Sukcesy uczniów



Uczniowie naszej szkoły okazali się najlepsi w
Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym "Zabawy logiczne z matematyką".
Kacper Kołodziejczyk - I miejsce
Michał Gawroński - II miejsce

Serdecznie gratulujemy laureatom Szkolnego Konkursu Ortograficznego:Matyldzie Kluczyńskiej na poziomie klas ósmych, Filipowi Lesiakowi na poziomie klas siódmych, Julii Gwoźdźińskiej i Michałowi Gawrońskiemu na poziomie klas szóstych.

https://photos.app.goo.gl/zPjNTFrc9aUvfU5BA


Gratulujemy uczniom klasy 6b zdobycia trzech pierwszych miejsc w konkursie "Dyktando Historyczne" zorganizowanym przez Dom Kultury 502.

I miejsce - M. Poloczek
II miejsce - M. Gawroński
III miejsce - A. Skóra





Laureatami szkolnego konkursu filmowego "Kocham kino" zostali: M.Kowalewski - kl.6, K.Pierzak kl.7, M,Kluczyńska kl.8. Sponsorami nagród było Centrum Filmowe Helios

Serdecznie gratulujemy uczniowi klasy VIII, M .Wiśniewskiemu za zajęcie II miejsca w konkursie ogólnopolskim Link do literatury w kategorii tekstowej.

Serdecznie gratulujemy najmłodszym czytelnikom- uczestnikom 9. edycji Ogólnopolskiego Maratonu Czytelniczego, sukcesu. Uczennica klasy 3a Aleksandra Kozik została laureatką tego konkursu, uczennica klasy 3a - Lena Sztobryn i uczeń klasy 3d - Igor Nowak finalistami.

Serdecznie gratulujemy młodym czytelnikom- uczestnikom 9. edycji Ogólnopolskiego Maratonu Czytelniczego, sukcesu. Uczeń klasy 6a Kacper Kołodziejczyk , 7a Marcin Wiśniewski zostali laureatami tego konkursu, uczeń klasy 5b Aleksander Skóra- finalistą.

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Leksykalnego Memory Master:

Laureaci:
Marcin Wiśniewski z klasy 7a
Aleksander Skóra z klasy 5b


Laureaci II stopnia:
Michelle Poloczek z klasy 5b
Michał Gawroński z klasy 5b
Tomasz Misiński z klasy 5b
Izabela Zawiejska z klasy 5b
Alicja Janczar z klasy 6c
Mateusz Sodo z klasy 7a


Laureaci III stopnia:
Angelina Poloczek z klasy 4d
Zofia Kubicka z klasy 4a
Joanna Wieczorkowska z klasy 5c


Wyróżnienie:
Kamil Filipowicz z klasy 4d

W ramach zmagań w Ogólnopolskim Wielkim Maratonie Czytelniczym laureatami oraz finalistami zostali:

Aleksandra Kozik - klasa IIIa - laureatka
Lena Sztobryn - klasa IIIa - finalistka
Igor Nowak - klasa IIId - finalista
Aleksander Skóra - klasa Vb - finalista
Kacper Kołodziejczyk - klasa VIa - laureat
Marcin WIśniewski - klasa VIIa - laureat

Maja Dzierzbińska z kl. 6a została laureatką w konkursie literackim "Łódzcy Olimpijczycy" zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 79.

W Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur"
wynik bardzo dobry uzyskał Michał Gawroński z klasy 5b,
wyróżnienia otrzymali :
Nuszczyński Michał kl.2
Nowak Igor kl.3
Głowacz Szymon kl.4
Skóra Aleksander kl.5
Kołodziejczyk Kacper kl.6

W XI Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych "Świetlik"
Michał Gawroński z klasy 5b uzyskał bardzo dobry wynik i otrzymał nagrodę,
wyróżnienia uzyskali:
Małgorzata Skóra z klasy 1a
Izabela Zawiejska z klasy 5b
Mateusz Kowalewski z klasy 5a
Aleksander Skóra z klasy 5b


Serdecznie gratulujemy Weronice Kamodzie z klasy 4a zdobycia wyróżnienia w międzyszkolnym konkursie piosenki "Przeboje naszych Rodziców i Dziadków"


W Ogólnołódzkim Konkursie Wiedzowym "Dyslektyku, porusz umysł" zespół reprezentujący naszą szkołę w składzie:
Ania Maciejczak-6b, Szymon Kowalczyk-6a, Kacper Kołodziejczyk- 6a, Mateusz Gerszberg- 6a zajął II miejsce.

https://photos.app.goo.gl/ElZMhJo3QjBSU2GF3
Po długich zmaganiach udało się nam wygrać cały Siedmiobój Drużynowy o Puchar Dyrektora MOSiR.
Zawody składały się z 7 różnych konkurencji i w większości z nich zajmowaliśmy pierwsze miejsce:

18 maja 2018 r.- "Piłka nożna" na Orliku "Małachowskiego" przy ul. Małachowskiego 5. - 1 miejsce
27 kwietnia 2018 r. - "Biegi sztafetowe" w parku 3 maja - 2 miejsce
23 marca 2018 r. - "Wyścigi rzędów" w hali sportowej przy ul. ks. Skorupki 21 - 1 miejsce
02 marca 2018 r. - "Dwa ognie" w hali sportowej przy ul. ks. Skorupki 21 - 1 miejsce
19 stycznia 2018 r. - "Badminton" w hali sportowej przy ul. ks. Skorupki 21 - 1 miejsce
24 listopada 2017 r. - "Tenis stołowy" w hali sportowej przy ul. ks. Skorupki 21 - 1 miejsce
27 października 2017 r. - "Unihokej" w hali sportowej przy ul. ks. Skorupki 21 - 3 miejsce

Więcej informacji i zdjęć z wszystkich konkurencji na http://www.mosir.lodz.pl/index.php/dla-juniorow


Marcin Wiśniewski ucz.kl.7a, otrzymał tytuł Laureata w ogólnopolskim konkursie "Łamaniec ortograficzny"

 Aleksander Skóra uzyskał tytuł laureata i zajął I miejsce w łódzkim XVI Konkursie Przyrodniczym
Mateusz Kowalewski i Michał Gawroński uzyskali bardzo dobre wyniki.

Serdecznie gratulujemy uczniom Mateuszowi Kowalewskiemu (5a) oraz Szymonowi Kowalczykowi (6a) wyróżnienia w konkursie recytatorskim "Poezja sercu bliska. Dialog poetów" zorganizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8.

Serdecznie gratulujemy laureatom szkolnego konkursu filmowego "Kocham kino". A oto oni:
Matylda Kluczynska w klasach VII
Karolina Mądry w klasach VI

W Ogólnopolskim Konkursie Zabawka Edukacyjna, dwie drużyny z naszej szkoły zajęły miejsca na podium.
I miejsce - kl. 6a
Kacper Kołodziejczyk
Sebastian Stępniak
Oktawian Kirewicz

III miejsce - kl 5b
Natalia Śliwińska
Aleksander Skóra
Maciej Wyszpolski







Julia Wiśniewska
, uczennica kl. 5b, znalazła się w gronie laureatów tegorocznego Archidiecezjalnego Konkursu Biblijnego.











https://photos.app.goo.gl/qbDQoLuhetfj5qD63

W ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego MEMORY MATSER zaszczytne miejsca Laureatów otrzymali następujący uczniowie:
Z klasy V B:
IZABELA ZAWIEJSKA, MICHELLE POLOCZEK, ALEKSANDER SKÓRA, MICHAŁ GAWROŃSKI.
z VII A laureatem został‚ MARCIN WIŚNIEWSKI,
z IV a ZOFIA KUBICKA

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!



Serdecznie gratulujemy uczniowi klasy VII a, M.Wiśniewskiemu, który został laureatem Ogólnopolskiego konkursu -"Alfik Humanistyczny".

Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego"Tomaszowski dorożkarz", został M.Wiśniewski.

Aleksander Skóra z klasy Vb i Marcin Wiśniewski z klasy VIIa uzyskali bardzo dobry wynik w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym KRĄG.


W dniu 19.02.2018 w Szkole Podstawowej nr 37 odbyło się  podsumowanie
XI Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Świąteczne  cuda – choinka”.
Z naszej szkoły wytypowano kilka atrakcyjnych i pomysłowych prac. Wyróżnienie zdobyła  praca Kacpra z klasy VI a. 













Serdecznie gratulujemy, uczniowi kl.VII a - M.Wiśniewskiemu zajęcia III miejsca w Ogólnopolskim konkursie literackim "Świąteczne zdarzenie".

Marcin Wiśniewski uczeń klasy 7a osiągnął w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym "Geo - Planeta" wynik bardzo dobry.

https://photos.app.goo.gl/Q8pFN7g81P9pnFpI3
Ogólnopolski  konkurs humanistycznych: Dyktando  (nie tylko) dla Mistrzów

I miejsce i dyplom grawerowany - Aleksandra Kozik z klasy III A
II miejsce - Paulina Kaźmierczak z klasy III A i Oskar Bączyk z klasy IIID.

W Ogólnopolskim konkursie Jersz humanistyczny przyznane zostały wyróżnienia za  bardzo dobry i dobry wynik.
Dyplomy otrzymali: z klasy IIIA Lena Sztobryn,  Paulina Kaźmierczak, Robert Jankiewicz,  a z klasy III B Zuzanna Kozieł i Maja Kabacińska oraz Julia Mitręga z klasy III D



Serdecznie gratulujemy Marcinowi Wiśniewskiemu z kl.7a zdobycia II miejsca w Ogólnopolskim Konkursie, którego zadaniem konkursowym było przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat: Moje spotkania z Fryderykiem Chopinem.

W wyniku eliminacji dzielnicowych do finału XVI Łódzkiego Konkursu Przyrodniczego zakwalifikowali się uczniowie:
Aleksander Skóra - klasa 5b
Michał Gawroński - klasa 5b
Mateusz Kowalewski - klasa 5a


Do ścisłego finału Ogólnopolskiego Konkursu "Zabawka Edukacyjna", organizowanego przez Planetarium, Politechnikę Łódzką i Gimnazjum 28, zakwalifikowały się dwie drużyny:
Oktawian Kirewicz - klasa 6a
Kacper Kołodziejczyk - klasa 6a
Sebastian Stępniak - klasa 6a

oraz
Natalia Śliwińska - klasa 5b
Aleksander Skóra - klasa 5b
Maciej Wyszpolski - klasa 5b


Dyktando (nie tylko) dla Mistrzów    
Laureat
 Natalia Łabęcka – VI c
Paulina Kaźmierczak – III a
Aleksandra Kozik – III a
Oskar Bączyk – III d
Wyróżnienie
Marcin Wiśniewski – VII a
Aleksander Skóra – V b
Michał Gawroński  - V b

Ogólnopolski Konkurs Alfik Humanistyczny      
    Laureat :
Marcin Wiśniewski VII a
Wynik Bardzo dobry
Zuzanna Kozieł klasa III b
Paulina Kaźmierczak klasa III a
Robert Jankiewicz  klasa III a

Wynik dobry :
Julia Mitręga klasa III d
Lena Sztobryn klasa III a
Maja Kabacińska klasa III b 


Ogólnopolski Konkurs Alfik Matematyczny       
Wynik bardzo dobry :
Michał Gawroński – V b
Aleksander Skóra – V b

Tomasz Misiński – V b
Wynik dobry :
Natalia Śliwińska – V b

https://picasaweb.google.com/104028338806752833093/6512357175377835361#6512357173573563922
Nasza szkoła zdobyła MISTRZOSTWO ŁODZI W PIŁCE RĘCZNEJ - IGRZYSKA DZIECI










https://picasaweb.google.com/104028338806752833093/6519469335910522097#6519469335120218978
Pierwsze miejsce w badmintonie w ramach "Siedmioboju Drużynowego o Puchar Dyrektora MOSiR” zdobyli uczniowie naszej szkoły:
Aleksandra Wójcik, Alicja Janczar i Szymon Jędraszczyk







https://picasaweb.google.com/104028338806752833093/6512347245256385937#6512347250072132290
Uzyskanie BRĄZOWEGO MEDALU w tenisie stołowym w MISTRZOSTWACH ŁODZI - IGRZYSKA DZIECI dzięki uczennicom klasy 6c:
  • Aleksandrze Wójcik
  • Alicji Janczar










W naszej szkole niezawodni w pokonywaniu meandrów języka angielskiego są:

LAUREACI II STOPNIA

Michelle Poloczek - klasa 5b
Michał Gawroński- klasa 5b
Aleksander Skóra- klasa 5b
Izabela Zawiejska- klasa 5b
Marcin Wiśniewski - klasa 7a

LAUREACI III STOPNIA

Zofia Kubicka - klasa 4a

WYRÓŻNIENIE

Angelina Poloczek- klasa 4d


https://photos.app.goo.gl/eImNsYIqhPTgobKs1

Uzyskanie BRĄZOWEGO MEDALU w MISTRZOSTWACH WOJEWÓDZTWA W PIŁCE RĘCZNEJ







Miło nam poinformować, że uczennice z naszej szkoły zajęły 3 pierwsze miejsca w II Międzyszkolnym Konkursie Ekologiczno-Plastycznym o tematyce Świąt Bożego Narodzenia – „Ekologiczny Stroik Świąteczny”, którego organizatorem była SP nr 4 w Łodzi.
Oto zwyciężczynie:
I miejsce- Aleksandra Wójcik z klasy 6c
II miejsce -Michalina Bors z klasy 7a
III miejsce -Weronika Kamoda z klasy 4a
Jury było pod ogromnym wrażeniem pomysłowości naszych uczennic.


W finale Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego Zabawy logiczne z matematyką

I miejsce zajął Kacper Kołodziejczyk z klasy 6a, a III miejsce Michał Gawroński z klasy 5b.


Uczestnikami Konkursu Biblijnego "Ewangelia św. Marka" byli uczniowie klas 4-6 naszej szkoły.
Oto jego wyniki
I miejsce - Julia Wiśniewska 5b: 28 punktów (na 30 możliwych)
II miejsce: Olek Skóra 5b: 26 punktów
III miejsce: Maciej Wyszpolski 5b: 25 punktów


Do finału Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego "Zabawy logiczne z matematyką" zakwalifikowało się dwóch uczniów spośród 32 biorących udział, a mianowicie:

Michał Gawroński - kl. 5b
Kacper Kołodziejczyk - kl. 6a

Serdecznie gratulujemy


Wyniki Konkursu Filmowego "Kocham Kino"

Serdecznie gratulujemy uczniom biorącym udział w Konkursie Filmowym "Kocham kino" w klasach 5-7.

A oto finaliści:

kl.5-Aleksander Skóra,

kl.6-Kamil Walewski,

kl.7- Miłosz Świech.

Sponsorem nagród był Helios s,a,

Życzymy dalszych sukcesów.



ROK SZKOLNY 2016/17


Z przyjemnością ogłaszamy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu matematycznego Olimpus
Michał Gawroński kl.4b 1 miejsce otrzymując 100% poprawnych odpowiedzi BRAWO
Aleksander Skóra kl.4b 7 miejsce(na 1034 uczestników)
Wojtek Wirowski kl.4c 19 miejsce(na 1034 uczestników)
Natalia Śliwińska kl.4b 20 miejsce(na 1034 uczestników)
Kacper Kołodziejczak kl.5a 20 miejsce(na 1019 uczestników)
Pozostali:
Mateusz Kowalewski 24 miejsce
Michał Wirowski 32 miejsce
Kacper Urbańczyk 36 miejsce
Oliwia Krajewska 39 miejsce
Bartosz Niedomagała 40 miejsce
Joanna Smaż 40 miejsce
Maciej Urbańczyk 42 miejsce
Marcin Wiśniewski 48 miejsce
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Miło nam ogłosić, że uczennica klasy 4 c

JOANNA WIECZORKOWSKA

zajęła II miejsce w MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA KLAS CZWARTYCH „ MISTRZ SPELLINGU”.



Drużyna w składzie: Joanna Wieczorkowska,  Maciej Urbańczyk, Aleksander Skóra i Tomasz Misiński zdobyli II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego.



Uczeń klasy 6a Marcin Wiśniewski zajął 1 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Świadomy Uczeń- Zdrowy Dorosły "Smog to nie smok! Wiem Jak go pokonać"



Akcja PCK "Gorączka złota" dobiegła końca. Najlepszym zbieraczem "złota" na poziomie klas 0-3 została klasa 3a- 32 kg
na poziomie klas 4-6 klasa 6a -9 kg
Zwycięskie klasy otrzymają nagrody ufundowane z funduszu Rady Rodziców.

Pozostałe klasy zebrały następujące ilości złotych monet:
1b - 16 kg
2c- 13 kg
2d- 8kg
W klasach 4-6
4a -7kg
5a- 7kg
6b- 4kg
4c- 3kg
5c- 2kg
4b- 0,5kg
5b- 0,5kg



W Sali Kolumnowej Łódzkiego Domu Kultury odbyło się podsumowanie konkursu "Pociągiem w łódzkie". Laureatem w konkursie został nasz uczeń klasy VI a Marcin Wiśniewski. Gratulujemy

https://goo.gl/photos/UBGaTCqCxxyfQrz26


W Ogólnopolskim Konkursie Nauk Przyrodniczych "Świetlik" nasi uczniowie odnieśli następujące sukcesy:
1. Aleksander Skóra - klasa 4b - nagroda główna 100% poprawnych odpowiedzi
wyróżnienia:
Adam Matusiewicz - klasa 1b
Adam Zawiejski - klasa 1b
Bartosz Krakowiak - klasa 1a
Aleksandra Kozik - klasa 2a
Maciej Maciaszek - klasa klasa 3a
Michał Gawroński - klasa 4b
Tomasz Misiński - klasa 4b
Mateusz Kowalewski - klasa 4a
Aleksandra Kopka - klasa 4c
Wojciech Wirowski - klasa 4c


Międzyszkolny Konkurs "Patroni naszych ulic"

Nasze uczennice Agata Okrasa i Dorota Kaźmierczak zajęły II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie „Patroni naszych ulic”



JUST SINGING AWARD!

Z przyjemnością informujemy o kolejnym sukcesie muzycznym naszych uczennic.
Jako najlepsze wokalistki szkolne wzięły udział w KONKURSIE MIĘDZYSZKOLNYM PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ "JUST SINGING" w SP 114.

WERONIKA KAMODA z klasy 3 A zajęła I miejsce w kategorii klas I-III

a MICHELLE POLOCZEK z klasy 4 B zajęła III miejsce w kategorii klas IV-VI.

Brawo!!!

https://goo.gl/photos/pyxAnRxVUkBqmM147


KONKURS o USA

Dnia 25 listopada 2016 r. trzej uczniowie klasy V B :
Jan Andrzejczak, Damian Błaszczyk i Maksymilian Follak uzyskali III miejsce w Konkursie Językowym "ALL ABOUT THE USA".

https://goo.gl/photos/CUH3NdvQWZTVWDNA9



W dniu 22 marca w Gimnazjum 38 odbył się finał ogólnołódzkiego konkursu "Zabawka Edukacyjna". Nasi uczniowie z klasy 4b Aleksander Skóra, Mateusz Hejniak oraz Maciej Wyszpolski zdobyli 3 miejsce. Serdecznie gratulujemy.



Kolejny sukces naszych uzdolnionych uczniów.

W I Przeglądzie Filmowej Piosenki Dziecięcej "Rejs na Bergamuty", który odbył się 24 lutego 2017 roku w Domu Kultury 502,  Oliwier Czajczyński za wykonanie piosenki „Alleluja” z własnym akompaniamentem zajął I miejsce, natomiast Kacper Urbańczyk
zaśpiewał piosenkę „Marchewkowe pole” akompaniując sobie na gitarze elektrycznej  i otrzymał I wyróżnienie.
Super chłopcy!!!
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.





22 lutego, na Politechnice Łódzkiej, odbył się II etap konkursu „Zabawka Edukacyjna”.  Drużyny zakwalifikowane do tego etapu musiały zaprezentować swoje zabawki, zademonstrować  ich działanie oraz opisać prawa fizyczne i chemiczne, które zostały wykorzystane w zabawce. Do finału zakwalifikował się zespół z klasy 4b, w składzie: Aleksander Skóra, Mateusz Hejniak, Maciej Wyszpolski.  Druga drużyna, z klasy 5a  w składzie:  Oktawian Kirewicz, Filip Lisiak i Sebastian Stępniak otrzymała wyróżnienie.
Wystawę zabawek edukacyjnych można oglądać w Sukcesji od 3 do 19 marca na poziomie -1.



Nasza szkoła brała udział i realizowała projekt " Poezja sercu bliska. Dialog poetów" w Międzyszkolnym Turnieju Recytatorskim.
Oto nasi laureaci:

I miejsce i Nagroda Specjalna- Marcin Wiśniewski,
II miejsce Amelia Witczak,
III miejsce Wiktor Patura,
wyróżnienie Bartosz Dziąg.

Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
https://goo.gl/photos/Qm15VgFz5Fvi6uPp6

Pani Dyrektor mgr Anna Kaleta otrzymała podziękowania za wieloletnią współpracę w ramach projektu " Poezja sercu bliska. Dialog poetów". 

Nasza szkoła otrzymała medal z okazji, uczestniczenia przez 10 lat, w X jubileuszowym Międzyszkolnym Turnieju Recytatorskim. 


  Reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w konkursie muzycznym, który zorganizowany został przez SP nr 114 w Łodzi.
Piosenki wykonane podczas konkursu pochodziły z repertuaru Anny Jantar, Eleni, Andrzeja Rybińskiego, Czerwonych Gitar, Edyty Geppert i wielu innych artystów z minionych lat.
Zwycięskie III miejsce zajęli Oliwier Czjczyński i Kacper Urbańczyk.
Serdecznie gratulujemy.

Laureatami Ogólnopolskiego konkursu "Dyktando (nie tylko ) Dla Mistrzów zostali:

4 miejsce - M.Wiśniewski,
9 miejsce K.Urbańczyk,
10 miejsce M.Kluczyńska, 
12 miejsce W.Fałek, 
15 miejsce O.Krajewska,
18 miejsce J.Cichoń,
19 miejsce O.Czajczyński,
21 miejsce B.Niedomagała,
25 miejsce J.Wozniak,
27 miejsce J.Foryś,
28 miejsce O.Janiszewska,
30 miejsce M.Nowak,
31 miejsce D.Każmierczak,
34 miejsce M.Panaszek.
Serdecznie gratulujemy uczniom i rodzicom, życzymy dalszych sukcesów.

Z przyjemnością informujemy o wynikach z Ogólnopolskiego Konkursu matematycznego Alfik. 

Uczniowie: Michał Gawroński z kl. IVb i Aleksander Skóra z kl. IVb  otrzymali bardzo dobry wynik w Polsce po 81% możliwych punktów do uzyskania - 9 miejsce w województwie łódzkim,  Igor Nowak z kl. II d otrzymał  72% możliwych punktów do uzyskania - wynik bardzo dobry w Polsce,  Wojtek Wirowski z kl. 4c  i Tomek Misiński z kl. 4b uzyskali wynik  dobry w Polsce  po 70% możliwych  punktów do uzyskania. Najlepiej na poziomie klas trzecich napisała Zofia Kubicka z kl. 3a, na poziomie klas piątych Kacper Kołodziejczyk z kl. 5a, na poziomie klas szóstych Oliwia Krajewska z kl.6b. 
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów.

Serdecznie gratulujemy uczniowi kl.VIa Marcinowi Wiśniewskiemu za zajęcie III miejsca w konkursie ogólnopolskim "Piórem i pędzlem literacko".