Międzynarodowe Festiwale Szachowe w Świdnicy

Pomysłodawcą powołania Festiwali był Michał Sośnicki, uzdolniony szachista ze Świdnicy. Do realizacji swojego pomysłu namówił swojego ojca Mirosława Sośnickiego, który prezesował Fundacji Wspierania Inicjatyw Regionalnych w Świdnicy, która to Fundacja była głównym organizatorem i wykonawcą.


Michał urodził się 1978 r. Ukończył Szkołę Podstawową nr 4 oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Kasprowicza w Świdnicy. Był studentem III roku Wydziału Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jako pierwszy prowadził klasę szachową w I LO w Świdnicy, przejął to po nim Adam Zmokły.
Był doskonałym matematykiem, w szkole podstawowej i średniej z powodzeniem uczestniczył w olimpiadach matematycznych.
Zawsze był skory do pomocy innym, otwarty na ludzi i świat. Świetny kompan i przyjaciel (umiał pomóc w trudnych chwilach, np. pomóc w przełamaniu złej passy w turnieju). Inteligentny, dowcipny, oczytany, z łatwością nawiązywał nowe znajomości, nawet z obcokrajowcami (biegle znał rosyjski, słabiej niemiecki i angielski). Był bardzo towarzyski, lubił przebywać w gronie znajomych i przyjaciół.

Zajmował się sportem, brał udział w zajęciach karate, lubił pływać i mimo że szachy zajmowały mu cały czas, znajdował chwilę na ćwiczenia fizyczne.

Gry w szachy nauczyli Michała ojciec i dziadek, bardzo szybko robił postępy. Był finalistą Mistrzostw Polski do 18 i 20 lat. Pracował jako instruktor szachowy, znany był jako bardzo dobry teoretyk.
Wykazywał bardzo dobrą znajomość debiutów (kluczowe pozycje rozumiał rewelacyjnie), pracował intensywnie nad nowinkami teoretycznymi.
Uczestniczył w turniejach w Polsce i zagranicą, często odnosząc w nich sukcesy. Wygrał kilkanaście partii z arcymistrzami z rankingiem 2600. W drużynie Sudety Kłodzko (1995 lub 1996) zajął II miejsce na drugiej szachownicy na II lidze. W drużynie Chrobry Głogów zagrał na I szachownicy w I lidze w 1998 lub 1999 roku (wynik 3,5 pkt z 8 partii, rankingowy powyżej 2500).
Największym sukcesem Michała było zdobycie IV miejsca w Finale Szachowych Mistrzostw Polski Seniorów w Książu w 1998 roku. W roku 1999 w Polanicy Zdrój zajął miejsce 12. Oczekiwał na osiągnięcie rankingu 2400 i przyznanie mu tytułu mistrza międzynarodowego (wymagane normy wypełnił). W Legnicy 1999 zajął III miejsce (norma MM). Na 1 stycznia 2000 miał ranking 2310. Najwyższy ranking jaki osiągnął wynosił 2385.
Był stałym współpracownikiem "Przeglądu Szachowego".
Odszedł niespodziewanie w nocy z 12 na 13.02.2000 r
.*)

*) notkę o Michale napisał Kamil Gałuszka - serdeczny kolega Michała.

Tabela mistrzostw Polski - Książ 11 - 25.03.1998 r.:

MP


Oprócz najważniejszego turnieju kołowego w swojej karierze tj. mistrzostwa Polski jak wyżej i w następnych w Polanicy Zdrojuj, Michał uczestniczył w dwóch turniejach rozgrywanych systemem kołowym, tj.:

rok 1997 - II Międzynarodowe Spotkanie Szachistów "Euroregionu Nysa" Turniej główny - Kamienna Góra 19-24.08.1997 r.

Tabela wyników:


rok 1999 - Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej Miasta Świdnicy w dniach 24.03.-01.04.1999 r.

Tabela wyników: