історія школи

Історія  Северинівської   школи  бере початок…


Северинівська церковно – парафіяльна школа діяла при уніатській  церкві з 1900 по 1917р. Ця школа знаходилася в приміщенні колишньої дзвіниці,що збереглась і по сьогодні. Вона була розташована на нинішній вулиці Котовського,недалеко  від найстарішого Северинівського дуба,якому за переказами більше 330 років. Цей дуб єдиний свідок тих часів,залишений як страж історії .


Пізніше було побудовано нову церкву,Михайлівську,яка була дерев’яна,а в1929 році вона була спалена комсомольцями села. Навчав дітей Василь Радзімовський,читав у школі Закон Божий. За спогадами старожилів,він був дуже строгий і вимогливий,діти його дуже боялися,бо за незнання Закону Божого він карав їх,даючи щиглі по лобі. Суворого вчителя було вбито у 20 – х роках,а на його місце прийшов піп Сісецький. Крім попа в церковно – парафіяльній школі вчили дітей грамоти і вчителі,зокрема Горшковський Максим,а пізніше його син,Сергій Максимович Горшковський  викладав у початковій школі. У 1917 році церковно – парафіяльна школа стає початковою,директором і першим вчителем якої був Краковецький Павло  Захарович,жив з сім’єю при школі. У початковій школі також працювали вчителі: Заховайко,Безуглий Панас Темпович – вч. російської мови, Метельська Настасія Семенівна  - вч. Математики.

З 1927 р. Северинівська школа стала 7 – річною,була розміщена в 2- х приміщеннях:

-         Верхня школа знаходилася в поповій хаті,на місці нинішніх садиб Бойка В.І. та Романка С.В. в ній знаходилась 1 вчительська кімната та 4 класних кімнат;

-         Нижня школа знаходилася на місці нинішньої садиби Акулініна Р.В.,біля старого дуба,де були 1 вчительська і 3 класні кімнати.

В цій школі навчалися діти села Северинівка та села Красюки,приходили сюди після закінчення Красюцької початкової школи. Ця школа знаходилась в центрі с. Красюки,біля лісу,серед великого яблуневого саду. В школі були:вчительська,навчальний кабінет ,дві кімнати для житла вчителя. Навчав усіх Воловик Яким Іванович. В одній кімнаті навчалось по 2 класи,де завжди були дисципліна і порядок. Лише  добрими словами згадують випускники свого першого вчителя. Випускником цієї школи є також відомий усім завідувач Гідромаценту України – Кульбіда Микола Іванович.

У 7- річній школі працювали такі вчителі 1 -4 класів:

Горшковський Сергій Максимович;

Борисенко Талимон Кіндратович;

Халамейда Андрій Оксентійович;

Яценко Іван Митрофанович;

Вчителі 5-7 класів:

Краковецький Павло Захарович ;

Заховайко;

Безуглий Панас Темпович;

Романенко;

Коваль Олександр Федорович;

   Поліщук Іван Андрійович;

Савчук Іван Денисович.

Під час війни школа не працювала в цих приміщеннях,учні ходили по хатах,але холод і голод,відсутність книжок та зошитів змусили припинити навчання до закінчення війни….

Стоїть зараз велика,нова,красива школа,виблискуючи блакитними  допитливими очицями,навчає дітей любові і добра в будь – яку пору року. В неї вже своя власна історія,яку писатимуть її випускники та вчителі,але якби не складалася її доля,вона  навчає нас,випускає в таке далеке незвідане  життя своєю стежиною мудрості та любові,залишаючи в серцях світлий спогад. Бо школа – це вічний дім добра,людяності,це дім,до якого завжди лине подумки душа та серце. Це початок твого,хай невеликого,але першого  життєвого досвіду!!!
Comments