Kasulikkus

Vaata Tammejuure Mahetalu kodulehekülge: 
KANEPI KASULIKKUS

Kanepiseemne teeb eriliseks selle biokeemiline koostis:

Seemnekanepi seemned sisaldavad ligi 35% kõrgväärtuslikku õli, ligi 25% proteiini, 20-30% süsivesikuid, 10-15% ballastaineid terve rida mineraalaineid (eriti fosforit, kaaliumi, magneesiumi, kaltsiumi, aga ka rauda ja tsinki), vitamiine (A, B-grupi (v.a. B12), C, E, karotenoide) ning klorofülli. Lisaks veel antioksüdante ja omega-rasvhappeid.
 
 

Omega-rasvhapped

Iga meie keharakk vajab arenemiseks ja elus püsimiseks omega 3 ja 6 rasvhappeid. Kuna meie organism ei suuda neid ise toota, tuleb neid igapäevaselt juurde võtta. Tervise võti peitubki nende kasulike rasvhapete koguses! Enamasti saame toiduga lausa ohtlikult vähe neid nii vajalikke ühendeid. Koos linaga ongi kanep üks väheseid taimi, kelle seemneid võib polüküllastamata rasvhapete suure sisalduse poolest võrrelda rasvaste merekaladega.
 
Omega-3 rasvhapped tagavad rakumembraanide normaalse ehituse ja talitluse. Eriti olulised on nad närvirakkude töö tagamisel ja ajus neuronite ühendusteede isoleerimisel.
 
Omega-3 rasvhapete pidev tarbimine aitab vältida südame-veresoonkonnahaigusi, samuti alandavad vererõhku ja vere kolesteroolisisaldust, parandavad vere hüübivust ja muudavad veresoonte seinad elastseks. Omega-3 hoiab ära trombide tekke ning on põletikuvastase toimega
Seega on olulised südame-veresoonte haiguste ennetamisel.
 
Omega-3 rasvad aitavad nahka akne vastu, põletike vastu, naha kuivuse vastu (sh ka kõõma), muudavad naha pehmemaks ja elastsemaks. Omega-3 hoiab naha niisutatuna ja tugevana, nahk näib noorem ja tervem välja. Niisutatud nahk lubab toitaeitel rakkudesse siseneda ja väljutada jääkaineid.
 
Enamgi veel – omega-3 rasvadel on suurepärane võime välja lülitada geene, mis käsivad kehal toota rasvarakke.
Näriliste peal tehtud katsed näitasid, et loomad, kes olid rikka omega-6 dieedi peal, olid lõppkokkuvõttes tunduvalt kogukamad, kui närilised, kes olid omega-3 dieedil. Katsel oli kahel grupil võrdne kogus rasvu ja sama kaloraaz.
Omega-3 peetakse looduslikuks rasvapõletajaks.
 
Samuti on omega-3 abiks liigestele. Omega-3 on üks looduslikemaid liigesetoite, liigeste probleemide korral tuleks emsalt vaadata just omega-3 poole. Omega-3 vähendab liigeste jäikust, valulikkust ja turset. Artriidi all kannatavad inimesed on just omega-3 abi saanud.
Sportlastele on oluline, et liigesed töötaksid korralikult ja ei tekiks vigastusi, parimaks abivahendiks siin ongi omega-3.
 
Millele kõigele omega-3 kasulik on?
• Põletike vastu
• Südame- ja veresoonkond
• Kolesterooli vastu
• Aju töös
• Parem meeleolu, vähem depressiooni
• Vähenenud infarkti ja insuldi oht
• Kõrge vererõhu vastu
• Diabeedi vastu
• Põletab rasvu
• Parandab lihasetaastumist
• Liigestele
• Artriidi vastu
• Osteoporoos vastu
• Skisofreenia vastu
• Parem nahk
• Astma vastu
• Menstruatsioonivalude vastu
• Vähi vastu
Ja palju veel...
 
Omega-6 rasvhapetel on kasvamise ja arengu juures suur roll. Omega-6 rasvhape aitab tugevdada ka immuunsussüsteemi.

Tervisemunad
Nende munejaid (nt. kanad) söödetakse õlirikaste seemnetega (lina, kanep, raps), mis sisaldavad rohkesti polüküllastamata rasvhappeid. Kanad väärindavad nokaesist: munarebus suureneb tunduvalt kõnealuste rasvhapete osakaal.
 
 
KANEPIÕLI
 

Enamus meie igapäevastets toiduõlidest (päevalille-, rapsi-, soja-, ja maisiõli) sisaldavad küllaldaselt linoolhapet (oomega-6), millest aga ainult soja- ja rapsiõli - ja sedagi väheses koguses - alfalinoleenhapet (oomega-3). Alfalinoleenhappe poolest rikas linasemneõli rääsub aga kiiresti.

Kuna ka liha ja teravili ei varusta meie organismi oomega-3 rasvhappega, jääb nüüdisaja inimeste igapäevatoidus kahjuks tihti sellest elutähtsast rasvhappest vajaka. Tulemuseks võivad olla tervislikud probleemid ning halvimal juhul tsivilisatsioonihaigused. Siin saab kanepiõli aidata!
 
Uurimused näitavad, et pikemaaegne kanepiõli manustamine alandab kõrgenenud kolestorooli taset veres, kergendab reumaatilise artriidi süptomeid ilma kõrvalnähte tekitamata, kergendab või ravib neorodermiiti põdevate inimeste vaevusi ning aitab tunduvalt premenstruaalse sündroomi(PMS) hädade puhul. Teaduslikud uurimused on näidanud, et GLA-rikka kanepiõli kasutamine igapäeva toiduõlina aitab ennetada artereskleroosi, südameinfarkti ja ajurabandust
Oma linool- ja linoleenhappe sisalduse tõtu on kanepiõlil tähtis osa arstimi ja toidulisandina.
 
Kanepiõli teeb väärtuslikuks tema ülimalt kõrge mitmekordselt küllastamata rasvhapete osakaal, millest 50-58% moodustab linoolhape (oomega-6 rasvhape) ja 14-20% alfalinoleenhape (oomega 3-rasvhape). Neid rasvhappeid ei ole organism võimeline ise tootma, mistõttu peab ta neid saama valmis kujul toiduga. Ainukesena toiduõlidest on kanepiõli essentsiaalsete rasvhapete vahekord 3:1, mida peetakse inimorganismi ainevahtusele kõige kasulikumaks.
Peale selle sisaldab kanepiõli ainukesena toiduõlidest 1,5-6% gammalinoleenhappeid (PGE1) omavad positiivset toimet põletikele, nahahaigustele, allergiatele ja immuunsüsteemi häiretele. Tavaliselt on inimorganism ise võimeline linoolhappest GLA-d sünteesime, geneetlise eelsoodumuse, stressi ning vale või ühekülgse toitumise puhul võib aga esineda vajakajäämisi, mis omakorda võivad põhjustada väga erinevaid haigusi.
 
Üks paljudest kanepiõli headest omadustest on see, et ta ei tee meid paksuks:
kuna keha ei ladesta seda rasva kudedesse, vaid kasutab selle koheselt energia tootmiseks. Juhul muidugi, kui me õli tarbimisega ei liialda. 30grammist õlist või 100 grammist kanepiseemnest piisab, et organismi päevane vajadus essentsiaalsete rasvhapetega rahuldada.
 
Lisaks sellele sisaldab kanep väga kõrgväärtuslikku valku, mis koosneb kõrgväärtuslikest aminohapetest. Toiduvalkude ülesandeks on tagada kehas kudede kasv ja säilimine. Meie organism suudab 20-st põhiaminohappest oma elutegevuseks sünteesida umbes pooli. Ülejäänud üheksa on asendamatud ning meie organism peab need saama toiduvalkudest (seega meie igapäevasest toidust). Ning ka siin hiilgab kanep. Kanepivalk varustab meie organismi kõikide meie organismile vajalike aminohapetega ning seda veel inimorganismile kõige sobivamas koostises.
Lõviosa süsivesikutest on hoopis kiudainetes, mis hoiavad korras seemnesööjate seedimise.
 
 
Comments