Aktualności


Dzień Europejski 2015 - przypomnienie ;)

opublikowane: 11 kwi 2016, 09:53 przez Agnieszka Trojak   [ zaktualizowane 11 kwi 2016, 10:04 ]


Film z YouTube


Rok szkolny 2015/2016

opublikowane: 22 wrz 2015, 00:20 przez Agnieszka Trojak

http://studioopinii.pl/wp-content/uploads/2013/10/unia-europejska-flaga.jpg

Koło Europejskie w roku szkolnym 2015/2016 prowadzi edukację
w zakresie kształcenia świadomej postawy młodego obywatela Europy, realizując założenia panelu społeczno-językowego. Tematyka zajęć dotyczy ogólnych wiadomości geograficznych
o naszym kontynencie, podstawowych informacji historycznych
i zmianach, jakie zachodziły w Europie za przestrzeni poszczególnych epok. Głównym celem jest przybliżenie: pojęć, najważniejszych wydarzeń i sylwetek Ojców Europy jak również  dat związanych z dążeniem do integracji europejskiej oraz powstaniem Unii Europejskiej.  Główne instytucje UE, waluta Euro, traktaty oraz kraje członkowskie to obszerne tematy, którymi zajmujemy się, korzystając z wielu ciekawych źródeł i pomocy dydaktycznych. Na szczególną uwagę zasługuje miejsce Polski w Europie i nasze wyobrażenia o integracji. Program przewiduje elementy języka niemieckiego wplecione w każdą jednostkę lekcyjną.


Tegoroczna edycja Koła Europejskiego realizowana jest z klasą IB Gimnazjum nr 2 w Tarnowcu, panel społeczno-językowy w każdą środę na 8. godzinie lekcyjnej w sali językowej 0/2.

Rok szkolny 2014/2015

opublikowane: 26 paź 2014, 10:27 przez Agnieszka Trojak   [ zaktualizowane 22 wrz 2015, 00:20 ]

    Zapraszam wszystkich uczniów zainteresowanych tematyką europejską na codwutygodniowe spotkania, które odbywać się będą we środy w sali 2/5.
Agnieszka Trojak

Świętujemy Dzień Europejski ze Steven'em Beattie - 05.05.2014

opublikowane: 23 paź 2014, 03:30 przez Agnieszka Trojak   [ zaktualizowane 26 paź 2014, 10:15 ]

DZIEŃ EUROPEJSKI 05.05.2013

Obejrzyj relację z Dnia Europejskiego:


Zaczynamy nowy projekt ETWINNING!

opublikowane: 23 paź 2012, 04:46 przez Lukasz K

Po raz drugi rozpoczynamy projekt e-twinning z zaprzyjaźnioną szkołą w Niemczech. Tym razem tematyka daleka będzie od poprzedniej, lekkiej i przyjemnej. W tym roku skupimy się na historii. „Situation in Polen/Deutschland nach dem zwieten Weltkrieg” to tytuł projektu, który po polsku brzmieć będzie: „Sytuacja w Polsce/Niemczech po II wojnie światowej”. W poszczególnych etapach pracy poruszymy i opracujemy następujące punkty:

 

  • Przedstawienie się uczniów obu szkół
  • Sytuacja po II Wojnie Światowej w Polsce (stopień zniszczenia, sytuacja polityczna, zaopatrzenie ludności w środki do życia, kształtowanie się szkolnictwa, organizacja dnia powszedniego, władze polityczne państwa – ich zwolennicy i przeciwnicy).
  • Oswobodzenie Byłego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau
  • Powojenne wspomnienia moich krewnych
  • Zarys Procesów Norymberskich
  • Dyskusja uczniów obu szkół na temat bestialskiego traktowania człowieka
  • Podsumowanie projektu (czego się nauczyłem, jak pracowało mi się w grupie
    i z grupą, które aspekty projektu uważam za szczególnie ważne i interesujące)

 

Grupa, która zaangażowała się w projekt, to część uczniów klasy IIIB oraz jeden uczeń klasy IA. W miarę możliwości, czasu i chęci postaramy się poszczególne punkty opracować na różne sposoby (zdjęcia, filmy, reportaże, wywiady, chat, forum, teksty tłumaczeniowe). Językiem komunikacji będzie niemiecki i angielski. Po konsultacji z uczniami, pewnym jest, iż ważnym źródłem informacji będą zeznania oraz wspomnienia żyjących krewnych, którzy zgodzili się udzielić wywiadów i udostępnić na potrzeby projektu powojenne pamiątki, odznaki, fotografie, wspomnienia.

 

Mam nadzieję, że uda nam się zrealizować ten poważny projekt bez zważania
na drażliwość i subtelność jego tematu. Kontrowersyjny pozostaje również fakt, iż opracowywać będziemy go  z młodzieżą niemiecką – pokoleniem narodu, który dopuścił się tak niegodnych i bestialskich czynów na naszych przodkach.  Czy pokonamy barierę uprzedzeń i nienawiści, zdobywając się na uczciwy rozrachunek z historią?

 

Choć tematyka projektu wykracza poza wiadomości gimnazjalne, ufam, że z pomocą naszych pań historyczek, anglistek oraz naocznych świadków II Wojny Światowej oddamy prawdę, fakty i nasze uczucia w należny sposób.

 

(koordynator projektu: Agnieszka Trojak)

 

Wycieczka po Tarnowie

opublikowane: 11 sty 2011, 06:39 przez Jarek Drwal   [ zaktualizowane 20 sty 2011, 11:08 ]

W piątek 14 stycznia udaliśmy się na wycieczkę po Tarnowie, której celem było zapoznanie nas z historią tego miasta, a także zwiedzenie go pod względem kulturowym oraz zabytkowym. Dodatkowo nakręciliśmy film na potrzeby naszego projektu "eTwinning", gdzie współpracujemy ze szkołą z Moenchengladbach, który można obejrzeć w dole newsa oraz w Galerii.
Zwiedziliśmy Kościół Misjonarzy, najnowocześniejszy dworzec kolejowy w całej Polsce, Park Strzelecki oraz Rynek, a na koniec przy tarnowskim Ratuszu podziękowaliśmy naszym partnerom z Niemiec za miłą współpracę. 
Zajęcia prowadzone przez uczniów

opublikowane: 11 sty 2011, 06:36 przez Jarek Drwal

Niedawno na zajęciach Koła Europejskiego odbyły się nietypowe lekcje, bo prowadzone przez uczniów. Cała akcja miała na celu przedstawienie nam faktów i ciekawostek o Europie przez naszych kolegów i koleżanek. 
Jacek Kolak zaprezentował nam prezentację "Historia Europy", a Weronika Drwal i Katarzyna Chmurę prezentację "Instytucje Unii Europejskiej". Obie były bardzo ciekawe i już wkrótce będą dostępne na naszej stronie. 

Artykuł w lokalnej gazecie

opublikowane: 11 sty 2011, 06:21 przez Jarek Drwal   [ zaktualizowane 17 sty 2011, 12:08 przez Lukasz K ]

Artykuł o działalności Koła Europejskiego przy ZSP w Tarnowcu został umieszczony w najnowszym wydaniu lokalnej gazety "Tarnowiec Dzień Dobry". 
Zostały tam umieszczone cele naszego koła, wzmianka o projekcie eTwinning, w którym bierzemy udział współpracując z naszymi rówieśnikami z Niemiec oraz kilka zdań o działalności Koła i organizacji zajęć. 

Witamy!!!

opublikowane: 13 gru 2010, 05:20 przez Lukasz K   [ zaktualizowane 17 sty 2011, 12:12 ]

Serdecznie witamy na stronie Koła Europejskiego przy ZSP w Tarnowcu.

Spotykamy się co dwa tygodnie, we wtorek w godzinach: 13:40 - 15:15 w sali 1/1 i pod opieką pani Agnieszki Trojak na 2 godziny stajemy się świadomymi obywatelami Europy.
Wspólnie ustaliliśmy tematy zajęć i cele naszych spotkań, tak by odpowiadały one naszym zainteresowaniom i nie sprawiały trudności w opracowywaniu referatów oraz prezentacji poszczególnych zagadnień. Chcemy poszerzyć naszą wiedzę na temat Unii Europejskiej, jej struktur, instytucji, krajów członkowskich - ich kultury i tradycji.

Na naszej stronie znajdziecie ciekawostki z życia Koła Europejskiego, nasze cele, tematy zajęć, a w niedalekiej przyszłości galerię zdjęć i filmy. Tak więc zapraszamy wszystkich do codziennego odwiedzania naszej strony.

Spotkanie członków Koła w Tarnowie

opublikowane: 13 gru 2010, 05:19 przez Lukasz K

8 listopada, w poniedziałek odbyły się zajęcia w bardzo nietypowym miejscu.
Umówiliśmy się w Pubie „Desperado” o godz. 15:00. Celem zajęć było porównanie naszych zainteresowań, codziennego dnia, ulubionych przedmiotów itd. z zainteresowaniami naszych kolegów z Niemiec, a także przy okazji skosztowanie kuchni włoskiej. Zamówilismy nasze dania (pizza, sałatki, kebaby, gyros) i wzięliśmy się do pracy. Zajęcia przebiegały w bardzo miłej i ciepłej atmosferze. Spotkanie trwało do godziny 16:30. Dzięki tym spotkaniu
na pewno lepiej poznaliśmy naszych kolegów z Niemiec jak i siebie nawzajem.


Tekst: Weronika Drwal

1-10 of 14