Aktualności 2018/2019


XIX powiatowy rajd górski 

W dniu 8 czerwca 2019 roku uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Mazańcowicach (reprezentacja Koła Turystycznego „Pionier”) wzięli udział w XIX  Powiatowym Rajdzie Górskim. W wycieczce uczestniczyło 25 dzieci z klas IV-VIII pod opieką p. Małgorzaty Jakubiec, p. Jadwigi Kunstman i p. Bartłomieja Krótkiego. Młodzi turyści  przeszli szlakiem górskim z Jaworza Górnego na szczyt Błatniej i do Rancza „Błatnia” gdzie miała miejsce meta rajdu. Grupa dziewczynek z klasy IVb (Zofia Chwastek, Klaudia Drożdż, Emilia Danel i Kamila Pęcikiewicz) wzięła udział w prezentacji wokalnej, natomiast w Konkursie Wiedzy Turystycznej na temat powiatu bielskiego II miejsce zajęła Anna Stuglik z klasy 7b a miejsce III Marcin Dutka z klasy 8a. Po zakończeniu rajdu zadowoleni uczestnicy wycieczki wrócili do Mazańcowic. Zapraszamy na wycieczki górskie w następnym roku szkolnym. ... zobacz

                                                                                Opiekunowie koła turystycznego

ZLOT TURYSTYCZNY  „Wiosna 2019” z kołem „Pionier”

Pasjonaci wędrówek górskich z naszej szkoły kolejny raz wzięli udział w Złazie Turystycznym, zorganizowanym przez opiekunów Koła Turystycznego i Oddział PTTK w Bielsku – Białej.  Trasa tegorocznego rajdu prowadziła szlakami  Beskidu Żywieckiego w Paśmie Policy. Nasza drużyna  wraz z grupami z innych szkół wędrówkę rozpoczęła  w miejscowości Sidzina, udając się zielonym  szlakiem do schroniska na Hali Krupowej. Wędrówka trwająca trzy godziny była dla niektórych niemałym wyzwaniem, gdyż  trasa była wymagająca, nawet dla wytrawnych  turystów. Podjęty wysiłek został  jednak wynagrodzony na mecie rajdu , gdzie  uczestnicy mogli podziwiać odkrywającą się, przepiękną panoramę ośnieżonych jeszcze Tatr. Po odpoczynku, posiłku  i podbiciu książeczek GOT, chętni wzięli udział w  międzyszkolnych rywalizacjach: umysłowych  - konkurs wiedzy i sprawnościowych -  konkurs  rzutu lotką do celu. 
I miejsce w Konkursie Wiedzy o Beskidach zajął Marcin Dutka,  natomiast nasze Koło Turystyczne otrzymało Puchar za II miejsce  wśród  szkolnych kół SKKT – PTTK (punktacja dająca wyróżnienie obejmowała: ilość uczestników, członków PTTK, osiągnięcia w przeprowadzonych  konkursach ).   Zapraszamy do udziału w kolejnych wspólnych wycieczkach.  ...zobacz zdjęcia                            Opiekunowie Koła Turystycznego.

Koło Turystyczne PTTK „Pionier” na „Pętli beskidzkiej”

Centrum Edukacji Ekologicznej w Istebnej i Chatę Kawuloka odwiedzili w dniu 23 marca 2019 r uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez opiekunów Koła Turystycznego PTTK „Pionier”. 
W pierwszej kolejności odbyło się spotkanie z leśnikiem, który zaprezentował historie beskidzkich  lasów i interaktywną wystawę wybranych przykładów flory i fauny.
Następnym przystankiem „Pętli beskidzkiej” była zabytkowa, kurna chata rodziny Kawulok.
Uczestnicy, zorganizowanego tutaj warsztatu regionalnego, poznali sposób życia i twórczość ludową beskidzkich górali. „Gospodyni” zademonstrowała strój góralski, ozdoby z koniakowskiej koronki,  sprzęty domowe i sposób wytwarzania masła, które można było zdegustować. „Gospodarz” w bardzo barwny i humorystyczny sposób zaprezentował zebranym samodzielnie wykonane przez przodków instrumenty i ich przeznaczenie oraz brzmienie.
Ostatnim punktem programu był spacer na punkt widokowy „Koczy zamek”, skąd można podziwiać, zwłaszcza przy pięknej pogodzie jaka nam towarzyszyła  Panoramę Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.
Pełni wrażeń i zadowoleni ze wspólnie spędzonego przedpołudnia uczniowie szczęśliwie wrócili do swoich domów.   ...zobacz zdjęcia z wycieczki

 Warsztat „Tkanie w koło na wesoło” w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej

W pierwszym tygodniu ferii chętni uczniowie klas młodszych naszej szkoły z opiekunami koła turystycznego uczestniczyli w wycieczce szlakiem wybranych atrakcji stolicy regionu Bielska-Białej.  
W pierwszej kolejności uczestnicy odwiedzili Galerię BWA gdzie prześledzili przykłady rzeźby współczesnej i wystawę Urszuli Klimczak – „Koty”.
Następnie podczas spaceru opiekunowie zwrócili uwagę dzieci na wybrane zabytki architektury na Wzgórzu Zamkowym, Starówce i Placu Katedralnym oraz w skrócie opowiedzieli ciekawostki dotyczące tych miejsc. Kolejnym punktem wycieczki był pobyt w Oddziale Muzeum Historycznego - Muzeum Techniki Włókienniczej  „Stara Fabryka”. Po projekcji filmu, który przybliżył drogę:„ Od wełny do sukna” pani przewodnik zaprosiła uczestników do zwiedzenia stałej ekspozycji maszyn włókienniczych i warsztatów sukna.  Później odbył się warsztat: „Tkanie w koło na wesoło” podczas którego wszyscy mieli okazje zaprojektować i utkać swój gobelin.  Ostatnim punktem programu, była rekreacja w sali zabaw pobliskiego „Zabawowa”. Wszyscy zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu, bogatsi o nowe doświadczenia i wiadomości,  szczęśliwie wrócili do domów.  ... zobacz więcej

 Koło Turystyczne w Bielskiej Galerii BWA

26 stycznia 2019 r. chętni uczniowie 
z naszej szkoły wzięli udział w kolejnej   propozycji Koła Turystycznego  „Pionier” z cyklu „Muzea w nowej odsłonie”.
Tym razem dzieci miały okazję bliżej poznać Bielską Galerię BWA , zwiedzić  aktualną wystawę rzeźb i w tej niesamowitej scenerii  uczestniczyć w warsztatach rzeźbiarskich.  W trakcie zajęć, pani prowadząca zajęcia artystyczne, zapoznała dzieci z tajnikami  tworzenia różnych przestrzennych form z gliny.  Najwięcej osób  zdecydowało się  poznać technikę tworzenia naczyń  i  wprowadzić  uzyskaną  wiedzę w  czyn. Powstały więc różnego rodzaju oryginalnie dekorowane  miseczki,  talerzyki, kubki, szkatułki, itp. Nie zabrakło również innych kreatywnych  i twórczych rękodzieł. Dzieciom warsztaty bardzo się podobały - była to dla nich przede wszystkim ciekawa  forma nauki przez zabawę , relaksacja a także  uczestnictwo w sztuce. Oprócz  udziału w warsztatach innym punktem wycieczki był aktywny wypoczynek -  rekreacyjna jazda na łyżwach na krytym lodowisku w Bielsku – Białej.
Zapraszamy do udziału w kolejnych propozycjach wyjazdowych Koła Turystycznego „Pionier”. ... zobacz więcej

 Z kołem turystycznym w Fałatówce w Bystrej
W Mesznej -Mikołajkowe Spotkanie SKKT-PTTK - "Choinka dla zwierząt"

01.12 2018 r.
chętni uczniowie z klas trzecich i czwartych reprezentowali naszą szkołę na corocznym spotkaniu organizowanym przez Oddział PTTK i lokalne władze pod hasłem „Choinka dla zwierząt”.
W ramach wycieczki miało miejsce przejście szlakiem turystycznym na Polanę koło „Chaty na Groniu” w Mesznej i dekorowanie pobliskich choinek ozdobami z „przysmaków” dla zwierząt tj.  słoninką, nasionami,  zbożami i warzywami . Ozdoby przygotowali uczniowie w szkole w ramach zajęć świetlicowych.
Kolejnym punktem programu było mikołajkowe spotkanie dzieci ze szkół Powiatu Bielskiego połączone z poczęstunkiem. Dla chętnych rozpalono paleniska, gdzie można było się ogrzać,  upiec kiełbaski czy chlebek. Po podsumowaniu konkursu „Najpiękniejsza choinka”,  wręczeniu dyplomów i upominków dla szkół, uczestnicy zeszli szlakiem do Mesznej, skąd większość udała się do swoich miejscowości.
Dla członków i sympatyków Koła Turystycznego „Pionier” opiekunowie przygotowali jeszcze jedną atrakcję.
W ramach programu: „Oswajamy Muzea” zwiedzono  Fałatówkę – Biograficzne Muzeum znanego na świecie akwarelisty i zaangażowanego patrioty Juliana Fałata. Pani Kustosz barwnie przybliżyła postać malarza, a piękne obrazy i eksponaty dopełniły tą opowieść. Z Bystrej Śląskiej pełni wrażeń i w dobrych nastrojach wróciliśmy do Mazańcowic.     ... zobacz więcej
Opiekunowie KT „Pionier”

   "Tropem żubra" - warsztat edukacyjny

24 listopada 2018 r. liderzy klasowej zbiórki makulatury poza zwiedzaniem Muzeum Ognia w Żorach (o tym w osobnej relacji) skorzystali jeszcze z życzliwości pracowników Zagrody Żubrów w Pszczynie, gdzie 
przeprowadzono dla nich warsztat edukacyjny " Tropem Żubra". W jego ramach odbyło się zwiedzanie całego obiektu oraz ekspozycji stałych, a także projekcja filmu przyrodniczego. Każdy uczestnik otrzymał do wypełnienia w domu zeszyt edukacyjny (na 2 poziomach edukacyjnych) pełen ciekawostek, krzyżówek i ilustracji do pokolorowania.  Wycieczka, która była formą nagrody, dała okazję uczniom poznać atrakcje regionu, rozwijać zainteresowania i poszerzyć wiedzę z różnych dziedzin. ... zobacz więcej

Liderzy zbiórki makulatury w  interaktywnym Muzeum Ognia w Żorach

24 listopada 2018r. liderzy klasowej zbiórki makulatury wzięli udział w atrakcyjnej wycieczce zorganizowanej  przez opiekunów koła turystycznego. Pierwszym punktem jej programu było zwiedzanie Muzeum Ognia w Żorach, a drugim Zagroda Żubrów w Pszczynie (o czym w osobnej relacji). Dużą atrakcją dla dzieci okazała się interaktywna ekspozycja i urządzenia doświadczalne. Powszechne było samodzielne szukanie odpowiedzi na pytania znajdujące się  w teście sprawdzającym (mini quiz), gdzie odbiorcy mogli ćwiczyć swoją spostrzegawczość i wytrwałość w poszukiwaniu informacji -odpowiedzi ukrytych w wystawowych salach.  Po umysłowych zmaganiach zaprezentowany został  film pt.: „Ogień na przestrzeni wieków. Znaczenie ognia dla człowieka”. Następnie uczestnicy w ramach zajęć warsztatowych wykonali  z wykorzystaniem plastra wosku  pszczelego świeczki, które dekorowali ozdobami według własnego pomysłu.  Pobyt w Muzeum zakończono wypełnieniem anonimowej ankiety z której wynikało, że był to bardzo ciekawie i  pożytecznie spędzony czas. 
 ... zobacz więcej

 Lekcja historii w plenerze z „Pionierem”

27 października  2018 r.  w ramach działalności Koła Turystycznego uczniowie z naszej szkoły wraz z opiekunami  koła i  chętnymi rodzicami  wzięli udział w  jesiennej  wycieczce krajoznawczo – turystycznej  w Beskidzie Żywieckim. Pierwszym punktem programu było zwiedzenie historycznego miejsca  znajdującego się  w Węgierskiej Górce, które  zasłynęło z  bohaterskiej obrony  w czasie  kampanii wrześniowej 1939  . Ciekawie  o historii fortyfikacji tego okresu opowiedział  przewodnik, który  wprowadził uczestników  w temat. Po prelekcji   mieliśmy okazję zwiedzić jeden z pięciu fortów bojowych  -„Wędrowiec” , zapoznając się ze znajdującymi się wewnątrz  ekspozycjami  i informacjami. Dla większości  chłopców dużą atrakcją  były wyeksponowane na zewnątrz armaty, działa i wojskowy śmigłowiec. Po nietypowej lekcji historii  rozpoczęła się górska wędrówka, której trasa biega  czarnym szlakiem z Żabnicy Skałki na Halę Boraczą.  W schronisku,  po odpoczynku i posiłku, zorganizowany został mini quiz  ze zdobytej w trakcie wycieczki wiedzy: pisemny dla starszych uczniów  i ustny dla młodszych dzieci . Po umysłowych zmaganiach i  krótkiej sesji zdjęciowej,  w dobrych humorach wszyscy wrócili do autokaru udając się do Mazańcowic. ... zobacz więcej
 
 Reprezentacja Szkoły podczas XVII-go Rajdu Powiatowego „Brązowego Liścia”

W dniu 6 października 2018 r. uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mazańcowicach wzięli udział w XVII Powiatowym Rajdzie „Brązowego Liścia”organizowanym corocznie przez Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej oraz Oddział PTTK „Podbeskidzie” w Bielsku-Białej.  W tegorocznej edycji rajdu wzięło udział 60 uczniów naszej szkoły – członków i sympatyków Koła Turystycznego „Pionier” – z klas od III do VIII, pod opieką p. Danuty Tyszeckiej, p. Małgorzaty Jakubiec, p. Jadwigi Kunstman, p. Bartłomieja Krótkiego oraz rodzica p. Magdaleny Sulawy. Trasa rajdu przebiegała szczytami Beskidu Śląskiego. Grupa dzieci i młodzieży reprezentująca szkołę w Mazańcowicach przeszła pod opieką przewodnika PTTK trasę wiodącą od przełęczy Salmopolskiej w Szczyrku, poprzez szczyty Beskidu Węgierskiego: Kotarz oraz Beskidek, aż na przełęcz Karkoszczonkę, gdzie w miejscowym schronisku  Chata Wuja Toma miała miejsce meta rajdu. Uczestniczyły w niej również dzieci reprezentujące inne szkoły powiatu bielskiego. Podczas pobytu na terenie schroniska uczestnicy wycieczki mieli możliwość wzięcia udziału w konkurencjach sportowych rywalizując z koleżankami i kolegami z innych placówek oświatowych oraz w prezentacjach wokalnych w trakcie których można było zaprezentować swoje talenty artystyczne. Dwie grupy uczennic z klasy IIIa oraz VIIb zaśpiewały piosenki turystyczne. Uczeń klasy VIII Marcin Dutka zajął trzecie miejsce w konkurencji sportowej „rzutki” w grupie wiekowej starszej, natomiast uczeń klasy IVc Ignacy Stasieczak piąte miejsce w konkurencji rzut ziemniakiem do celu.  Część dzieci skorzystała również z atrakcji jaką była ścianka wspinaczkowa zorganizowana przez GOPR. Każdy uczeń biorący udział w wycieczce otrzymał również pamiątkową plakietkę. W tym roku reprezentacja szkoły otrzymała Puchar Starosty Powiatu Bielskiego za „najliczniejszą drużynę biorącą udział w rajdzie”. Po podsumowaniu i zakończeniu rajdu przez władze powiatu uczestnicy wyjazdu przeszli spacerem na parking do Szczyrku Biłej a następnie wrócili autokarem do Mazańcowic. Zapraszamy na kolejne wycieczki. ... zobacz zdjęcia

Wycieczka z okazji Światowego Dnia Turystyki do Bielska -Białej
Wykład: „ Gdzie drzemie historia… w setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości”

W dniu 22 września 2018 r. z okazji Światowego Dnia Turystyki opiekunowie Koła Turystycznego „Pionier” zorganizowali wycieczkę do Bielska-Białej. Uczestnicy, uczniowie ZSP Mazańcowice, pod opieka p. Danuty Tyszeckiej i p. Małgorzaty Jakubiec przejechali na trasie Mazańcowice–Bielsko–Biała autobusem MZK, a następnie przespacerowali ulicami 3-go Maja, 11-go listopada ze zwróceniem szczególnej uwagi na zabytki architektury i ważne obiekty w mieście : m.in. Dworzec Kolejowy, Galeria BWA, Hotel Prezydent, rzeka Biała, pomnik Reksia czy Bolka i Lolka. Kolejnym punktem programu było spotkanie grup z szkolnych kół turystycznych w sali secesyjnej Ratusza oraz wykład Jacka Kachla na temat historii miasta i regionu pod hasłem: „ Gdzie drzemie historia… w setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości”. Po krótkim zwiedzeniu Ratusza przewodnicy miejscy PTTK zaprosili młodych turystów na spacer „w przeszłość” w trakcie którego można było poznać wiele ciekawostek z życia przodków i zobaczyć ważne zabytki : Kościół Opaczności Bożej w Białej, Hotel pod Orłem. Ze względu na liczebność grup Koło Turystyczne „Pionier” samodzielnie kontynuowało „historyczny” spacer podziwiając Teatr Polski, budynek Poczty, Starówkę i Katedrę św. Mikołaja. Po odpoczynku i przerwie na drugie śniadanie opiekunowie koła oprowadzili uczestników wycieczki po stałej ekspozycji w Muzeum Historycznym na Zamku Sułowskich. Ostatnim punktem było przejście przez Plac Chrobrego na przystanek autobusowy i powrót do Mazańcowic. Uczestnicy pełni wrażeń i zadowolenia z miło spędzonego czasu szczęśliwie wrócili do domów. Opiekunowie KT „Pionier”   ... zobacz zdjęcia