Diviačar Aida Pod Táborem

Naší první a zatím jedinou jämthundicí je Aida z chovatelské stanice Pod Táborem. Nicméně jsme si ji překřtili na Ištar (summerská bohyně lásky a plodnosti). Narodila se v Lomnici nad Popelkou 10.3.2008 jako jedno z 11 štěňat rodičům Rambovi a Leně, prvním dvěma jämthundům v ČR.
 
Ištar byla jako štěně největší (dalo by se říci i nejnažranější:-) ze svých sourozenců. Při hrách nebyla ostrá jako její sestra Abigail (mimochodem už jako štěně krásně stavěná, škoda, že jsme ji nepotkali v dospělosti), ale také se do toho uměla opřít, jako ostatně většina jejích bratrů a sester. Jämthundi jsou mezi sebou relativně přísně hierarchizováni. Během setkání více jedinců, kterých jsme se zúčastnili se jasně prosadil jako alfa mezi psy tatík Rambo a mezi fenami méně výrazně, ale přece matka Lena. Bylo zajímavé sledovat, jak si každý hlídá své - Rambo samce a Lena fenky. Podoba s často popisovaným vlčím chováním byla evidentní. Ale zpět k naší Ištar.
 
Pokud bychom měli popsat její povahu, musíme jednak zmínit nejpodstatnější rysy a pak je trochu srovnat s ostatními (můžeme srovnávat s rodiči, sourozenci, několika jämthundy dánských chovatelů a pak s tím co nám tito a další chovatelé ze Skandinávie řekli).
Ištar je odmalička velmi kontaktní a hravá - s lidmi i se psy. Není agresivní, byť některé její hry můžou nezasvěcenému člověku připadat docela drsně - když např. v plném běhu chytá jiné psy zeshora za krk atp. Jde ale vždy jen o hru. Na cvičišti, kam jsme s ní chodili sloužila v několika případech i jako pomocnice při nácviku normálních sociálních kontaktů se psy, kteří se vůči ostatním projevovali agresivněji. Ištar má jasnou "psí řeč" v celé známé škále (postoje, výrazná mimika, hlas pohyb atd.) a dokáže svým způsobem mnohé jiné psy zklidnit.
Zcela mimořádně v kontaktu s jinými psy ukázala i zuby a předvedla rituální boj (podtrhuji rituální - tedy žádný zákus - jen výrazná mimika, vrčení, typický postoj) - poprvé ve věku rok a půl při setkání s o málo mladší jämthundicí ve Švédsku (když chtěla ukončit dlouhou hru, která ji už obtěžovala), podruhé jen hodila pěkný obličej (vypadala jako gremlin) na o rok staršího kastrovaného bratra, protože si hájila hovězí kloub a potřetí na klubové výstavě, kde jsme se potkali s o něco starší karelačkou Aikou (se kterou se mimochodem znají už z honičských zkoušek, kde spolu ve hře dováděly asi půl hodiny). Aika nacenila na naší huskynu Arwen (i když kdo ví, možná naše Arwen potichu zabublala jako první) a Ištar okamžitě zahájila obranu své smečky. Nicméně za 5 minut už spolu opět venku dováděly jako dříve. Pro nás krásná ukázka toho, že to co jako agrese vypadá, je jen rituál, který má skutečné agresi zabránit.
Ještě jeden příklad - máma Marcely chová starší rotvajlerku, která je v domě velmi nesnášenlivá k ostatním psům - zvláště k fenám. Nemůže být pohromadě s naší setřicí ani s huskynou, napadla by je a usměrňování nepřináší efekt. S Ištar se ale snáší bez problémů, Ištar totiž ví, jak na ni. Často začně jasnou deklarací submisivity (např. olízne rotvici čumák atp.), ale neustále po drobných krůčcích přidává na drzosti a po chvíli už si dovolí cokoli a rotvice většinou i vyklidí pole a nechá Ištar dělat co si zamane. 
 
Ištar má zvlášť ve vztahu k lidem jemnou povahu a je velký mazel. Ráda se nechá pohladit i od cizích lidí - nemá silný hlídací pud ani rezervovanost jako např. naše huskyna. K malým dětem se chová velmi něžně s odrostlejšími už si hraje odvážněji, ale vždy s velkou opatrností. Je dobře ovladatelná, a to i ve srovnání s většinou jämthundů, které jsme potkali. Můžeme si dovolit chodit s ní navolno, protože i ve složité situaci (např. přeběhnutí zvěře) prakticky vždy poslechne. Je také naučená nepátrat při vycházce na vlastní pěst v tak širokém okolí, jako většina psů, které jsme poznali (někteří jsou schopni udělat si pátrací výlet i na několik hodin), byť je nutno říci, že honič se nezapře a čím je starší a zkušenější díky absolvovaným naháňkám, tím raději prozkoumává v lese širší okolí.
 
Ištar dokáže bez problému vyjít i s naší kočkou. Cizí prožene, ale nic jim neudělá. Divokou zvěř kterou najde staví, ale nenapadá (nicméně někteří jämthundi dokáží lov i relativně velké kořisti bez problémů a zaváhání sami "dokončit"). 
 
Není poslušná až tak jako typická služební plemena, ale zvládá všechny běžné povely, byť nejsou prováděny strojově přesně na milimetr a nevisí na vás při jejich plnění očima jako např. borderky. Zatím má složené dvoje lovecké zkoušky (BzH a ZH), obojí v první ceně a s titulem diviačar, kterého si velmi ceníme. Letos (2010) plánujeme opět absolvovat další zkoušky, mimo výše zmíněných i barvářské, protože na stopě chodí neomylně a zvládá s přehledem i starší stopy. Jen šoulat zatím neumíme. Uspějeme-li letos alespoň jednou podobně jako loni, splní podmínku pro udelění šampionátu práce.
 
Výstavně se také daří. Bez "ztráty květinky" získala ocenění pro udělení titulu Český junior šampion a má splněny podmínky pro titul Šampion krásy ČR. Dále už ve výstavách velmi zvolníme, jsou aktivity, které nás i Ištar baví mnohem více a neplánujeme objíždět výstavy zahraniční, leda zcela výjimečně.