צפון סומטרה 

רקע תרבותי

תיאור כללי

 

באינדונזיה חיים כיום כמעט 240 מליון בני-אדם, והיא כיום המדינה המאוכלסת ביותר בעולם אחרי סין, הודו וארצות-הברית. 50% מהאוכלוסיה חיים באיים הקטנים יחסית: ג'אווה ובאלי. צפיפות האוכלוסיה בסומטרה היא כ-185 נפש לקמ"ר, לעומת יותר מ-1000 בני-אדם לקמ"ר בג'אווה (ו-325 לקמ"ר בישראל). כ-80% מהאוכלוסיה בצפון-סומטרה מתגוררת בכפרים.

 

תעודת הזהות של צפון סומטרה:

שטח: 71,680 קמ"ר (כ-9.7% משטח היבשה של אינדונזיה)

אובלוסיה: 13,250,000 (כ-5.6% מתושביה של אינדונזיה)

הרכב אוכלוסיה: באטאק (42% - באטאק טובה, באטאק מאנדלינג, באטאק דאירי, באטאק קארו), ג'אווה (33%), סינים (10%), ניאס (6%), מלאי (5%), מינאנגקאבאו (3%), טמילים (1%>).

דתות: איסלאם (65%), נצרות (31.5%), בודהיזם (2.8%), הינדואיזם

0.02%), יהדות (רק אני, ועוד מספר אזרחי מדינות המערב).

שפות: באטאק (ניבים שונים), מלאית, אינדונזית.

עיר בירה: מידאן.

באטאק

עם הבאטאק מחולק למספר תת-קבוצות אתניות: טובה, סימאלונגון, מאנדלינג, אנגקולה, קארו, ופאקפאק/דאירי. הבאטאק הינם צאצאים של עם פרוטו-מלאי שחי בבידוד יחסי, ביחוד באזור שסובב את אגם טובה. כיום הם מונים כ-9 מליון נפש (מתוכם כ-6 מליון בצפון-סומטרה), ומהווים את אחד מהקבוצות האתניות המשפיעות ביותר באינדונזיה.

כל עם הבאטאק, הוא נוצרי כיום, חוץ ממאנדלינג ואנגקולה שהתאסלמו, ואינם אוהבים להיקרא 'באטאק'...

התרבויות והשפות של באטאק טובה ובאטאק סימאלונגון די דומות. שפתם של מאנדלינג ואנגקולה קרובה לשפתם של באטאק טובה, אך תרבותם שונה מאז שהתאסלמו.

תרבותם ושפתם של קארו ופאקפאק שונה יחסית משאר הבאטאק. הם קרובים במידה מסוימת לעמים אלאס וגאיו השוכנים באצ'ה הסמוכה.

אצל כל הבאטאק יש דרגות שונות של פולחן אבות. הדת העתיקה מכילה יסודות הינדיים. הבאטאק, היושבים על אדמתם, עוסקים בעיקר בחקלאות.

 

ג'אווה

בצפון-סומטרה יושבת אוכלוסיה גדולה של מהגרים ובני-מהגרים מג'אווה. ההולנדים החלו ב'יבוא' של פועלי כפייה מג'אווה ב-1910. צאצאיהם מתגוררים בעיקר באיזורי המטעים בשפילת החוף. באזורים אלה הם מהווים רוב. רובם המוחלט - מוסלמים. 

 

סינים

הסינים שנחשבו כזרים בתקופת השלטון הדקטטורי של סוהרטו (1965-1998), הוגבלו גם על-ידי ההולנדים השליטים בתחילת המאה ה-19. לא ניתן להם לגור היכן שרצו, וחופש התנועה שלהם הוגבל. למרות כל זאת, הסינים, 'היהודים של דרום-מזרח אסיה' הצליחו מאד בעסקים, והיו למושא קנאה של שכניהם האינדונזים. כשסוהרטו תפס את השלטון בסיוע של ה-CIA, - הואשמו סינים רבים בקומוניזם, והוצאו להורג ללא משפט.

לסינים, יש הסטוריה ארוכה באינדונזיה. הסינים הראשונים הגיעו לג'אווה כסוחרים בתחילת האלף השני לספירה.

בתקופת הקולוניאליזם ההולנדי, הובאו סינים נוספים לסומטרה, כדי לעבוד במטעים. כ-300,000 סינים 'יובאו' בין 1870 ו-1930 לסומטרה. משום כך, הסינים היושבים בג'אווה אינם דוברים סינית, בעוד אלו שיושבים בצפון סומטרה מדברים ניבים סיניים של מחוזות מוצאם. רובם מדברים הוקיאן.

הסינים המתגוררים בסומטרה, כמו אלו היושבים בשאר הערים של אינדונזיה, - שולטים במגזר העסקים הפרטי.

 

ניאס

תושבי ניאס מתגוררים בעיקר באי הקרוי בשם זה. מספרם כ-750,000. אין שום מקום אחר בצפון-סומטרה השומר על המסורת העתיקה יותר מתושבי ניאס. כיום 77% מהם פרוטסטנטים, 17% קתולים, -5% מוסלמים. השאר, בעיקר, בודהיסטים.

 

מלאים

לא כל אלה הקוראים לעצמם מלאים, - באמת כאלה...

במשך השנים, הרבה באטאק שירדו מההרים כדי לחפש לעצמם שטח חקלאי הגיעו לשטחי החוף המאוכלסים במלאים מוסלמים והתבוללו בינהם. ההולנדים (באינדונזיה) והבריטים (במלזיה) התיחסו למלאים כאל עם של עצלנים, ולכן העדיפו ליבא כוח עבודה ממקומות אחרים. באופן מסורתי, המלאים היו דייגים שחיו חיים שקטים, נטולי דאגות, לאורך חופי מיצר מאלאקה העשיר בדגה. הם מעולם לא נאלצו לעבוד קשה לפרנסתם... משום כך הם כנראה גם מאד חברותיים...

 

מינאנגקאבאו

זהו שמו של העם היושב בפרובינציה הסמוכה, מדרום: מערב סומטרה. דתם: מוסלמית. ביחד עם אצ'ה, - הם אלו שאחראים להפצת האיסלאם ברחבי סומטרה. המסעדות שלהם נפוצות ופופלריות ביותר ברחבי אינדונזיה.

 

טמילים

הטמילים פותו בהודו להגיע למטעים על-ידי ההולנדים, בשנות ה-30 של המאה ה-19.  ההולנדים 'מכרו' להם סיפורים על עבודות קלות, ואפילו על קטיפת כסף מהעצים...

בשל הצורך להחליט מיידית, רבים אף לא הודיעו למשפחתם על נסיעתם...

כיום חיים בצפון-סומטרה כ-40,000 טמילים, - רובם במידאן.