2006 State Fair Winners


 

The Santa Clara Synopsys regional fair continues its strong showing at the California State Science Fair (CSSF).  Fifty five students representing forty projects made the trip to Los Angeles for a two day whirlwind trip that resulted in one well-deserved Teacher of the Year award and 17 category awards.

 

Junior Division Teacher of the Year: 

Dawn O’Connor from Ascension Solorsano Middle School

won the Junior Division $2,000 award. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Student Winners

 

 

Student

Division, Award

Category

Junior

High

 

 

1

Laurel Kroo

 

A Fuel Cell Powered Underwater Glider for Marine Exploration

 

Jr, $250 1st place

Aerodynamics / Hydrodynamics

2

Sophia Cooper

Nisha Husain

Haley Zarrin

 

Effect of Fins on Water Rocket Stability

Jr, $150 2nd place

Aerodynamics / Hydrodynamics

3

Evin Wieser

 

A New Use for an Old Product: Investigating Milorganite as a Deer Repellent

Jr, $150 2nd place

Zoology

4

Shaheen Jeeawoody

 

Bioremediation: Cleaning Up Oil Spills in Our Water Communities

Jr, $100 3rd place

Electricity and Electronics

5

Alec Simpson

 

Avalanches in a Sandpile: How Does Granularity Affect the Angle of Repose?

Jr, Honorable Mention

Earth Science / Planetary Science / Physical Environments

6

Melissa Weyant

 

Modeling the Effects of Storm Drain Pollutants on San Fransquito Creek using Water Quality Studies and Toxicity Testing

Jr, Honorable Mention

Environmental Science

Senior

High

 

 

1

Eric Casavant

 

Helios Anchor Light: A Novel Approach to the Design and Engineering of Anchor Lights with LED's to Increase Efficiency

Sr, $500 1st place

Physics & Astronomy

2

Terik Daly

 

Investigating the Chemical Signatures of Meteorite Impacts

Sr, $250 2nd place

Earth Science / Planetary Science / Physical Environments

3

George Chen

Frank Chuang

Victor Shia

 

Paladin: A New Fast and Secure Symmetric Block Cipher

Sr, $250 2nd place

Mathematics & Software

4

Krystina Daniels,

Adeline Wong

 

Multi-Factor Optimization of Gene Expression in Saccharomyces cerevisiae

Sr, $250 2nd place

Pharmacology / Toxicology

5

Astasia Myers

 

Impact of Elevated CO(2) Atmosphere on Germination of Jasper Ridge Plants

Sr, $250 2nd place

Plant Biology

6

Hann-Shuin Yew

 

Investigation of Homopolymeric Runs in C. elegans Genome with Novel Model for Control Sequences

Sr, $125 3rd place

Biochemistry / Molecular Biology

7

Sunil Bodapati

 

Using Bacterial Biofilms to Reduce Liquefaction

Sr, $125 3rd place

Earth Science / Planetary Science / Physical Environments

8

David Marash-Whitman

 

Heavy Metal Trafficking: Rhizofiltration Efficacy of Elodea canadensis in Copper Contaminated Effluents

Sr, $125 3rd place

Environmental Engineering

9

Timothy Tran

 

It Stops Malaria but What About Bacteria?

Sr, $125 3rd place

Microbiology

10

Karen Chiu,

Shruthi Bhuma,

Swathi Bhuma

 

A Comparison of Two Sites in the Rio Guacimal Using Visual Assessment and Aquatic Macro-invertebrates

Sr, Honorable Mention

Earth Science / Planetary Science / Physical Environments

11

Caroline Suen

 

Triangular Discoveries: A Look into Heron's Formula and Beyond

Sr, Honorable Mention

Mathematics & Software

 

Three more Special Awards from Sponsoring Organizations:

 

Astasia S. Myers, S1615, Impact of Elevated CO(2) Atmosphere on Germination of Jasper Ridge Plants.

UC Irvine, Earth Systems Science Award – Award of $250 presented to the student in grades 9-11 best demonstrating outstanding achievement in the study of Earth Systems Science, AND.

U.S. Fish & Wildlife Service – One official certificate presented to the project deemed useful in conserving California’s biological diversity and ecological integrity. Sponsored by the U.S. Fish & Wildlife Service.

 

 

Sunil C. Bodapati, S0606, Using Bacterial Biofilms to Reduce Liquefaction.

American Institute of Professional Geologists Geology Award – One $250 award in each age division to an outstanding project in the field of geosciences. Presented by the California Council of Geoscience Organizations
 Organizations.                                                                                                                                  

 

The chaperones were Bruce Kawanami, Dawn O’Connor, Susan Oldham-Fritts, and Lynn Shannon.