Ministries Schedule

MINISTRIES SCHEDULE  

CÉDULE DES MINISTÈRES 


Sept. 30 / Oct. 1

TEAM 1

October 7 / 8

TEAM 2

October 14 / 15

(No Mass in St. Paul)

October 21 / 22

TEAM 3

October 28 / 29

TEAM 4

 

 

November 4 / 5

TEAM 1

November 11 / 12

TEAM 2

November 18 / 19

TEAM 3

November 25 / 26

TEAM 4


December 2 / 3

TEAM 1

December 9 / 10

TEAM 2

December 16 / 17

TEAM 3

December 23 / 24

(Christmas Sign-up)

December 30 / 31

TEAM 4

 

The Acolyte may add or delete members

of your team as the need arises.





TEAM # 1  (5 p.m.)  

the Saturday before the (1st SUNDAY of the MONTH)

 

ACOLYTE

-  Marie Anne Hebert                                                             - 

 

READERS (2)

- Yvonne Pelchat                               - Denise Jalbert

-                                                              -

                                                                                                               

MINISTERS of the BODY of CHRIST

- Presider and Acolyte                     -

 

MINISTERS OF THE BLOOD OF CHRIST

- Simon Dargis                                   - Lina Gervais

-                                                              -

 

GREETERS

-                                                              -

 

COLLECTORS

- Ray Jalbert                                       - Steve Chornohus

-                                                              -

 

GIFT BEARING FAMILIES

- Collectors or Delegated Family  -

 

ALTAR SERVERS

- Give preference to children -





TEAM # 2  (5 p.m.)  

the Saturday before the (2nd SUNDAY of the MONTH)

 

ACOLYTE

-  Roger Malo                                      - 

 

READERS (2)

- Maurice Dargis                                - Georgette Dargis

-                                                              -

 

MINISTERS of the BODY of CHRIST

- Presider and Acolyte                     -

 

MINISTERS OF THE BLOOD OF CHRIST

- Yvonne Pelchat                               - Maurice Dargis

-                                                              -

 

GREETERS

-                                                              -

 

COLLECTORS

- Ray Jalbert                                       - Steve Chornohus

-                                                              -

 

GIFT BEARING FAMILIES

- Collectors or Delegated Family  -

 

ALTAR SERVERS

- Give preference to children -



TEAM # 3  (5 p.m.)  

the Saturday before the (3rd SUNDAY of the MONTH)

 

ACOLYTE

- Philip Joly                                         - 

 

READERS (2)

- Yvonne Pelchat                               - Simon Dargis

-                                                              -

 

MINISTERS of the BODY of CHRIST

- Presider and Acolyte                     -

 

MINISTERS OF THE BLOOD OF CHRIST

- Maurice Dargis                                - Georgette Dargis

-                                                              -

                                                                                                                                        

GREETERS

-                                                              -

 

COLLECTORS

- Ray Jalbert                                       - Steve Chornohus

-                                                              -

 

GIFT BEARING FAMILIES

- Collectors or Delegated Family  -

 

ALTAR SERVERS

- Give preference to children -


 

TEAM # 4  (5 p.m.)  

the Saturday before the (4th SUNDAY of the MONTH)

 

ACOLYTE

- Greg Ouellette                                  - 

 

READERS (2)

- Yvonne Pelchat                               - Philip Joly

-                                                              -

 

MINISTERS of the BODY of CHRIST

- Presider and Acolyte                     -

 

MINISTERS OF THE BLOOD OF CHRIST

- Annette Ouellette                            - Adrienne Tessier

-                                                              -

 

GREETERS

-                                                              -

 

COLLECTORS

- Ray Jalbert                                       - Steve Chornohus

-                                                              -

 

GIFT BEARING FAMILIES

- Collectors or Delegate d Family  -

 

ALTAR SERVERS

- Give preference to children -


 


ÉQUIPE # 1  (9h30)  

(PREMIER DIMANCHE du MOIS)

 

ACOLYTE

-  André Hebert                                   - Alain Jubinville 

 

LECTEURS (2)

- Noëlla Hébert                                   - Albina Brousseau

- Alain Jubinville                                - Ernest Piquette

 

MINISTRE — CORPS du CHRIST  (Prêtre et Acolyte +2)

- Noëlla Hébert                                   - Albina Brousseau

- Carmen Brousseau                        - Noëlla Noël

 

MINISTRE pour l’EUCHARISTIE — SANG du CHRIST (4)

- Noëlla Noël                                       - Albina Brousseau

- Clement Brousseau                       - Armand de la Salle

- Irene de la Salle                               -

 

ACCEUIL (2)

- Alfred Gratton                                  - France Gratton

- Louise Jubinville                             - Richard (A) Brousseau

                                                                                                                

la QUÊTE (4)

- Alfred Gratton                                  - Dean Birne

- France Gratton                                - Louise Jubinville

                                                                                                                                                  

PROCESSION des OFFRANDES (1)

- Famille Joël Michaud                     - Famille Michel Lajoie

                                                                                                 

SERVANT DE L’AUTEL (3+)

- Danielle Gratton                              -

-                                                           -




ÉQUIPE # 2  (9h30)  

(DEUXIÈME DIMANCHE du MOIS)

 

ACOLYTE

-  Georges St. Arnault                       - 

 

LECTEURS (2)

- Ethan Brousseau                            - Nicole Brousseau

- Rachel Gratton                                - Adrienne Tessier

 

MINISTRE — CORPS du CHRIST  (Prêtre et Acolyte +2)

- Gilbert Hébert                                   - Jeannine St. Arnault

- Dionnis Poulin                                 - Gérard Tremblay

 

MINISTRE pour l’EUCHARISTIE — SANG du CHRIST (4)

- Maria Poulin                                     - Richard Brousseau              

- Betrand Poulin                                - Yvonne Poulin                       

 

ACCEUIL (2)

- Rachel Gratton                                - Danielle Gratton

 

la QUÊTE (4)

- Ernest Piquette                                -  Fernand Piquette

- Norm Theroux                                 - Yolande Theroux

 

PROCESSION des OFFRANDES (1)

- Famille Roger Gratton                   - Guy & Marguerite Laberge

 

SERVANT DE L’AUTEL (3+)

- Ethan Brousseau                            - Cassie Brousseau

- Emery Brousseau                           - Cherie Labrie


 


ÉQUIPE # 3  (9h30)  

(TROISIÈME DIMANCHE du MOIS)

 

ACOLYTE

-  Greg Ouellette                                 - 

 

LECTEURS (2)

- Suzanne Michaud                           - Odette Plamondon

- Albina Brousseau                           - Adrienne Tessier

 

MINISTRE — CORPS du CHRIST  (Prêtre et Acolyte +2)

- MarieClaire Brousseau                  - Noëlla Noël

- Rachel Gratton                                - Adrienne Tessier

 

MINISTRE pour l’EUCHARISTIE — SANG du CHRIST (4)

- Annette Ouellette                            - Noëlla Noël

- Armand de la Salle                          - Irene de la Salle

 

ACCEUIL (2)

- Famille E & C Foisy                        - Juliette Tremblay

 

la QUÊTE (4)

- Joël Michaud                                    - Hector Tremblay

- Gérard Tremblay                             - Juliette Tremblay

 

PROCESSION des OFFRANDES (1)

- Famille Lampron                             - Famille E & C Foisy

 

SERVANT DE L’AUTEL (3+)

- Danielle Gratton                              - Oriane Béland

- Sophie Béland                                 -




ÉQUIPE # 4  (9h30)  

(QUATRIÈME DIMANCHE du MOIS)

 

ACOLYTE

- Claude Lampron                             - 

 

LECTEURS (2)

- Olivier Lampron                               - Nicholas Lampron

- Yvan Beaudoin                                - Aline Beaudoin

 

MINISTRE — CORPS du CHRIST  (Prêtre et Acolyte +2)

- Gilbert Hébert                                   - MarieClaire Brousseau

- Yvan Beaudoin                                - Aline Beaudoin

 

MINISTRE pour l’EUCHARISTIE — SANG du CHRIST (4)

- Benjamin Lampron                         - Nicholas Lampron

- Benoit Lavoie                                   - Lina Gervais

 

ACCEUIL (2)

- MarieClaire Brousseau                  - Odette Plamondon

- Thomas Lamontagne                    - Hélène Lamontagne

 

la QUÊTE (4)

- Betrand Poulin                                - Yvonne Poulin

- Urnan Ouellette                               - Bernard Mahé

 

PROCESSION des OFFRANDES (1)

- Famille Roger Gratton                   - Richard & Albina Brousseau

 

SERVANT DE L’AUTEL (3+)

- Mia Lampron                                    - David Lampron

- Pascal Lampron                              - Nicholas Beaudoin

 



TEAM # 1  (11 a.m.)  

(FIRST SUNDAY of the MONTH)

 

ACOLYTE

-  Gemma Weibe                                 -  Louise Belland

                                                                                                        

READERS (2)

- Roxanne Ringuette                        - Dennis Godin

- Ed Belland                                        - Lise Godin

                                                                                                                                                  

MINISTERS of the BODY of CHRIST (Acolyte & Presider + 2)

- John Warholik                                 - Meredith Kerr

- Louise Warholik                              - Lise Godin

- Lina Gervais

                                                                  

MINISTERS of the BLOOD of CHRIST (4)

- Jordan Kerr                                      - Patrick Gratton

- Rich Trach                                        - Dennis Godin

- Lina Gervais                                     - Casey Enriquez

                                                                                                       

GREETERS (2)

- David Comire                                   - Purnima Tuniye

                                                                                                                

COLLECTORS (4-5)

- Marie Plante                                      - John Gross

- Yvonne Neuman                             - Henri Desaulniers

- Louise Dunning                              -

 

GIFT BEARING FAMILIES (1)

- Marie Plante                                      - Richard Jubinville Family

 

ALTAR SERVERS (3+)

- Aira Yeisha                                        - Sammy Petruk

- Gabrielle Sanidid                             - Keith Paolo Frias

- Daniel Weibe                                    -

 



TEAM # 2  (11 a.m.)  

(SECOND SUNDAY of the MONTH)

 

ACOLYTE

-  Dietmar Kinderman                       -

 

READERS (2)

- Louise Reidy                                    - Len Kryzanowski

- Gemma Weibe                                  - Ed Belland

- Louise Belland                                -

 

MINISTERS of the BODY of CHRIST (Acolyte & Presider + 2)

- Anita Kabyn                                      - Cynthia Martin

- Louise Belland                                - Mary trach

 

MINISTERS of the BLOOD of CHRIST (4)

- MarieAnne Hébert                           - Rick Trach

- Linda Kryzanowski                        - Jerrid Pasitney

- Irene Levasseur                              -

 

GREETERS (2)

- Linda Kryzanowski                        - Karol Cabaj-Martin

 

COLLECTORS (4-5)

- Raymond Reidy                              - John Gross

- John Warholik                                 - Louise Warholik  

- John Gottenbos

 

GIFT BEARING FAMILIES (1)

- Paquette Family                              - Brad Shapka Family

 

ALTAR SERVERS (3+)

- Jeremie Paquette                            - Cody Martin

- Daniel Weibe                                    - Keith Paola Frias

- Matthis Poulin                                  -



TEAM # 3  (11 a.m.)  

(THIRD SUNDAY of the MONTH)

 

ACOLYTE

- Rick Trach                                        - Jerrid Pasitney 

 

READERS (2)

- Linda O’Neill                                     - Christina Maria Custanos

- Paul Bailey                                        - Nancy Leblanc

- Irene Bailey                                       -

 

MINISTERS of the BODY of CHRIST (Acolyte & Presider + 2)

- Lynn Woytiuk                                   - Purnima Tunnya

- Gemma Weibe                                  - Irene Bailey

 

MINISTERS of the BLOOD of CHRIST (4)

- Purnima Tuniye                               - Paul Bailey

- Brad Shapka                                             - Maricyl Amigo

- Louise Belland                                -

 

GREETERS (2)

- Marly Vacunador                             - Purnima Tuniye

 

COLLECTORS (4-5)

- Purnima Tuniye                               - John Gross

- Vicki Litwinski                                  - Don Padleski

- Casper Zarowny                              -

 

GIFT BEARING FAMILIES (1)

- Bespalko/Jean Family                   - Casper Zarowny Family

                                                                                                                                                 

ALTAR SERVERS (3+)

- Thomas Agnemark                         - Nicholas Agnemark

- Matthias Agnemark                        - Matthis Poulin

- Aira Yeisha                                        - Jeremie Paquette




TEAM # 4  (11 a.m.)  

(FOURTH SUNDAY of the MONTH)

 

ACOLYTE

-  MarieAnne Hébert                          - Dennis Robinson 

 

READERS (2)

- Lynn Woytiuk                                   - Louise Belland

- Dennis Robinson                            - Susan Kotowich-Dubrule

- Denise Jacques                              -  Addison Graling

 

MINISTERS of the BODY of CHRIST (Acolyte & Presider + 2)

- Anita Kabynk                                   - Dennis Robinson

- Purnima Tunnye                             - Susan Kotowich-Dubrule

- Lina Gervais                                     - Jerrid Pasitney

 

MINISTERS of the BLOOD of CHRIST (4)

- Dennis Robinson                            - Gemma Weibe

- Linda O’Neill                                     - Susan Kotowich-Dubrule

- Rick Trach                                        - Jerrid Pasitney

 

GREETERS (2)

- Benjamin Jacques                          - Denise Jacques                    

 

COLLECTORS (4-5)

- Purnima Tuniye                               - Michel Boucher

- Dérric Poulin                                    - Bemjamin Jacques

- Paul Poulin                                       -

 

GIFT BEARING FAMILIES (1)

- Pasitney Family                               - Dérric Poulin / M&G Boucher

 

ALTAR SERVERS (3+)

- Katherine Goco                               - Rose Enriquez

- Gabriel Sandidad                            - Addison Graling

- Cherie Labrie                                   - Katelyn Foote

 




 

 







 




Comments