Vízforgalmi zártság

A Kárpát-medence felszín alatti vízzáró geográfiai képződményei hatására a felszín alatti vízkörforgás zárt egységet alkot a felszíni folyamatokkal. A medence aljzatát alkotó vízzáró réteg felett különböző földtörténeti korok üledéke található több száz méter vastagságban, amely a vizet tározza és szállítja is: 

„Ilyen módon az ország és az Alföld felszíni és felszín alatti vizei egyetlen vízháztartási rendszerben kapcsolódnak össze, amelyet a csapadék és a párolgás egyenlegéből adódó víztöbbleteket és vízhiányokat szabályozó éghajlati energiák tartanak mozgásban” Szesztay, (2000)

Különösen igaz ez a medence keleti felére, ahol a felszíni és felszín alatti áramlási folyamatok egyetlen utánpótlása a Kárpát-medence keleti karéjára hulló csapadék. A zártság egy másik összetevője, hogy a felszínen egy ponton távozik a Dunába összegyűlt víz.

„Azaz a Csapadék=Párolgás+ Lefolyás a sokévi átlagos felszíni vízmérleg zártsága folytán”Szesztay (2000)

Ez a zártság az oka, hogy az ökológiai rendszerbe történt beavatkozások visszacsatolásai is ugyanabban a régióban fejtik ki hatásukat, ahol a beavatkozás történt.

Forrás: Szesztay Károly, Az Alföld vízháztartása A cikk megjelent: A Víz szerepe és jelentősége az Alföldön. Békéscsaba 2000, Szerkesztő Dr Rakonczai János