Wzorzec częstotliwości według VE2ZAZ


 

Modyfikacje Michał SP2IQW , Rafał SQ4AVS

Zmiany dokonane przez VE2ZAZ (04.2009)

1 Alarm może już być kasowany ręcznie -nie tylko z poziomu komputera (zwarcie pinu 22 procesora pic18f2220 do masy)

2 Nie trzeba wgrywać wersji oprogramowania (5 lub 10MHz) wyboru dokonujemy za pomocą pinu 21 procesora pic 18f2220 -gdy jest podłączony do +5V lub nie podłączony do niczego wybrany jest wzorzec 10MHz, gdy zwarty jest do masy wybrany jest wzorzec 5MHz.


Parę słów wyjaśnienia co do wyników. Najważniejszy jest Averg. freq. ofsett (średnia odchyłka częstotliwości) a ta wynosi 5.25 * 10 -11 dla dużej ilości próbek co oznacza około 0,5Hz na 10 GHz. Standard deviation to nic innego jak odchylenie standardowe wyników -ono świadczy tylko o niestabilności sygnału pps odbiornika GPS. To tyle z podstaw matematyki ;-). Przymierzamy się z Michałem do stabilizowania tym bikona.

 

Jest to wzorzec według ve2az. Schematy w ciągu tygodnia dwóch, będą dostępne również pcb a oto krótki zrzut z ekranu. Układ stabilizuje częstotliwość za pomocą pętli FLL. Dokładność praktycznie nigdy nie schodzi pniżej 10-9 czyli 10Hz na 10GHz. Ciekawostką układu jest fat że może współpracować z wzorcami o częstotliwościach 5 i 10 MHz (dwie wersje programu). Odpowiednią wgrywa się do procesora. Układ korzysta z wyjścia pps odbiornika gps. Układ przerobiłem tak by współpracował z odbiornikami z napięciem zasilania 3,3 jak i 5v -interfejs logki dla różnych napięć. W polsce były robione 2 typy ocxo ocxo -5 te nadaję się bez przeróbek i znacznie większe gwm-5-1 stosowane w częstościomierzach pfl te niestety trzeba przerobić jest to jednak prosta czynność i nie zajmuje więcej jak godzinę ze zestrojeniem. Uwaga po pewnym czasie generator gwm-5-1 geneuje strasznie zaśmiecony sygnał. Trzeba poprawić luty na płytce generatora -dzieki za radę dla Mariusza SP6RGV.

 

 

 

 

Jak widać uśredniony błąd częstotliwości 5*10 -11. Nic lepszego nie trzeba. Robota Michała SP2IQW 

 Jest to widok oprogramowania konfigurującego układ.

A teraz dodana fotka urządzenia, nieco przerobione tak, że ma powielacz z 5 na 10MHz. Płytka ma lekki feler zrobiona w odbiciu lustrzanym tak, że przeginałem części scalaków nóżki. Bardzo ważne jest w działaniu układów odpowiednie ustawienia parametrów synchronizacji -trzeba uważnie przeczytać instrukcję. Na zdjęciu z przerobionym wzorcem omig gwm-5. Dodany jest układ stabilizatora 3,3v + interfejs logiki 3,3v na 5v, ważne przy gps-ach 3,3 voltowych.

Schemat ideowy VE2ZAZ_rozrysowa SP2IQW

 

Montażówka

 

Drobna korekta w montażówce -cztery wtórniki oznaczone na montażówce jako bf199 to bc547

ve2zazgora.pdf 

ve2zazdol.pdf