Miernik mocy i SWR na pasma WiFi 2,4 i 5,6 GHz 
( Simple power meter and SWR meter on 2,4 and 5,6 GHz WiFi bands ).

 

Schematy w przyszłym tygodniu. Dużym problemem jest pomiar parametrów urządzeń Wi -Fi. W tym celu opracowano poniższy miernik. Największym problem jest sam kształt mierzonego przebiegu. Oto co uchwyciłem na oscyloskopie po detekcji. Układ zrealizowano na procesorze ATMEGA 8.


schemat.pdf


Zadaniem układu jest wychwycić wartość szczytową napięcia i zapamiętać ją jest to potrzebne zarówno do pomiaru mocy i SWR.

Do pomiaru mocy użyto detrektora według DL5NEG

Oto wyniki pomiaru mocy 99,8 mW

Dalej zakładam tłumik 6 dB czyli powinno wyjść 25mW

jest 24,4 mW -dobrze

zakładam tłumik 10dB 

8,4 mW no prawie dobrze, albo wina tłumika albo wychodzi jakaś nieliniowość diody poniżej jednak 10m/w nie mierzymy (błąd 0,76 dB czyli w praktyce żaden).

Treaz pomiar SWR

W układzie wykorzystano układ mostkowy -jego zaletą jest szerokopasmowość układu i możliwość zastosowania zewnętrznego tłumika bez wpływu na wynik pomiaru, zalety tej nie mają reflektrometry przelotowe. Drugą zaletą takiego rozwiązania jest dużo niższa wrażliwość na zakłócenia z eteru niż refloktrometrów przelotowych -sygnały występują tu na znacznie większych poziomach.

Pomiar wykonujemy dwuetapowo

-pierwsze podłączamy wejście WiFi bez obciążenia (nie jest to w żadnym wypadku groźne dla danego urządzenia gdyż układ jest wstępnie obciążony rezystorem 100 om (w najgorszym wypadku SWR widziany przez urządzenie wynosi 2) 

Ustawiamy potencjometrem po prawej stronie wskaźnika SWR 500 (lub 1000 będzie w przyszłości), tu widzimy 97. Konieczna wymiana wzmacniaczy operacyjnych na typ Rail to Rail.

Podłączamy np. badaną antenę i odczytujemy wartość SWR.

Proste.

Jak na taki kiepski terminator nieźle

To samo przy źle kontaktującym terminatorze.