Chov

V současné době jsou podle našich vědomostí v ČR jen 2 chovatelské stanice plemene Jämthund. Prvního švédského losího psa dovezl ze Švédska do ČR náš kamarád Martin Plachta a jednalo se o psa Ramba (ČLP/JA/1). S časovým odstupem pak Martin Plachta dovezl z Norska fenu Lenu (ČLP/JA/2) a založil chovatelskou stanici "Pod Táborem". Ze spojení tohoto páru pak dosud vzešly 3 vrhy. Při tom prvním předběhla všemocná příroda úředního šimla (Lena neměla ještě po importu český PP a zabřezla příliš brzy), a tak vrh nebyl uznán. Ve druhém vrhu bylo 11 štěňat a ve třetím 15 štěňat, z čehož přežilo bohužel jen 12 jedinců. Rodičovský pár Rambo & Lena a jejich potomstvo z druhého a třetího vrhu, který přišel na svět 10.3.2008 resp. 8.-9.5.2010 tvořil celou populaci jämthundů s PP v ČR, ovšem v roce 2010 přibyl první nepříbuzný pes - Zeus Stortrappens - do Hostivic jej přivezla Barbora Zelenková.
V roce 2015 se podařil import 2 štěňat Michaele Plaché - dovezla ze Švédska 2 sourozence - psa a fenu.
Každý rok na jaře se pravidelně koná setkání jämthundů v ČR, kde se opět schází rodina pohromadě, byť ne v kompletním složení.
V roce 2009 jsme založili chovatelskou stanici "Fenrisúlfr" a dne 13.6.2011 se nám narodila 2 štěňata z prvního vrhu - fenka Aelfrygg a pes Arroch. V srpnu 2012 jsme podruhé podnikli cestu do Finska, kde jsme nechali nakrýt naši fenku Ištar opět psem Rommivuoren Roni. Dne 18.10. se nám narodilo 8 štěňat - 4 psi a 4 fenky. Jedna z nich jménem Boorču zůstala v naší smečce, 2 psi a jedna další fenka odcestovali s novými majiteli za hranice (Holandsko, UK a Slovensko).
 
Pokud byste chtěli fotografie a informace o vašem jämthundovi na našich stránkách, rádi Vám vyjdeme vstříc.