Bernard Ariadnina nit


Jsem Bernard z chovné stanice Ariadnina nit. To aby jste pochopili celé mé jméno. Jinak se mi říká nejčastěji Berník a jiné podobné odvozeniny mého jména se u nás také používají, ale ty si nechám pro sebe...
    Narodil jsem se 6.6.2010 a jsem z rodu ohařů, přesněji řečeno MOKů, tedy Maďarských Ohařů Krátkosrstých, abychom rozkryli tuto zkratku. A abychom to zase udělali trochu složitější, říkají nám ještě Vizsla, Žemle, Maďárek, Sameťák, to když děláme radost. Když zlobíme, tak ta jména, která za námi létají tady zveřejňovat nebudu.
O historii naší rasy se dočtete dost podrobností všude na internetu (jsme samozřejmě i v encyklopedii!) a tak jen krátce připomenu, že jsou dvě domněnky odkud pocházíme. Jedna říká, že jsme přišli s nomádskými kmeny, Nomád (No-Mad) je člověk co nemá domov a pořád putuje, a druhá říká, že pocházíme z tureckých žlutých psů. Turci taky svého času hodně putovali, tak ať už pocházíme od Sultána nebo od NoMáda to putování nám zůstalo v krvi a moc rádi se pohybujeme, abychom se potom mohli pěkně povalovat nejraději někde na pohovce.
Čistokrevnost naší rasy je ale mnohem mladší, začala se datovat v roce 1917 a od té doby si šlechtíme naše hlavní rysy. Z těch exteriérových to je sladění žemlové barvy od drápů až po uši, žádný jiný pes není tak dobře barevně sladěn (ještě tak "snad" můj kamarád Garp). Nejsme prostě žádní pestrobarevní papoušci... A z těch povahových je to vytrvalost, hbitost, oddanost, ovladatelnost, čilost a to by snad už stačilo, aby jste mě začali mít rádi, ne...?
Jako správný "psí šlechtic" mám i svůj rodokmen, můžete si ho prohlédnout v příloze, časem ho možná zveřejním on-line, uvidíme. 

Ċ
Jan Raška,
Dec 11, 2011, 8:46 AM
Ċ
Jan Raška,
Dec 11, 2011, 8:47 AM
Ċ
RTGDKK.pdf
(723k)
Jan Raška,
Dec 11, 2011, 8:49 AM
ą
Jan Raška,
Dec 10, 2011, 9:31 AM
Ċ
Jan Raška,
Dec 11, 2011, 9:33 AM
Ċ
Jan Raška,
Jan 22, 2012, 12:47 PM