Καλώς ήλθατε στη χώρα της επιτραπέζιας αντισφαίρισης!

Δύο χρυσά στα ατομικά παμπαίδων ο Δαμιανής, πρωταθλήτρια στο απλό παγκορασίδων η Τουντάκωβα Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 13.06.2011

Ο Ευστράτιος Δαμιανής και η Αλεξάνδρα Τουντάκωβα εξελίχτηκαν σε κεντρικά πρόσωπα του Πανελληνίου πρωταθλήματος ατομικών αγωνισμάτων παμπαίδων-παγκορασίδων, που ολοκληρώθηκε το μεσημέρι στο δημοτικό κλειστό γυμναστήριο Βύρωνα. Ο αθλητής του ΑΟ Καρέα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο απλό αγοριών, αλλά και στο διπλό με συμπαίκτη τον Νίκο Βλαχάκη του ίδιου σωματείου. Η αθλήτρια του Ρουφ 80 αναδείχτηκε νικήτρια στο απλό κοριτσιών. Στο διπλό της κατηγορίας πρώτευσαν οι αθλήτριες του Τελαμώνα Σαλαμίνας Ελένη Σοφρά και Παναγιώτα Ανδριανού. Ολοκληρώθηκαν έτσι, με τις καλύτερες εντυπώσεις, τρεις ημέρες γεμάτες αγωνιστική δράση με το ομαδικό και το ατομικό της μικρότερης ηλικιακής κατηγορίας. Οι δυνατές αναμετρήσεις, το αγωνιστικός πάθος, ο ενθουσιασμός των γονέων και γενικά των ανθρώπων του αθλήματος στις κερκίδες, η σωστή οργάνωση και οι καλές συνθήκες στη διεξαγωγή των αγώνων, συνέθεσαν άκρως τιμητική εικόνα για τα παιδιά και σίγουρα μπορούν ν' αποτελέσουν κίνητρα για να έρθουν κι άλλοι μικροί φίλοι στο πινγκ πονγκ.

Τα δύο πρώτα φαβορί του απλού παμπαίδων, ο 12χρονος Ευστράτιος Δαμιανής και ο 11χρονος Γιάννης Σγουρόπουλος, έφτασαν στον τελικό και χάρισαν στους φιλάθλους σπουδαίο θέαμα και συγκινήσεις. Η εξέλιξη του αγώνα εκτόξευσε το ενδιαφέρον, καθώς όλα κρίθηκαν στην παράταση του 5ου σετ. Ο Δαμιανής έφτασε στη νίκη με 3-2, παρότι στο 10-7 άφησε ανεκμετάλλευτα τρία ματς μπολ, ενώ είδε τον Σγουρόπουλο να παίρνει το 3ο σετ (και το προβάδισμα με 2-1) αν και ήταν πίσω στο σκορ με 6-2. Αναλυτικά η πορεία του τελικού: 11-6, 10-12, 8-11, 11-3, 12-10.

Στην πορεία του έως τον τελικό ο Δαμιανής απέκλεισε τον Γενεράλη με 3-0 σετ στη 16άδα, τον Νικολαϊδη (Τελαμών) με το ίδιο σκορ στην 8άδα και τον Σωτηρίου με 3-1 στην 4άδα. Ο Σγουρόπουλος νίκησε κατά σειρά τον Δ. Κορδούτη με 3-0 σετ στον γύρο των «16», τον Γ. Σταματούρο (Ολυμπιακός) με 3-0 στα προημιτελικά και τον Αντωνιάδη με 3-1 στα ημιτελικά.

2011 Πανελλήνιο Πρωτάθλημα - Ατομικά Παμπαίδων (Τελικός)
Κλειστό Δημοτικό Γυμναστήριο Βύρωνα, Δευτέρα 13 Ιουνίου

ΔΑΜΙΑΝΗΣ: «ΕΥΤΥΧΩΣ ΗΜΟΥΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΠΙΟ ΚΡΙΣΙΜΑ ΣΗΜΕΙΑ»

Πανευτυχής ύστερα από την πρώτη πανελλήνια πρωτιά του στο αγώνισμα του απλού ο Δαμιανής δήλωσε: «Πράγματι, ήμουν νευρικός στον τελικό, αλλά έδειξα αυτοσυγκέντρωση στα πιο κρίσιμα σημεία. Εκεί που αγχώθηκα ιδιαίτερα ήταν στο 3ο σετ, όταν προηγήθηκα 6-2 και είδα τον Γιάννη να μειώνει συνεχώς τη διαφορά. Στο τέλος βρέθηκα πίσω στο σκορ με 2-1 σετ κι έχασα την ψυχραιμία μου. Με τη βοήθεια του προπονητή μου, του κυρίου Χρήστου (σ.σ. Λάμη, που είναι στον ΑΟ Ταταύλα, όπου ανήκει ο αθλητής) προσπάθησα στην ανάπαυλα να ηρεμήσω και να επανέλθω δυνατός. Ευτυχώς το κατάφερα κι έτσι ακόμα κι όταν έχασα τα τρία ματς μπολ στο τέλος συνέχισα να πιστεύω απόλυτα στον εαυτό μου και στη νίκη».

Βίντεο YouTube

ΔΑΜΙΑΝΗΣ Ευστράτιος - ΣΓΟΥΡΟΠΟΥΛΟΣ Ιωάννης : 3-2
 3 (11-6, 10-12, 8-11, 11-3, 12-10) 2

'Eγραψαν για μένα στην Ε.Φ.Ο.Επ.Α ...ΒΛΕΠΕ ΣΕΛ. 6-7

Συμμετοχές

Απλό παμπαίδων:

13-6-2011a1. Ευστράτιος Δαμιανής (ΑΟ Καρέα)

2. Ιωάννης Σγουρόπουλος (ΓΑΣ Ελευσίς)

3. Νίκος Σωτηρίου (ΕΑ Βόχας)

-. Βασίλης Αντωνιάδης (ΑΟ Ελληνικού)

Διπλό παμπαίδων:

13-6-2011c1. Ευστράτιος Δαμιανής/Νίκος Βλαχάκης (ΑΟ Καρέα)

2. Βασίλης Αντωνιάδης/Δημήτρης Κορδούτης (ΑΟ Ελληνικού)

3. Σάββας Σαλίπας/Γιάννης Σγουρόπουλος (ΑΟ Ελληνικού/ΓΑΣ Ελευσίς)

-. Νίκος Γενεράλης/Ξάνθος Παναγόπουλος (Άρης 2006/ΑΟ Φοίνιξ Πειραιά)

Τελικά τι είναι το πινγκ-πονγκ...

Η επιτραπέζια αντισφαίριση (Πινγκ Πονγκ, Πινγκ-Πονγκ ή και Πιγκ-Πογκ) είναι ένα από τα δημοφιλέστερα
αθλήματα στον κόσμο. Η καταγωγή της είναι από την Κορέα. Παίζεται σε εσωτερικό χώρο και απαιτεί σχετικά μικρό κόστος εξοπλισμού. Αν και έχει αρκετές ομοιότητες με το τέννις (κυρίως ως προς tους κανονισμούς), η σύγκριση μεταξύ τους σταματά εδώ. Το βάρος της μπάλας, η μικρή περιοχή του τραπεζιού, ο περιορισμένος χρόνος αντίδρασης κάνουν το παιχνίδι αρκετά σύνθετο και δύσκολο ενώ απαιτείται όσο και αν φαίνεται περίεργο ιδιαίτερα καλή φυσική κατάσταση.
Ενας αγώνας ..!!!

Ένα σετ κερδίζεται από τον παίκτη (ή το ζευγάρι στο διπλό) που θα φθάσει πρώτος τους 11 πόντους εκτός εάν το σκορ φθάσει 10-10 οπότε και χρειάζεται διαφορά 2 πόντων για να κριθεί το σετ. Ένας αγώνας τελειώνει στα τρία ή τα πέντε νικηφόρα σετ.

Ο αθλητής χάνει πόντο όταν:

• Αποτυγχάνει να κάνει ένα καλό service.
  • Αποτυγχάνει να επιστρέψει επιτυχώς τη μπαλιά του αντιπαλου.
  • Η μπάλα χτυπήσει δύο φορές στο γήπεδό του.
  • Σε κάποιες περιπτώσεις κατά τη διάρκεια του service.
Σερβίς
Η σειρά στα service αλλάζει κάθε 2 πόντους. Αυτό συνεχίζεται μέχρι ένας παίκτης να κερδίσει το σετ. Μετά το τέλος του σετ οι παίκτες αλλάζουν
γήπεδα
και ο παίκτης που σέρβιρε πρώτος στην αρχή του προηγούμενου σετ αποκρούει πρώτος. Στο διπλό οι κανόνες στην αλλαγή του service και του γηπέδου είναι οι ίδιοι όπως και στο απλό με τη διαφορά ότι το service εκτελείται πάντα από την δεξιά μεριά και πάντα διαγώνια. Κάθε 2 πόντους ο σερβίρων αλλάζει με τον συμπαίκτη του έτσι ώστε ο άλλος να αποκρούσει το service του αντιπάλου. Στο διπλό οι μπαλιές παίζονται με συγκεκριμένη σειρά. Όταν ένα ζευγάρι σερβίρει, ο ένας κάνει το service και ο άλλος αποκρούει την μπαλιά που έρχεται από τον αντίπαλο κοκ.

ΠΗΓΗ:Βικιπαιδεία