אתרי משחק לגיל הרך

מספר משחקים המותאמים לגיל הרך מהאינטרנט וחוות געת עליהם.

 

1. הסוד של מיה

http://sodmaya.co.il/

אתר זה משולב עם מספר משחקים. יש משחקים לכיף ויש משחקים שיותר מכוונים ללמידה. לפי דעתי הוא פונה יותר לילדים בבית הסר היסודי מאשר לילדי גן חובה. אומנם יש בו משחקים אשר מוסברים בקול ואין צורך בקריאה אך ההתמצאות באתר דורשת מיומנות שאם אין אדם מבוגר שיושב ליד אותו ילד בגן, אני חושבת שהוא ילך לאיבוד בתוך המשחק.

ההכנה היום לכיתה א' של ילדי הגן, היא מצד אחד חשובה ומצד שני יותר דרישה של משרד החינוך. ישנם משחקים על אותיות, על מילים, כתיבה של האותיות, על צלילים של האותיות - אלו דברים חשובים מאוד אך הייתי בוחרת בפעילות אקטיבית עם הילדים ביחד ולא מושיבה אותם מול מחשב ללמוד. המשחקים באתר הם מאוד מעניינים ומושכים ואכן הייתי משקיעה בהצמדה של מבוגר כדי שידריך את הילדים בהתמצאות באתר, אך שוב אני לא רואה צורך במשחק על לימוד של אותיות כשיש דרכים הרבה יותר טובות ומעניינות מאשר להושיב ילד מול מסך.

 

2. משחק הפכים

http://www.snopi.com/kids/Opposites/Opposites.asp

המשחק הזה נמצא בתוך אתר בשם גולו עם משחקים רבים אחרים. באתר ישנה אפשרות ללחוץ על ילדודס ושם נמצאים המשחקים אשר פונים לגיל הרך. מתוך אותם משחקים בחרתי את המשחק  - הפכים.

אני מוצאת אותו פונה לגילאים 3-6. ילדי הגן אכן יכולים לשחק בו בלי לדעת לקרוא. התמונות מספיק ברורות בכדי להבין אותן. לילדים מתחת לגיל 3 אני חושבת שמבוגר צריך לשבת ליד אותו ילד שרוצה לשחק כדי לעזור במהלך המשחק.

לא הייתי משלבת את האתר בגן כי שוב אני מאמינה שאפשר גם את זה ללמד ילדים בצורה יותר מעניינת וטובה. אפשר ללמוד את זה בקבוצה, במקום כל אחד לחוד, אפשר ללמד גם ילדים בגיל שנתיים הפכים עם תמונות מוחשיות או מחיי היום יום ועוד.

 

3. בלוני אותיות

http://www.snopi.com/balloons/balloons.asp

המשחק מיועד לגילאים 3-6. משחק זה נמצא גם הוא באתר בשם גולו, האתר פונה לכל הגילאים. המשחק הזה נמצא תחת קטגוריה ילדודס.

המשחק הוא לפוצץ בלונים שאליהם כתובות אותיות על ידי לחיצה על האות הנכונה במקלדת. אני מוצאת את המשחק הזה מתאים מבחינת מיומנויות אכן לגיל 3, אך את הצורך במשחק אני רואה רק ילדים אשר בגיל 5-6 כאשר הם עולים לכיתה א'. גם את המשחק הזה לא הייתי משלבת בגן הילדים, אני יכולה לעשות פעילות עם כרטיסיות של האותיות בקבוצה. שנה שעברה עשיתי פעילות מאוד דומה שהילדים מאוד נהנו איתה, שיחקנו עם האות הפותחת של כל שם של ילד, של ילד מהגן, של אח או אחות ועוד. אפשר לעשות פאזל עם אותיות, יש עוד הרבה מאוד אפשרויות ודרכים ללמד ילדים אותיות.

 

4.  להציל את החציל

http://www.zolo.co.il/games/eggplant/eggplant.html

באתר של המשחק אין הניה לגיל מסוים, לאחר חיפוש בגוגל 'משחקים לגיל הרך' הגעתי אל האתר הזה.

מטרת המשחק להעביר על ידי שימוש בעכבר חציל שקופץ מהשיש לשולחן. תוך כדי שקופץ חציל אחד יוצא לדרך חציל שני ושלישי וכן הלאה.

אני לא מוצאת מטרה דידקטית למשחק הזה, המטרה היחידה שאני רואה כאן זה שיור יכולת של תיאום יד ועין במהירות, במטרה שלא יפלו החצילים על הרצפה. במשחק זה ניתן לומר ששיפור היכולת המוטורית עם קורדי נציה של עין - יד יכול להביא תועלת לילדים בגן. אך שוב, אם אני רוצה לשפר לילד כל שהוא את המוטוריקה שלו או את יכולת הקורדי נציה, הייתי גם בנושא הזה פונה אל העילות המעשית יותר מאשר מול המחשב.

 

5. צורה לו

http://www.snopi.com/zorot/zorot.asp

המשחק מיועד לילדים בגיל 3 עם ליווי מבוגר. לפי ההסבר באתר הוא פונה ללמידה ראשונית של המחשב, על ידי משחק של הזזת שני מקשים בלבד. במשחק הילד או ההורה מזיז את החץ כדי להתאים את הצורה שנבחרה בשבילו לתמונות של אותה צורה ללמעלה.

אני לא רואה למידה של מחשב כלל, שימוש של שני מקשים בלבד זה לא לימוד הכרת המחשב. יתר על כן, מדובר בלימוד מחשב על ידי נושא חשוב יותר - צורות - שלפי נותן ההוראות הוא התייחס לזה באופן שולי לחלוטין.

גם כאן, לא הייתי משלבת את המשחק הזה בגן, אם הייתי רוצה לעשות היכרות ראשונית של הילד עם המחשב, הייתי בונה משחק עם יותר מקשים להכרה, ונעזרת בנושא שהם כבר מכירים כך שהריכוז יהיה בלימוד המחשב ולא 'האם אני יודע איזו צורה מתאימה'.

Comments