History/Records

BOYS TOP 10 5K TIMES 
*PR times only
 YearNAMETIMECOURSE
1998Matt Neu17:04Standing Bear Lake
1989Troy Ruffner17:14Plattsmouth
1998Jake Jamison17:28Standing Bear Lake
1991Clarence Gallagher17:47Syracuse
2020Kaden Simmerman18:03.8Sycamore Farms
1994Brad Fricke18:06Syracuse
1993 Mike Nielsen18:07Standing Bear Lake
1998John How 18:11 Tecumseh
1987 Willy Hoy18:15Syracuse
1996Nick Sallach 18:16Syracuse

GIRLS TOP 10 5K TIMES 
(2018-Present)
*PR times only
YearNAMETIMECOURSE
2020Danie Parriott19:29.3Sycamore Farms
2018Bella Hogue20:26.3Kearney CC
2018Jasmine Rainey22:31.1Branched Oak
2020Dani Ahrens23:07.1Sycamore Farms
2018Lachlyn Swim23:29.6Boys Town
2020Jessica Poirier24:13.9Sycamore Farms
2019Stephanie Poirier27:29.7Boys Town
2019Bridget Wagner28:01.0Boys Town
2019Shelby Curlo32:52.4Branched Oak
    

GIRLS
STATE MEDALISTS
Danie Parriott-5th (2020)
Danie Parriott-Champion (2019)
Bella Hogue-4th (2018)
Anna Neu-11th (2003)*
Anna Neu-15th (2001)*
Kari Shields-Champion (1988)
 
 
DISTRICT MEDALISTSº
Danie Parriott-3rd (2020)
Danie Parriott-Champion (2019)
Bella Hogue-6th (2019)
Bella Hogue-Champion (2018)
Danie Parriott-5th (2018)
Jasmine Rainey-14th (2018)
Anna Neu (2003)*
Anna Neu (2002)*
Anna Neu (2001)*
Anna Neu (2000)*
Erin Black-3rd (1991)
Kari Shields-Champion (1988)

 
CONFERENCE MEDALISTSº
Danie Parriott-2nd (2020)
Danie Parriott-Champion (2019)
Bella Hogue-2nd (2018)
Danie Parriott-6th (2018)
Jasmine Rainey-7th (2018)
Erin Black-13th (1992)
Erin Black-4th (1991)
Paula Bowsman-11th (1990)



 
TEAM STATE QUALIFIERS
2018 (6th Place) 
2003 (6th Place)*
2001 (4th Place)*
2000 (Champion)*


*Co-Op with Plattsmouth 2000-2003

ºTop 15 Places (Conference/Districts)
BOYS
STATE MEDALISTS
 






 

DISTRICT MEDALISTSº
Dawson Hardesty-12th (2018)
Matt Neu (1999)
Matt Neu-14th (1998)
Matt Neu-10th (1997)
Jason Moore-14th (1987)
 





  

CONFERENCE MEDALISTSº
Ben Welch-8th (2019)
Jack Welch-13th (2019)
Dawson Hardesty-11th (2018)
Matt Neu-7th (1998)
Jake Jamison-10th (1998)
Matt Neu-5th (1997)
Jake Jamison-13th (1997)
Nick Sallach-15th (1996)
Brad Fricke-14th (1994)
 
 
TEAM STATE QUALIFIERS