Rośliny Australii

Formacje roślinne Australii, tak jak i innych kontynentów, są doskonale przystosowane do warunków klimatycznych. Las w strefie zwrotnikowejPółnocne i północno-wschodnie obszary lądu, znajdujące się w gorącym i wilgotnym klimacie podrównikowym i zwrotnikowym zajmują wilgotne lasy równikowe. Rosną tu najbardziej charakterystyczne drzewa australijskie - eukaliptusy, drzewiaste paprocie, liany, palmy, araukarie i bambusy. W środkowej i południowej części Wielkich Gór Wododziałowych oraz na Tasmanii najbardziej pospolite są drzewiaste paprocie, buki południowe oraz eukaliptusy.

Przesuwając się w głąb lądu - lasy stopniowo rzedną, przechodząc w sawannę. Związane jest scrub to z malejącą roczną sumą opadów. Wśród bujnych traw kępami lub pojedynczo rosną eukaliptusy, drzewa "butelkowe" o pniu w którym magazynują wodę, kazuaryny, drzewa trawiaste, akacje skąpo ulistnione. Najbardziej charakterystyczna dla Australii formacja roślinna - tzw.scrub porasta półpustynne obszary (tereny o bardzo nieregularnych opadach). Są to gęste suchorośla, złożone z krzaczastych eukaliptusów, kazuaryn i akacji.


Na obszarach piaszczystych występuje kłująca, wysoka i twardolistna trawa spinifex, nieprzydatna jako pasza dla zwierząt. Po wystąpieniu obfitych deszczów pojawiają się efemerydy. Południowe krańce kontynentu (o wilgotnych, łagodnych zimach i suchych, ciepłych latach) pokrywa roślinność twardolistna. Jest ona złożona głównie z drzewiastych eukaliptusów. Kontynent australijski ma niewiele pustyń. Mały jest także odsetek lasów (zaledwie 14% powierzchni). Dużo jest natomiast naturalnych pastwisk (57%).
Comments