Maska twarzowaOgólne wiadomości o leczeniu ortodontycznym zawiera zakładka
"O leczeniu ortodontycznym"


Informacja o leczeniu MASKĄ TWARZOWĄ

U pacjentów, u których występuje niedobór wzrostu szczęki objawiający się jej cofnięciem w stosunku do całej części twarzowej czaszki, wymagane jest leczenie przy pomocy maski twarzowej. Leczenie musi być skojarzone z aparatem typu Hyrax.


Budowa maski typu Petita/Dallair’a.


Zbudowana jest ze szkieletu wykonanego ze stali nierdzewnej oraz dwóch podkładek akrylowych. Jedna z nich opiera się o czoło a druga o bródkę. Na poziomie warg do szkieletu przymocowane są metalowe wąsy. Do nich przyczepia się specjalne wyciągi elastyczne, które wewnątrzustnie zaczepione są do określonych zamków na zębach górnych lub pierścieni na zębach trzonowych górnych, ewentualnie do haczyków umocowanych do aparatu Hyrax. Wyciągi działają z określoną siłą na szczękę, powodując stałe doprzednie jej przemieszczenie, nadbudowę bazy kostnej w jej przednim odcinku oraz w zależności od potrzeby rotację szczeki i żuchwy.

Uwagi praktyczne w trakcie noszenia maski:
  • W okresie aktywnego noszenia maski , czyli przez pierwsze 6-8 miesięcy, maskę nosi się min 14-16 godzin na dobę, jednak najlepsze wyniki uzyskuje się przy noszeniu jej całą dobę z wyjątkiem posiłków.
  • Kolejny etap to stabilizacja wyników przez kolejne 6 miesięcy. W tym okresie maskę nosi się na noc.
  • Wyciągi zmieniać co 3-4 dni
  • Kontrola noszenia maski odbywa się co 6 tygodni

W trakcie noszenia maski może wystąpić:
  • Niewielki dyskomfort- można zrobić niewielka przerwę w jej noszeniu
  • Na brodzie i czole a więc w okolicy gdzie przylegają do skóry podpórki mogą wystąpić otarcia lub podrażnienia skóry. W miejscach tych należy podłożyć podkładki z materiału np. bawełny lub płatki kosmetyczne
  • W okolicy kącików ust mogą wystąpić zaczerwienienia lub otarcia, aby je zlikwidować należy stosować maść z witaminą A. Można również zmniejszyć liczbę godzin w noszeniu wyciągów.
Proszę pamiętać!
Tylko Twoja współpraca w zakresie systematycznego noszenia maski twarzowej gwarantuje powodzenie w leczeniu !!!