרטני עם מדינת ישראל

רבים מכירים את פול מקרטני מתקופתו כחבר בלהקת "ווינגס" (כנפיים) המפורסמת, ומ"החיפושיות", המפורסמת פחות. אך מעט אנשים יודעים כי מקרטני, היה בעבר ידיד ישראל נאמן. תחילת הידידות של הזמר הידוע עם ישראל הייתה בסוף שנות ה-50, אז הגיע מקרטני לישראל כמתנדב קיבוץ גזית, אשר בעמק יזרעאל, על-יד הר תבור.

 

במהלך שהותו בקיבוץ, נהנה מקרטני לשיר יחד עם אנשי הקיבוץ את שירי המעפילים ולשכב עם נתיבה בן-יהודה, אשר במרוצת השנים "ידעה" גם את שאר חברי להקת החיפושית. לאורך הזמן פיתח מקרטני מודעות פוליטית עמוקה אשר הביאה אותו מספר פעמים לכנסת ישראל, על מנת לצפות במחוקקים עושים עבודתם נאמנה כמחוקקים.

ביום שמש אביבי אחד, יצאה, לא פחות ולא יותר, השרה גולדה מאיר, לימים ראש ממשלת ישראל, ומניצולי ועדת אגרנט, אל מחוץ לכנסת כשהיא לובשת מכנסיים צמודים אופנתיים ושלייקס. מיד הבחינה בבריטי החמוד, שעישן לו קטנה מחוץ לאולם המליאה. התקרבה גולדה וביקשה להצטרף אליו.

"זאת הייתה אהבה ממבט ראשון" נזכר מקרטני, "ראיתי את פרצופה המקומט והבנתי שזה לא סתם עוד סטוץ כמו עם נתיבה (בן-יהודה – ת.ב)".

 

מקרטני וגולדה היו נאהבים במשך 5 חודשים. מושיקו, אחראי חדר האוכל של קיבוץ גזית באותה תקופה:"היא הייתה מגיעה אלינו בחשאי, כי היא הייתה נשואה, אבל כל החבר'לייצים הצעירים בקיבוץ ידעו אודות הרומן. הם היו זוג פרוע למדי. הם היו עושים בלגאן בכל מקום בו היו. לא האמנתי ששרה מכובדת תעשה חוכא ואיטלולא שכזה."

רחביה, גזבר הקיבוץ באותה תקופה:"הגיעו תלונות רבות לגבי פול מטעם חברי הקיבוץ. ביקשו שנסלק אותו. טענו שהוא הורס את הילדים."

בעקבות התלונות הרבות לגביו, מקרטני סיים את שהותו בארץ מוקדם מהצפוי.

 

לאחר מספר שנים, כאשר מקרטני וחברי להקת "החיפושיות" היו בשיא התהילה, הועלתה הצעה, שהלהקה תגיע לישראל, אבל הצעה זו נפסלה ע"י מנכ"ל משרד החינוך והתרבות דאז, מר יעקב שניידר (אביו של השר לשעבר, יוסי שריד-ת.ב), וזאת מהחשש הכבד, שהלהקה תשפיע על הנוער לרעה. מסמך, שהגיע לידי "האוניברסיטה של החיים" מלמד, כי שניידר, שהיה שומע רבות את להקת "החיפושיות", היה נתון ללחצים וסחיטות מטעם חברי קיבוץ גזית, על-מנת שלא יסכים להכניס את הביטלס לארץ. שניידר, אוים, שאם הלהקה תגיע לארץ, הנהלת הקיבוץ תספר לאשתו של שניידר, שהוא מגיע לקיבוץ ביום שבת בצהריים, כדי לאכול בחדר האוכל, ומשקר לאשתו שהוא נשאר בבית. מושיקו מקיבוץ גזית:"הוא היה מגיע אלינו כל שבוע בשבת כדי לאכול. הוא היה מספר לאשתו שהוא נשאר בבית, כי המשפחה שלו הייתה נוסעת לאכול אצל חמתו מדי שבת. אני הייתי קרוב אליו מאוד. הוא היה מספר לי שחמתו רודה בו תמיד והוא מפחד ממנה. כמו-כן, הוא שנא את האוכל שלה, שהיה חריף מדי לטעמו".מושיקו מוסיף "האיומים כנגד שניידר היו רק בגלל אותו רומן בין מקרטני לגולדה. זאת הייתה הנקמה המתוקה של הקיבוץ בשניהם".

בשיחת טלפון ללונדון, סר ג'ורג' מרטין, המפיק האגדי של החיפושיות מאשש את העניין:"הפניה הראשונית הייתה אלינו מצידו של שניידר. לאחר כמה ימים הוא פנה אלינו ואמר שהוא מצטער, אבל הוא מבקש לבטל את ההזמנה. הוא אפילו העלה רעיון שפול (מקרטני-ת.ב) לא יגיע עם הלהקה ויחליף אותו מישהו אחר. כמובן שנאלצנו למחות כנגד הרעיון, וההופעה בישראל לא יצאה לפועל".

כשדיברנו עם מקרטני אודות העניין, הוא התרגש לשמוע את שמה של גולדה:"יורדות לי דמעות בכל פעם שאני נזכר בסיפור הזה. גולדה הייתה חשובה לי ושמרנו על קשר גם לאחר שעזבתי". מקרטני מוסיף שכמה משיריו הוא כתב על חוויותיו מישראל:"כמה משיריי הובנו לא נכון ע"י קהל מעריצינו.למשל: השיר "HEY JUDE" נכתב כפניה לעם היהודי, שלא ייקח את מה שקורה במזה"ת יותר מדי קשה. את השיר "GET BACK", כתבתי בעצם עבור גולדה, במובן של- אל תדאגי, אני עוד אחזור אליך".

כיום מקרטני נשוי באושר ואנחנו, אזרחי מדינת ישראל, יכולים רק להצטער על כך שנמנעה מאיתנו פיסת היסטוריה-ביקור החיפושיות בארץ, רק בשל עוינותם וקשיחות לבם של אנשי קיבוץ גזית.

 תגובות למאמר

"בחזרה לדף הראשי של "האוניברסיטה של החיים