Poprawa jakosci nasienia

Poniżej przedstawiamy kilka rad i sposobów na poprawienie kondycji plemników. Rady przeznaczone są zarówno dla panów, których nasienie w niewielkim stopniu odbiega od normy (bez potrzeby farmakologicznego leczenia), jak i dla panów, którzy maja prawidłowy wynik spermogramu.

Należy pamiętać, że decyzja o leczeniu powinna być podjęta wspólnie z lekarzem. W niektórych przypadkach potrzebne jest bardziej zaawansowane leczenie farmakologiczne lub operacyjne.


Na poprawę kondycji nasienia dobry wpływ maja:

- Witaminy
- Rezygnacja z obcisłej bielizny. Zalecane jest noszenie bokserków (a w nocy najlepiej nic)
- Zdrowe odżywianie: zminimalizowanie/wyeliminowanie z diety potraw tłustych, smażonych; wzbogacenie diety o świeże! warzywa i  owoce (przede wszystkim: banany, kiwi, cytrusy, owoce suszone, morele), białko i ryby. Dobry wpływ maja także orzechy brazylijskie, migdały i żurawina. 
- Zmniejszenie stresu
- Gimnastyka
- Całkowity zakaz palenia
- Regularne współżycie (min. 2 razy w tygodniu)
- Zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu do minimum
- Ograniczenie spożywania kawy do 1 dziennie
- Spożywanie dużej ilości wody (1,5-2 litry dziennie)

Poza tym należy dbać o nieprzegrzewanie jader: nie zażywać gorących kąpieli, unikać podgrzewanych siedzeń w samochodzie, a także nie trzymać komputera na kolanach.


Suplementy diety

W aptekach bez recepty można nabyć suplementy diety, mające wpływ na poprawę jakości nasienia, np. Salfazin (zawierający przede wszystkim cynk).

Oprócz tego zaleca się niekiedy przyjmowanie także Selenu, witaminy E, Koenzymu Q10+E, L-Karnityny Plus, Macy oraz kwasu foliowego (0,4 mg dziennie).

Należy też pamiętać, że dobroczynny wpływ na plemniki mają również pestki z dyni.


Kuracja witaminowa dla Panów - menu:

Śniadanie:
- Kwas foliowy x 1
- Wit. C 600 mg x 1 (na ruchliwość)

Obiad:
- Selen + Wit. E x 2 oraz Wit. B12 x 1 – w trakcie jedzenia (na ilość i jakość)
- Multiwitamina z Rzeńszeniem – po obiedzie (na ogólną wytrzymałość)

11:00 i 16:00:
- L-karnityna plus z chromem 300 mg do ssania (na ruchliwość)

Kolacja:
- Salfazin x 1 (na jakość, ruchliwość i ilość)


Pamiętaj NIE JESTEŚMY LEKARZAMI Są to wnioski, do których doszliśmy na podstawie doświadczenia własnego (i nie tylko) . Wiele informacji zasięgnęliśmy z portali i for internetowych, na których opisywano skuteczność (lub jej brak) różnych metod. Przedstawiliśmy Wam te sprawdzone.
Comments