home‎ > ‎

2010 Fair TOP WINNERS

                HOME          STUDENTS          TEACHERS            JUDGES            VOLUNTEERS        MENTORS
 

Congratulations to our Synopsys Championship Winners

 
Link to Listing of every 2010 STUDENT Winner 
 
BIOLOGICAL SCIENCES GRAND PRIZE WINNERS
 
PHYSICAL SCIENCES GRAND PRIZE WINNERS
 
EAST SIDE UNION HIGH SCHOOL DISTRICT
Grand Prize WINNERS with Mrs Heidi Black
 
High School Winners of a Trip to Intel ISEF 2010
 
Revanth Kosaraju Harker School - High School Campus
Athman Adiseshan Ramana Academy (homeschool)
Alex Han Harker School - High School Campus
Angela Zhang Monta Vista High School
Priyanka Athavale Lynbrook High School
Sudi Bhat Lynbrook High School
Emily Cheng Lynbrook High School
Aakriti Jain Lynbrook High School
David Zarrin Saratoga High School
Tony Ho Lynbrook High School
Ritik Malhotra Lynbrook High School
Nicholas Crispie Mountain View High School
Kevin Crispie Mountain View High School
Akshay Nathan Lynbrook High School
Kaavya Jayram Schmahl Science Workshop
David Liu Lynbrook High School
Justin To Oak Grove High School
Vivien MacNguyen Oak Grove High School
Jeannie Tran Oak Grove High School
Katerina Trinh Oak Grove High School
Van Tran Oak Grove High School
 
 
High School Winners of a Trip to CA State Science Fair
 

Abhishek

Venkataramana

Saratoga High School

Maitreyee

Mittal

Presentation High School

Vivian

Ascencio

Presentation High School

Alex

Hang

Oak Grove High School

Duy

Nguyen

Oak Grove High School

Stacey

Huang

Evergreen Valley High School

Merry

Mou

San Jose Math Circle

Bolun

Liu

San Jose Math Circle

Lynnelle

Ye

Palo Alto High School


 
 
Middle School Top Winners 
 
Winners of a Trip to CA State Science Fair

Anna

Thomas

Schmahl Science Workshop

Paul

Dennig, Jr.

Springer School

Prachi

Nawathe

Stratford Middle School

Drew

Bent

Terman Middle School

Kriti

Lall

Challenger - Sunnyvale

Anjini

Karthik

Challenger - Sunnyvale

 
 
 
HIGH SCHOOL OUTSTANDING TEACHERS
Kate Schafer (Harker School) & Amanda Alonzo (Lynbrook High)
 
 

MIDDLE SCHOOL OUTSTANDING TEACHERS
Dawn O'Connor (Solorsano Middle School),
Sarah Thaler (Schmahl Science Workshop),
Neha Makhijani (Stratford Middle School)
 
 
Most Promising New Teacher Award Recipient
Susan Greathouse (Old Orchard School)
 
 
Mrs Donna Whitney with representatives from the Schools winning
the Whitney Education Foundation Award for Schools of the Best
Projects in each Affiliation:
Lynbrook High School (Physical Science),
The Harker School (Biological Science),
Oak Grove High School (East Side Union)
 
 
Representatives from the schools winning the Outstanding Schools Awards:
Ascencion Solorsano Middle School,
Schmahl Science Workshop,
Harker School -Middle School Campus 
 
Comments