צפון סומטרה 

גיאוגרפיה


היכן היא צפון-סומטרה? - מה אנו יודעים עליה, ועל סביבתה?

תאור כללי

צפון-סומטרה היא אחת מ-33 הפרובינציות של אינדונזיה, מדינת 17,508 האיים, האקזוטית.

סומטרה הינו האי הגדול ביותר, הכלול כולו באינדונזיה, - והשישי בגודלו בעולם. שטחו כ-400,000 קמ"ר (פי 20 משטחה של ישראל...).

שמה של הפרובינציה צפון-סומטרה מטעה, מאחר ואין היא ממקומת ממש-ממש בקצה הצפוני של סומטרה, ה'תפוס' על-ידי הפרובינציה האוטונומית, אצ'ה.

שטחה של צפון-סומטרה הוא 71,680 קמ"ר (כ-9.7% משטח היבשה של אינדונזיה), ואוכלוסיתה מונה כ-13,250,000 (כ-5.6% מתושביה של אינדונזיה).

 

 

טופוגרפיה

מרכז הפרובינציה הררי, ובאמצעו אגם טובה הגדול. הרמות מהווות כ-2/3 משטח הפרובינציה. בצפון-סומטרה ישנם הרי געש, חלקם פעילים. גובהם של רבים מהם יותר מ-2000 מטר מעל פני-הים.

צפון סומטרה מכילה מישור-חוף מזרחי רחב מאד, ובו ביצות מנגרוב סמוך לים, לאורך מיצרי מאלאקה. מידאן ממקומת שם. נהרות גדולים נושאים סחף פורה מההרים, ונעים באיטיות במישורים הרחבים. החוף המערבי הוא צר, וההרים תלולים יותר, אך החופים יפים יותר. האיים ניאס, וארכיפלג באטו נמצאים סמוך לחוף המערבי. תהום תת-ימית עמוקה במיוחד, ממערב לאיים אלה, יוצרת תנאים אידיאליים לגלישת גלים במקומות רבים.

 

אגם טובה

אגם טובה, במרכזה של הפרובינציה צפון-סומטרה, הינו אגם מיוחד במינו. הוא מהווה לוע של הר-געש-על (Super Volcano). אורכו כ-100 ק"מ ורוחבן כ-30 ק"מ. עומקו המקסימלי: 505 מטר, וגובה פני האגם: 906 מטר מעל פני-הים. אגם טובה הוא האגם הוולקני הגדול ביותר בעולם, והאגם הגדול ביותר בדרום-מזרח-אסיה.

אגם טובה מורכב מ-4 מכתשי-ענק של הרי געש חופפים. בינהם מכתש-הענק הגעשי הגדול ביותר בעולם.

הוא נוצר בהתפרצות של הר-געש-על לפני 75,000 שנה. ההתפרצות הגעשית האדירה ביותר מזה 25 מליון שנה!!!

Lake Toba - Landsat photo

ההתפרצות הגעשית הזו יצרה שינוי אקלימי קיצוני בעולם כולו, - וככל הנראה, הביאה את האנושות כמעט לידי כליה (יש הוכחות גנטיות מבוססות מיטוכונדריה לכך). הטמפרטורה הגלובלית הממוצעת ירדה ב-3 עד 3.5 מעלות צלסיוס למשך מספר שנים, ובקרחוני גרנלנד נרשמה ירידה דרסטית בריכוז הפחמן האורגני כתוצאה מאפקט הדומה לחורף גרעיני. רוב הצמחיה של דרום מזרח אסיה הוכחדה.

עוצמת ההתפרצות היתה פי 8000 מעוצמת ההתפרצות האחרונה של הר-הגעש סנט-הלנה בארצות-הברית, והיא שחררה לאטמוספירה כ-800 קילומטרים מעוקבים של אפר, ובנוסף עוד 2000 קילומטרים מעוקבים של לבה מותכת שזרמו מלוע הענק...

ההתפרצות הזו כיסתה את הודו הרחוקה, בשכבת אפר בעובי 15 ס"מ!!!

 

האקלים

האקלים בצפון-סומטרה הוא כמובן טרופי, אך ברוב שטחה של הפרובינציה הטמפרטורות נמוכות מהמצופה בשל הרמות וההרים. הטמפרטות במישור נעות סביב 30 מעלות, ובהרים בין 22 ל-25 מעלות צלסיוס בלבד כל השנה! בלילה הרבה יותר קריר...

בצפון-סומטרה ממוצע המשקעים השנתי עומד סביב 1000-4000 מ"מ בשנה! (איפה זה ביחס לישראל?).

השנה ניתנת לחלוקה לשתי עונות עיקריות: העונה היבשה מפברואר עד אוגוסט, והעונה הרטובה מספטמבר עד ינואר.

 

החי והצומח

החי והצומח בצפון סומטרה דומים לאלו שבאזורי אסיה הסמוכים. ההבדל העיקרי נובע מכך ששטח נכבד של סומטרה הוא עדיין יער גשם בתולי. עד סוף המאה ה-19 כמעט 100% מהפרובינציה היוו ג'ונגל פראי. כיום, 30% מהיערות הללו נשמר, והושג הסכם לאחרונה להפסיק לחלוטין את כריתת היערות בסומטרה. בנוסף,  ישנם שטחי מנגרוב בתוליים עצומים, וצמחיה אלפינית בהרים. באי סומטרה ניתן למצוא מאות מינים של יונקים, כמעט 200 מיני זוחלים, 60 מיני דו-חיים, 300 מיני דגים ו-450 מיני ציפורים.

מתוכם, 9 מיני יונקים, 30 סוגי דגים, ו-19 מיני ציפורים, - יחודיים לסומטרה.

בין היונקים הידועים ביותר המצויים בצפון-סומטרה ניתן למנות את האורנגאטאן, הטיגריס הסומטרי, והקרנף הסומטרי. כמו כן, ישנם פילים סומטריים (הקטנים ביותר בעולם), מינים שונים של קופים, טאפיר, דוב שמש, ומספר סוגים של צבאים. בסומטרה מצויים 10 מינים של ציפורי הורנביל.

כ-400 עד 500 טיגריסים סומטריים חיים בסומטרה, בעיקר ב-5 שמורות הטבע. הטיגריס הסומטרי הוא הקטן מזני הטיגריסים, ונפרד מקרובו הטיגריס האסיתי לפני כ-12 אלף שנים. אורך הזכרים כ-2.4 מטר, ומשקלם כ-120 ק"ג. הנקבות קטנות במעט.

הקרנף הסומטרי נמצא על סף הכחדה. הוא הקרנף האסיתי היחיד בעל שני קרניים. משקלו בין 600 ל-800 ק"ג ואורכו: 0.9 עד 1.5 מטר. הוא ניזון מפירות, עלים, ענפים, וקליפות עצים. מקום הימצאו העיקרי כיום הוא בשמורת הטבע הלאומית, גונונג לאוסר המחולקת בין צפון-סומטרה לא'צה.

הפרח הידוע ביותר בסומטרה הוא: ראפלסיה, - הפרח הגדול ביותר בעולם. ניתן לראותו רק במספר מקומות בסומטרה. הצמח הזה הוא טפיל, ואין לו עלים. קוטר הפרח יכול להגיע ל-1 מטר! עובי עלי הכותרת כ-2 ס"מ, ומשקל הפרח: 18

ק"ג !!! ריחו איום...

 

חקלאות

העיר מידאן התפתחה כתוצאה ממטעי הטבק שההולנדים גידלו מסביבה. בנוסף, באזורי המטעים הנרחבים בשפילת החוף מגדלים בעיקר דקלי-שמן (ענף בו אינדונזיה תופשת את המקום הראשון בעולם), גומי, וכמובן אורז...

ברמות ובהרים מגדלים בנוסף לאורז, גם קפה. פולי הקפה הידועים, סומטרה-מאנדהלינג, סומטרה-לינטונג גדלים כאן, ומיוצאים בעיקר לארצות-הברית.