כל מה שצריך לדעת על סריגה בשתי מסרגות

סריגה בשתי מסרגות קלה מאוד ללמידה, כל מה שצריך הוא חוטי צמר ומסרגות. סריגה בשתי מסרגות מתאימה לסריגת ביגוד וניתן לעשותה בכל זמן ובכל מקום.

בדרך כלל משתמשים בשתי מסרגות ישרות ומחודדות בקצותיהן בסריגה בשתי מסרגות. מתחילים לסרוג את השורה הראשונה ע"י העלאת עיניים, העיניים הן הלולאות שאנו יוצרים מסביב למסרגות, יש להעלות כמות עיניים בהתאם לרוחב העבודה הדרוש.
בזמן הסריגה יוצרים לולאה חדשה בתוך כל לולאה שעל המסרגה, סורגים מתחילת השורה ועד סופה. בסיום השורה הופכים את המסרגות ועוברים לסריגת השורה הבאה.

ככל שהמסרגות עבות יותר העיניים יהיו גדולות יותר וצריך כמות יותר קטנה של עיניים, ככל שהמסרגות דקות יותר יש להעלות כמות יותר גדולה של עיניים.

קיימות שתי צורות ללולאות בסריגה ב2 מסרגות: לולאה בעין שמאל שנסרגת כשהחוט נמצא לפני המסרגות ולולאה בעין ימין שנסרגת כשהחוט נמצא מאחורי המסרגות.

סריגת פטנט בנויה מכמה עיני שמאל ועיני ימין באותה שורה, משתמשים בה בתחילת סוודרים ושרוולים כי הוא קפיצי ומתאים לקצוות הבגד. דוגמא זו מתאימה גם לסריגת צעיף או כובע.
אפשר לסרוג את כל הפריט בשורות של עיני ימין בלבד או בשילוב של שורות שמאל ושורות ימין.

דוגמת צמות מתאימה לסריגת כובע או סוודר. בדוגמא זו נדרשות יותר לולאות מאשר בסריגה רגילה בגלל הצלבת העיניים.

צפיפות הסריגה נקבעת ע"י גודל המסרגות ועובי החוטים. סריגה בחוט דק ומסרגות עבות תהיה רפויה ומלאה בחורים ומתאימה לסריגת צעיף. סריגה במסרגות דקות וחוט עבה תהיה קשה וסמיכה. כמו כן הצפיפות תלויה בהתאם למידת המתיחה האישית של הסורג, יש שסורגים רפוי ויש שסורגים מתוח. כשבוחרים צמר ומסרגות יש להתחשב בפרמטרים אילו וגם במטרת הסריגה. על חוטי הסריגה לרוב רשום גודל המסרגות המומלץ לשימוש עם החוט.

לפני שמתחילים לסרוג פריט כלשהו מומלץ לסרוג דוגמא קטנה בגודל של עשר על עשר ס"מ בדוגמא הרצויה. סופרים כמה שורות ולולאות יש בדוגמא. התוצאה תשתמש אותנו כקנה מידה לחישוב מס' הלולאות הדרוש לסריגה המלאה. אפשר לסרוג דוגמאות סריגה שונות בשילוב חוטי בצבעים שונים.

דוגמאות והוראות סריגה ניתן למצוא ברשת או בחוברות הנמכרות בחנויות צמר. כמו כן ניתן למצוא סרטוני הדרכה ומאמרי סריגה למתחילים.

 

Knitted Beads