Klasa I F wspiera WOŚP

Dnia 11 stycznia klasa If wystąpiła w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Dziewczynki w czarnych spódniczkach, a chłopcy białych koszulach prezentowali się wspaniale. Uczniowie z uśmiechem na twarzy i wielkim wdziękiem zatańczyli dwa układy taneczne. Nie obyło się bez wielkich oklasków ze strony rodziców. 

WOŚP 2015


Obiecaliśmy, że za rok wystąpimy również. 
Donata tomczak

Recytatorskie zmagania trzecioklasistów 

14.12.2014 r. odbył się konkurs recytatorski dla klas III. Każda z klas reprezentowana była przez troje uczniów, którzy stanęli do boju pamięciowo – dykcyjnego. 

konkurs recytatorski 2014


Pod czujnym okiem jury złożonego z nauczycieli: p. Renaty Domanieckiej, p. Magdaleny Ceglarek, p. Justyny Przyjemskiej oraz p. Włodzimierza Straburzyńskiego uczniowie prezentowali dowolnie wybrany utwór poetycki, który miał się składać z pięciu zwrotek. Poziom był bardzo wyrównany, dlatego o zwycięstwie decydowały detale. Najlepszą okazała się Antonina Pawłowicz z klasy IIIa. Pozostali uczestnicy, który byli równie wspaniali, to: Kamila Brzozowska (IIIa), Matylda Bartkowiak (IIIb), Kamil Skrzypek (IIIc), Aleksandra Olbińska (IIIb), Marysia Konieczna (IIIc), Barbara Dolata (IIIc), Ludwik Aszkiełowicz (IIIa), Iga Warakomska (IIIb). Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Włodzimierz Straburzyński

Andrzejki w Ib

W dniu 27 listopada 2014 roku odbyła się andrzejkowa dyskoteka dla uczniów klasy Ib . Uroku wesołej zabawie dodały ciekawe tatuaże twarzy dzieci, wykonane przez jedną z mam. 

Zabawa andrzejkowa Ib 2014


Po tańcach oraz andrzejkowych wróżbach dzieci posilały się pysznymi plackami, cukierkami, ciasteczkami i lizakami, przygotowanymi przez rodziców. Pierwsze szkolne pląsy były bardzo udane.

Barbara Krysiak

Narodowe Święto Niepodległości  


Dnia 12 listopada w sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. 
Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Najpierw przedstawienie obejrzały klasy młodsze później starsze. 

11 Listopada 2014


Na początku przewodnicząca szkoły przypomniała zebranym kolegom historię naszego kraju, gdy Polska straciła niepodległość. Następnie rozpoczęła się część artystyczna. Przygotowana została prezentacja multimedialna, której celem było przybliżenie tego trudnego okresu w dziejach naszej ojczyzny. Uczniowie przypomnieli daty najważniejszych powstań narodowych, a interpretacje muzyczne i utwory literackie pozwoliły zrozumieć uczucia walczących o wolność. 
Wspólne zaśpiewanie pieśni patriotycznych umożliwiło wszystkim zebranym poczuć atmosferę święta. 

Na zakończenie zapalono znicze, by oddać cześć tym, którzy oddali życie w walce o wolność. 

Halina Stanek


Rozśpiewana „czwórka”

W dniu 27 października 2014 r. w Domu Kultury w Rawiczu odbył się XII Gminny Konkurs Piosenki Ekologicznej. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem wśród szkół z Gminy Rawicz. 

https://plus.google.com/u/0/photos/112128711310703716675/albums/6077752993344555873

Do udziału w konkursie przystąpili również uczniowie z naszej szkoły. Jury w składzie: Marzanna Skrzypczak – Mizgalska, Dariusz Domaniecki i Jarosław Zawierucha nie miało łatwego zadania. Jednak wśród nagrodzonych znalazły się również dzieci z naszej szkoły.
w kategorii zespołów klas I – III "Muzykująca Ie" zdobyła I miejsce; 
w kategorii solistów klas I – III Kinga Przyjemska zdobyła II miejsce; 
w kategorii zespołów klas IV – VI Olga Waleron oraz Iga Gertchen zdobyły III miejsce; 
w kategorii solistów klas IV – VI Dobrochna Jarczewska zdobyła IV miejsce; 

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Justyna Przyjemska29 września 2014 r. zaprzyjaźnione dzieci z klas zerowych oraz z klasy IB wybrały się na wycieczkę do Chojna. Celem wyjazdu było poznanie atrakcji w tak popularnym ostatnio Orlim Grodzie. U bram bajkowej posiadłości powitały wszystkich urocze ,, piratki ”  czytaj dalej.... 

Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej zbiegł się czasowo z obchodami 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 4 im. Wł. Broniewskiego w Rawiczu. jubileusz 50 latOd samego rana czuć było dostojność tego dnia. Obchody rozpoczęły się od uroczystego przemarszu władz, pracowników szkoły oraz uczniów do kościoła pw. św. A. Boboli. Po mszy świętej wszyscy zgromadzeni udali się do rawickiego Domu Kultury na inaugurację obchodów jubileuszu. Po okolicznościowych wystąpieniach nadeszła pora na część artystyczną, którą przygotowali nauczyciele szkoły wraz z uczniami. Ci ostatni odkryli przed zebranymi gośćmi swoje wokalno–instrumentalne oraz taneczno–teatralne talenty. Wszystkie występy nagradzane były, przez licznie przybyłą publiczność, gromkimi brawami, a Flamenco w wykonaniu dzieci z oddziałów „O” zebrało ich najwięcej. Całość uwieńczona była Wielkim Finałem, po którym uczestnicy obchodów 50-lecia udali się do szkoły. 

Włodzimierz Straburzyński


Pasowanie pierwszoklasistów

Trzeci października 2014 r. powitał wszystkich uczniów w Rawiczu piękną, słoneczną pogodą, a zwłaszcza najmłodszą brać uczniowską w Szkole Podstawowej nr 4. Tego dnia odbyła się najważniejsza w życiu każdego ucznia uroczystość, a mianowicie Pasowanie na Pierwszoklasistę.

Pani dyrektor SP 4 Justyna Szajerka wielkim, czerwonym ołówkiem przyznała status pełnoprawnego ucznia aż 141 adeptom edukacji wczesnoszkolnej. Szczęśliwi i wyjątkowo grzeczni uczniowie sześciu klas pierwszych z ochotą śpiewali piosenki i recytowali wiersze. Z ogromnym zadowoleniem wracali później do domu, ściskając w dłoniach kolorowe dyplomy oraz pierwszy szkolny dokument, legitymację.

Barbara Krysiak


Integracyjne ognisko klasy 5d

W sobotę 27 września 2014 r. uczniowie klasy 5d wraz z rodzicami i nauczycielkami Małgorzatą Derą, Anną Walus i Katarzyną Niwczyk udali się do „Orłowego Grodu” w Chojnie, aby obchodzić Dzień Chłopca... czytaj dalej


W niedzielę 14 września 2014r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 wzięli udział w Wielkim Teście Języka Angielskiego, który odbył się w rawickim kinie Promień.


Konkurs o zasięgu ogólnopolskim miał na celu promocję nauki języka angielskiego wśród osób w różnym wieku, a szczególnie dzieci. Nasza grupa liczyła 12 osób, co stanowiło silną reprezentację szkoły. W opinii uczniów test trwający 35 minut był wyzwaniem, z którym z łatwością sobie poradzili. Mamy nadzieję, że udział w konkursie zmotywuje ich do wytężonej pracy i przyniesie korzystne rezultaty.


Katarzyna Niwczyk

Rok szkolny 2014/2015 czas zacząć!


Ponad 600 uczniów przywitała 1 września Justyna Szajerka, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 4 w Rawiczu. Poniedziałkowy ranek, mimo niesprzyjającej pogody, najwięcej emocji wzbudził u najmłodszych uczniów, którzy rozpoczęli naukę w szkole. To właśnie pierwszoklasiści po oficjalnym przywitaniu, odczytaniu życzeń przesłanych przez burmistrza Rawicza dla całej społeczności szkolnej, zostali przywitani przez starszych kolegów, a następnie poprzez akt ślubowania zobowiązali się do godnego reprezentowania szkoły.


Monika Jurkowska
07.02.2015r uczniowie klasy IVb wraz z opiekunami Arturem Poprawskim oraz Katarzyną Przybyło wybrali się na mecz polskiej superligi siatkarskiej. 
https://plus.google.com/photos/101463429190413051751/albums/6114511748419899985/6114512940590976866?banner=pwa&pid=6114512940590976866&oid=101463429190413051751

Gospodarze Cuprum Lubin pokonali drużynę z Bielsko Białej 3-0 (25:21, 25:21, 25:21). czytaj dalej...

Szkolny Konkurs Piosenki Zimowej
Dnia 29 stycznia 2015 roku odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Zimowej. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowało 11 uczniów klas drugich. Jury w składzie:  Iwona Dworniczak, Barbara Krysiak , Donata Tomczak oraz Włodzimierz Straburzyński  nie miało łatwego wyboru. Poziom umiejętności młodych śpiewaków był bardzo wyrównany. Po skrupulatnym  zliczeniu punktów  wyłonili się zwycięzcy : 

konkurs piosenki zimowej


Dawid Pertkiewicz z kl.IIB  -  I miejsce,
Lena Imbirowicz z kl.IIC     -  II miejsce,
Marcelina Kwinecka z kl.IIA  - III miejsce.
       Zdobywcy głównych  miejsc oraz wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali upominki oraz pamiątkowe dyplomy.

Barbara Krysiak

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów kl. IV - VI
             Dnia 27.01.15 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Rawiczu odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów kl. IV - VI. Wzięło w nim udział 24 uczniów z kl. IV - VI. Konkurs polegał na przeczytaniu wylosowanego fragmentu tekstu literackiego. W ocenie interpretacji jury brało pod uwagę: poprawność, biegłość, wyrazistość oraz tempo czytania, naturalną intonację i modulację głosu. Uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom. Wszyscy zaprezentowali się znakomicie.

Konkurs czytania 2015


Komisja konkursowa w każdej kategorii wiekowej przyznała I miejsce i tytuł ,,Mistrza Pięknego Czytania" następującym uczniom: Alicji Mikołajczyk z kl. IV b, Adrianowi Pruchnikowi z kl. V c i Aleksandrze Przyjemskiej z kl. VI c. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Konkurs przygotowały: bibliotekarka Małgorzata Augustyniak oraz polonistki Ewa Kałuża i Halina Stanek.

Uczniowie SP4 w Wojewódzkim Konkursie Języka Polskiego (etap rejonowy) 


Dnia 15 stycznia w Szkole Podstawowej nr 7 w Lesznie odbył się Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego (w etapie rejonowym). Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów. Byli to: Małgorzata Żyto z kl. V a, Aleksandra Kaleta i Małgorzata Mikołajewska z kl. VI a, Marta Pierzchała z kl. VI b oraz Kacper Krupa z kl. VI c. 

https://picasaweb.google.com/112128711310703716675/KonkursJPolskiego20142015#6108928185164072690

Uczestnicy konkursu rozwiązywali test składający się z zadań otwartych i zamkniętych ułożony na podstawie wcześniej podanej literatury. Niestety w tym roku nie udało się nikomu zakwalifikować do następnego etapu, choć dwie uczennice były blisko - do awansu zabrakło jednej trzech, a drugiej czterech punktów. Laureaci III etapu są zwalniani z pisania sprawdzianu po klasie szóstej.

Gdyby razem wszystkie dzieci…”


Szkolny Chór „Ósemeczki” jest jednym z 19 chórów szkolnych działających w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Śpiewająca Polska”. 14 grudnia 2014 roku w sali widowiskowej rawickiego Domu Kultury odbył się Koncert Świąteczny pt. „Gdyby razem wszystkie dzieci…” czytaj dalej...

szkolny chór Osemeczki


Wigilia w I F 


18 grudnia w klasie I f odbyło się spotkanie wigilijne z rodzicami. Podczas uroczystości uczniowie przedstawili przygotowaną część artystyczną: były piosenki o tematyce świątecznej, wiersze, tańce oraz wspólne z rodzicami śpiewanie kolęd. W trakcie spotkania wszyscy złożyli sobie życzenia świąteczne, podzielili się opłatkiem. 

Wigilia IF 2014


Dzieci wręczyły rodzicom drobne upominki – własnoręcznie ozdobione pierniczki i ozdoby choinkowe. Święty Mikołaj nie zapomniał również o dzieciach, pod choinką zostawił dla nich wspaniałe prezenty. Na koniec spotkania odbył się wspólny poczęstunek. Szczególny nastrój nadała klasowa choinka, pięknie nakryty stół wigilijny oraz odświętnie udekorowana klasa. Uroczystość upłynęła w bardzo miłej i serdecznej atmosferze. 
Donata Tomczak

Zerówka z Szymanowa i Golden Dance grają 
i śpiewają

Dzieci z zerówki w Szymanowie oraz dzieci z zespołu artystycznego Golden dance wspólnie wystąpiły podczas spotkania opłatkowego w Szymanowie. Dzieci w pięknych strojach przedstawiły jasełka, wyśpiewały najpiękniejsze polskie kolędy oraz zatańczyły do muzyki świątecznej.

Golden Dance grają i śpiewają


Zaproszeni goście w tym władze naszego miasta i gminy oraz mieszkańcy Szymanowa nagrodzili dzieci brawami a także włączyli się do wspólnego śpiewania. Grupa artystyczna Golden dance wystąpiła również podczas wspólnego kolędowania w Domu Seniora (16 grudnia), przy szopce na rawickim rynku (4 stycznia), w a także podczas 23 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (11 stycznia).
Beata Niedbała 
Justyna Przyjemska

Dnia 4 grudnia do naszej szkoły przyjechały aktorki z Lubinia. Grupa Teatralna „W drodze” przygotowała dwa spektakle. Pierwszy pt. „Pasterka i kominiarczyk” przeznaczony był dla najmłodszych uczniów – klas zerowych i pierwszych. Dzieci poznały losy baśniowych bohaterów i mogły porozmawiać z aktorkami na temat wykorzystanych rekwizytów.

spektakl i warsztaty teatr 2014

Następne przedstawienie ­ „Bajki – Krasickiego” skierowane było przede wszystkim dla szóstych klas. Później uczniowie wzięli udział w lekcji teatralnej. Po części teoretycznej ­ wprowadzającej w świat pracy „ludzi sztuki” chętni mogli spróbować swoich sił na scenie, ogrywać przedmioty codziennego użytku.


Zabawa andrzejkowa

Dnia 26 listopada 2014 r. uczniowie klas I a, c, d, e, f, oraz II c przeżyli wspaniały wieczór, pełen magii, konkursów i tańca przy dźwiękach znanych przebojów. Wszyscy bawili się doskonale. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki. Największym uznaniem cieszyły się konkursy taneczne. Wzięły w nich udział całe klasy oraz pary. 

balik klas pierwszych 2014


Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie imprezy i sprawny jej przebieg. Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci. Tegoroczne andrzejki można uznać za udane. Miłą pamiątką będą fotografie wykonane podczas ,,wieczoru wróżb i tańca”.

M. Ceglarek

Dobrochna wyróżniona


28 listopada 2014r. rozstrzygnięto konkurs plastyczny pt. „ Jak widzą dzieci segregację śmieci” zorganizowany przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego. W konkursie została wyróżniona praca uczennicy z klasy Vd Dobrochny Jarczewskiej. 
p
Wręczenie nagród odbyło się w sali leszczyńskiego Ratusza. Konkurs miał na celu promowanie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
25 października uczniowie klasy 4b wraz z opiekunami p.Tomaszem Balcerkiem, p.Arturem Poprawskim, rodzicami oraz społecznością rawicką, uczestniczyli w rajdzie rowerowym organizowanym przez Rady Osiedli nr 1,2 i 5 w Rawiczu. czytaj i oglądaj więcej...Kolejne zwycięstwa w tenisie stołowym!


31 października w Sarnowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Rawickiego Szkół Podstawowych w Tenisie Stołowym. Ania Dworniczak i Klaudia Chwierot wygrały wszystkie mecze. Oskar Dmyterko i Jakub Jasiak zakończyli turniej na drugim miejscu.czytaj więcej...


Najważniejsze we wspomnieniach jest to, żeby mieć się gdzie zatrzymać i tam je wspominać.

Terry Pratchett

 I mamy gdzie wspominać – od pięćdziesięciu lat. Z okazji Jubileuszu 50-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 4, jej byli dyrektorowie podzielili się ze szkolną społecznością garścią wspomnień. czytaj dalej...

Mali przyrodnicy z klasy Ie i IIc

Dnia 25 IX 2014 roku klasy Ie i IIc wybrały się na wycieczkę do lasu w Krasnolipkach. Pogoda była piękna, a las - uroczy, mienił się pełną paletą ciepłych jesiennych kolorów. ... czytaj dalejSP 4 włącza się w akcję „NARODOWE CZYTANIE”


Po czytaniu w latach ubiegłych dzieł Mickiewicza i Fredry przyszedł czas na „Trylogię” Sienkiewicza w ramach propagowanej przez prezydenta B. Komorowskiego akcji „Narodowe Czytanie”.

Szkoła Podstawowa nr 4 w Rawiczu dołączyła do akcji 5 września. Uczniowie 4., 5. i 6. klasy wysłuchali fragmentów „Potopu” czytanych przez polonistki Halinę Stanek, Ewę Kałużę i Monikę Jurkowską. Fragmenty przedstawiały walkę Zagłoby z małpami czy fortel, jaki uczynił Zagłoba względem Rocha Kowalskiego, kiedy ten ostatni miał dostarczyć pojmanych żołnierzy do obozu wroga. Uczniowie po wysłuchaniu tekstu dokonali własnej interpretacji powieści, przedstawiając na rysunku fragment, który był dla nich szczególnie wymowny.

Na pewno do prezydenckiej akcji SP 4 włączy się i w kolejnym roku.
Monika Jurkowska    

INFORMACJA DLA RODZICÓW UCZNIÓW KLAS Iw roku szkolnym 2014/2015

Dyrekcja szkoły informuje, że podręczniki i materiały ćwiczeniowe dla uczniów klas I zostaną zakupione przez szkołę i udostępnione uczniom we wrześniu.

Na pierwszym zebraniu wychowawcy klas będą zbierali po 50 zł od ucznia na materiały plastyczne.


Nasza Szkoła nosi zaszczytny tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów” nadany przez minister Edukacji Narodowej Katarzynę Hall od roku szkolnego 2012/2013.

Rodzice kandydatów do pierwszej klasy pływackiej w Szkole Podstawowej nr 4 w Rawiczu. Czytaj więcej i oglądaj filmy...

Talenty