Retainer

Ogólne wiadomości o leczeniu ortodontycznym zawiera zakładka "O leczeniu ortodontycznym"

UWAGI dla pacjentów leczonych aparatem ruchomym po zdjęciu aparatu stałego – retainerem

Wady zgryzu maja tendencje do nawrotu dlatego po zdjęciu aparatu stałego stosuje się tzw retencj, której celem jest stabilne utrzymanie uzyskanych efektów leczenia .

Faza retencyjna zależy między innymi od takich czynników jak: wiek pacjenta, rodzaj i nasilenie początkowej wady zgryzu, stan przyzębia. Czynniki te wyznaczają rodzaj oraz czas postępowania retencyjnego. Stabilność uzyskanych wyników można osiągnąć tylko i wyłącznie gdy zachowana jest równowaga sił pochodzących z tkanek przyzębia i tkanek miękkich jamy ustnej oraz rodzaju zgryzu.

Żadna retencja nie utrzyma zębów w ryzach jeżeli równowaga ta zostanie zaburzona np. w wyniku przetrwałej dysfunkcji (nieprawidłowego) połykania, oddychania, mowy czy żucia. Nie bez znaczenia zostaja też para funkcje a więc wykonywanie czynności niefizjologicznych np.: obgryzanie paznokci, ssanie palca lub wargi dolnej, wkładanie innych przedmiotów między zęby np. ołówków.Rodzaje retencji:

  • Stała– polega na przyklejeniu od strony językowej/ podniebiennej zębów przednich indywidualnie dopasowanego drutu lub pasma włókna szklanego
  • Ruchoma- po zdjęciu aparatu stałego pacjent otrzymuje specjalny aparat ruchomy akrylowy lub wykonany z erkoduru.

Aparat akrylowy zbudowany jest z kolorowej płyty akrylowej leżącej na podniebieniu (łuk górny) lub od strony językowej (łuk dolny) oraz elementów drucianych- klamry utrzymujące w odcinku bocznym oraz tzw łuk wargowy leżący na pow wargowej zębów przednich. Łukiem wargowym można wykonać niewielki ruch zębów przez odpowiednia jego aktywację. W przypadku uszkodzenia, pęknięcia lub złamania aparatu możliwa jest jego naprawa.

Szyna z erkoduru wykonana jest ze specjalnego materiału termoplastycznego i jest pewnego rodzaju nakładka na zęby. Należy unikać spożywania w nim gorących pokarmów, płynów oraz mycia w ciepłej wodzie gdyż może się odkształcić. W przypadku pęknięcia, odkształcenia lub zniszczenia aparatu nie można go naprawić. Konieczne jest wtedy wykonanie nowego aparatu.

1. Po założeniu retainera mogą pojawiać się następujące objawy:
  • tkliwość zębów
  • otarcia lub odleżyny na śluzówce warg lub policzków w przypadku przylegania elementów metalowych
  • uczucie nieznacznej ruchomości zębów.
2. Czas noszenia aparatu

Dla utrzymania widocznych i trwałych efektów po leczeniu aparatem stałym retainer należy nosić przez pierwszy okres (lekarz decyduje o jego długości) 24 godziny na dobę Noszenie aparatu tylko w nocy może spowodować nawrót wady inie przyniesie pożądanych efektów.
W aparacie można jeść posiłki, pić napoje oraz wykonywać wszystkie inne czynności np.: grać na komputerze, odrabiać lekcje, bawić się, oglądać telewizję, czytać, spać, nudzić się, itp.

Uwaga: normalne jest, że do momentu przyzwyczajenia się będzie w buzi nadmiar śliny a mowa będzie zniekształcona.


3. Higiena

Aparat należy myć po każdym posiłku przy użyciu szczoteczki do mycia zębów oraz pasty do zębów o konsystencji żelu. Po umyciu aparat wytrzeć chusteczką higieniczną lub papierowym ręcznikiem i schować do zamykanego pudełka (wtedy gdy lekarz zezwoli na rzadsze noszenie aparatu w ciąg u dnia)


Środki higieny, które będą Państwu przydatne to:
  • szczotka zwykła,
  • płyn do płukania jamy ustnej,
  • tabletki lub płyn do wybarwiania płytki nazębnej w celu sprawdzenia stanu czystości jamy ustnej (stan czystości jamy ustnej można sprawdzić również domowym sposobem polecając dziecku po umyciu zębów przepłukać usta niewielką ilością koncentratu z buraków (do barszczu). Jeżeli zęby zabarwią się na czerwono lub ciemnoróżowo należy jeszcze raz umyć zęby)
  • p/próchnicowa pasta do mycia zębów.UWAGA dla osób posiadających zwierzęta domowe! Nie należy zostawiać aparatu poza pudełkiem gdyż może ulec zniszczeniu (aparat ma zapach śliny i dlatego może zostać pogryziony przez zwierzęta).