Oddział przedszkolny

2017/2018

Świąteczne pierniczki 

         19 grudnia w oddziale przedszkolnym zapanowała prawdziwie świąteczna atmosfera. Dzieci w akompaniamencie kolęd i pastorałek lukrowały pierniczki, upieczone wcześniej przez mamę Karolinki z naszej grupy, która w obecności dzieci przygotowała lukier w różnych kolorach. Ozdabianie pierniczków sprawiło dzieciom ogromną frajdę. Zapach ciasteczek roznosił się na całą szkołę, co było znakiem, że Święta Bożego Narodzenia są już tuż, tuż. Przenieśliśmy się w świat bożonarodzeniowej magii i degustowaliśmy pierniczki.Z wizytą w bibliotece szkolnej

   Dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły już bibliotekę szkolną. Zapoznały się ze specyfiką pracy biblioteki, dowiedziały się jaki jest zasób księgozbioru oraz na których regałach znajdują się pozycje dostosowane do ich wieku. Dzieci miały także okazję obejrzeć różne czasopisma i encyklopedie. Na zakończenie przedszkolaki wypożyczyły swoje „pierwsze książeczki”, otrzymały słodki upominek i w znakomitych nastrojach wróciły na salę.  2016/2017

Poczytaj mi Mamo… 

W naszej szkole raz w tygodniu gościmy Mamy dzieciaków uczęszczających do oddziału przedszkolnego. W każdym tygodniu jest to Mama innego dziecka i czyta różne bajki, znane od pokoleń. Spotkania te są bardzo wartościowe zarówno dla dzieciaków, jak i dla Mam. Przedszkolaki bardzo chętnie słuchają bajek, są zaciekawione. Rozbudza się w nich coraz większe zainteresowanie książką. Czytane bajki są zawsze pięknie zilustrowane, co dodatkowo zachęca dzieci do słuchania, ale także do rozmowy. Zazwyczaj po przeczytaniu bajki dzieci starają się ją opowiedzieć, wysnuć wnioski z postępowania bohaterów i niejednokrotnie także wykonać ilustrację do bajki.  


Ogólnopolski Konkurs Artystyczny 

    Dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w Ogólnopolskim Konkursie Artystycznym „Wyjątkowa Ozdoba Świąteczna”.  Celem konkursu było kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, tworzenie różnorodnych przestrzennych kompozycji kojarzących się ze Świętami, wyrażanie własnej wrażliwości estetycznej poprzez wykonanie pracy plastycznej różnymi technikami oraz  rozwijanie talentów artystycznych najmłodszych. Praca mogła zostać wykonana z niewielką pomocą osoby dorosłej.
    W konkursie wzięło udział 5 osób: Radek Król, Monika Pawlak, Karolina Szarata, Mateusz Gniadek, Franciszek Bogusz. Wszystkie prace były przemyślane i zostały wykonane bardzo starannie.  I miejsce zajął Franciszek Bogusz. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie, gdyż
w konkursie brało udział 250 osób z całej Polski. I miejsce zostało nagrodzone. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. 


Świąteczne pierniczki.

         W zeszły wtorek, 20 grudnia, w oddziale przedszkolnym zapanowała prawdziwie świąteczna atmosfera. Dzieci na początku przygotowały lukier w różnych kolorach pod okiem jednej z Mam, która wcześniej upiekła pierniczki. Następnie przedszkolaki zdobiły pierniczki według własnego pomysłu.  Ozdabianie pierniczków sprawiło dzieciom ogromną frajdę. Zapach ciasteczek roznosił się na całą szkołę, co było znakiem, że Święta Bożego Narodzenia są już tuż, tuż. Przenieśliśmy się  w świat bożonarodzeniowej magii i degustowaliśmy pierniczki.

Pierniczki

 

Sałatki owocowe smaczne i zdrowe 

Przedszkolaki z naszej szkoły przygotowały pyszną sałatkę owocową. Uczyły się samodzielnie obierać i kroić owoce, przestrzegając jednocześnie zasad bezpieczeństwa i higieny. Wszystkie dzieci bardzo poważnie podeszły do tego zadania. Przyniosły fartuszki, czapeczki, ulubione owoce oraz wszystkie akcesoria niezbędne do przygotowania sałatki.  Na zakończenie  bardzo chętnie poczęstowały się przygotowanymi pysznościami, utwierdzając się w przekonaniu, że owoce są bardzo smaczne i zdrowe. Czynności te sprawiły im wiele radości.

Sałatki owocowe pyszne i zdrowe


To my


1015/2016

Nasi mali artyści.

Dnia 27 kwietnia 2016 roku dzieci z oddziału przedszkolnego z naszej szkoły wzięły udział w III Prezentacjach Artystycznych Przedszkolaków „Koronkowe Słoneczko 2016”, organizowanych przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa. W przeglądzie brało udział tylko trzy grupy. Oprócz nas,  „Skrzaty” i „Krasnale” z Przedszkola Samorządowego w Bobowej i oddział przedszkolny z Sędziszowej.  Wydarzenie to wpisało się na stałe do kalendarza naszych uroczystości przedszkolnych. Przegląd ten był organizowany po raz trzeci i dzieci z oddziału przedszkolnego z naszej szkoły po raz trzeci wzięły w nim udział.

Nasze przedszkolaki przedstawiły bajkę „Czerwony Kapturek”. Dzieci wcieliły się w różne role: kilkoro odegrało postacie głównych bohaterów bajki, a pozostałe dzieci „utworzyły” las i kolorowe kwiatuszki. Miały okazję zaprezentować swoje zdolności artystyczne. Po raz pierwszy wystąpiły na „dużej scenie” wśród licznej widowni. Były troszeczkę zestresowane, ale stanęły na wysokości zadania i zaprezentowały się najlepiej, jak potrafiły. Podeszły do tego zadania z wielkim zaangażowaniem i powagą. Otrzymały od widowni gromkie brawa, a od Pani Dyrektor Centrum Kultury „słodki” upominek.

Uśmiechnięte, szczęśliwe i w bardzo dobrych nastrojach wróciły do szkoły. Z wielką euforią dzieliły się swoimi przeżyciami z kolegami i koleżankami oraz z rodzicami. 

Koronkowe słoneczko 2016Wielkanocny poczęstunek

Wielkanocny poczęstunek


W poszukiwaniu wiosny 

W związku z nadejściem kalendarzowej wiosny dzieci z oddziału przedszkolnego udały się na spacer poszukując oznak aktualnej pory roku. Podczas skrupulatnych obserwacji przyrodniczych przedszkolakom udało się  spostrzec  pierwsze symptomy wiosny. Po powrocie ze spaceru dzieciaki w radosnej atmosferze żegnały zimę i witały wiosnę podczas licznych zabaw taneczno – wokalnych. 

Witamy wiosnę 2016


Poczytaj mi Mamo… 

W naszej szkole raz w tygodniu gościmy Mamy dzieciaków uczęszczających do oddziału przedszkolnego. W każdym tygodniu jest to Mama innego dziecka i czyta różne bajki, znane od pokoleń. W ubiegłym tygodniu była to bajka Andersena w związku z tygodniem z literaturą duńską. W tym tygodniu będzie to zapewne jedna z bajek Charles`a Perraulta, ponieważ jest to tydzień z literaturą francuską. Spotkania te są bardzo wartościowe zarówno dla dzieciaków, jak i dla Mam. Przedszkolaki bardzo chętnie słuchają bajek, są zaciekawione. Rozbudza się w nich coraz większe zainteresowanie książką. Czytane bajki są zawsze pięknie zilustrowane, co dodatkowo zachęca dzieci do słuchania, ale także do rozmowy. Zazwyczaj po przeczytaniu bajki dzieci starają się ją opowiedzieć, wysnuć wnioski z postępowania bohaterów i niejednokrotnie także wykonać ilustrację do bajki.  

Poczytaj mi mamoŚwiąteczne pierniczki 

         21 grudnia w oddziale przedszkolnym zapanowała prawdziwie świąteczna atmosfera. Dzieci w akompaniamencie kolęd i pastorałek lukrowały pierniczki, upieczone wcześniej przez mamę Maciusia z naszej grupy, która w obecności dzieci przygotowała lukier w różnych kolorach. Ozdabianie pierniczków sprawiło dzieciom ogromną frajdę. Zapach ciasteczek roznosił się na całą szkołę, co było znakiem, że Święta Bożego Narodzenia są już tuż, tuż. Przenieśliśmy się w świat bożonarodzeniowej magii i degustowaliśmy pierniczki. 

Talenty dodajemy-lukrowane pierniczki


Andrzejki przedszkolakówMali kucharze 

Przedszkolaki z naszej szkoły pewnego październikowego dnia weszły
w rolę „małych kucharzy” i przygotowały pyszną sałatkę owocową. Uczyły się samodzielnie obierać i kroić owoce, przestrzegając jednocześnie zasad bezpieczeństwa i higieny. Wszystkie dzieci bardzo poważnie podeszły do tego zadania. Przyniosły fartuszki, czapeczki, ulubione owoce oraz wszystkie akcesoria niezbędne do przygotowania sałatki.  Na zakończenie  bardzo chętnie poczęstowały się przygotowanymi pysznościami, utwierdzając się w przekonaniu, że owoce są bardzo smaczne i zdrowe. Czynności te sprawiły im wiele radości.

Robimy sałatki


Z wizytą w bibliotece szkolnej

         Dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły już bibliotekę szkolną. Zapoznały się ze specyfiką pracy biblioteki, dowiedziały się jaki jest zasób księgozbioru oraz na których regałach znajdują się pozycje dostosowane do ich wieku. Dzieci miały także okazję obejrzeć różne czasopisma i encyklopedie. Na zakończenie przedszkolaki wypożyczyły swoje „pierwsze książeczki” i w znakomitych nastrojach wróciły na salę.  

Wizyta w biblioteceTo my - przedszkolaki 2015/2016Dni otwarte dla przyszłych przedszkolaków

 

22 i 24 czerwca w naszej szkole miały miejsce dni otwarte dla przedszkolaków, którzy rozpoczną naukę w przyszłym roku szkolnym. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem poznawały harmonogram dnia w przedszkolu oraz poznawały się nawzajem. Chętnie brały udział w różnego rodzaju zabawach i zajęciach grupowych. Miały okazję pobawić się w wybranym kąciku tematycznym, ale także pracowały przy stolikach. Starsze dzieci przyjęły przyszłych przedszkolaków z wielką radością, chętnie się z nimi bawiły i „zapoznawały ich” z przedszkolem. Dzieci uczestniczyły także w międzyklasowych zawodach sportowych, które odbyły się z okazji dnia sportu. Mogły sprawdzić się w różnych konkurencjach. Na zakończenie dzieci brały udział w grach i zabawach ruchowych na placu zabaw, co sprawiło im ogromną frajdę.

Dzieci były bardzo szczęśliwe, szybko zintegrowały się ze starszymi kolegami, koleżankami, ale także z rówieśnikami. Niektóre w ogóle nie chciały wracać do domu. Wspólnym zabawom nie było końca.

Dni otwarte dla przedszkolakówWycieczka do "Sądeckiego Bartnika"

        23 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I wybrały się na wycieczkę do Gospodarstwa Pasiecznego „Sądecki  Bartnik” w Stróżach. Po dotarciu do celu pierwszą atrakcją były gry i zabawy z animatorem. Dzieci miały okazję zwiedzić Skansen i Muzeum Pszczelarstwa. Zobaczyły w plenerze kolekcję barci i uli oraz zapoznały się jak na przestrzeni stuleci zmieniał się ich wygląd.  Zwiedziły również ekspozycję muzealną i zapoznały się z wszelkiego rodzaju sprzętami pasiecznymi . Potem w sali multimedialnej oglądały film i zdjęcia  przybliżające  życie i pracę pszczół. Wysłuchały efektów dźwiękowych, charakterystycznych dla życia rodziny pszczelej, obserwowały pszczoły w ulu, a nawet  je „głaskały” – oczywiście przez szybę.  Następnie pani przewodnik zaprosiła wszystkich na wizytę w zagrodzie, w której dzieci miały okazję z bliska przyjrzeć się  kozom i nakarmić je suchym chlebem, owieczkom, kucykom,  pooglądać koguty i kury niespotykanych ras, a nawet pięknego pawia.  Największą atrakcją wycieczki była przejażdżka wozem konnym po  pobliskiej okolicy. Wszyscy chętnie  pobawili się na  placu zabaw zwanym Pszczelą Wioską. Była też degustacja różnego rodzaju miodów na pierniczkach oraz koziego sera, który pochodzi od kóz hodowanych w gospodarstwie pasiecznym. Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy „Miodową Spiżarnię”, gdzie można było zakupić miodowe smakołyki, produkty kosmetyczne oraz inne drobne pamiątki. To był ciekawie spędzony dzień. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły. 

Wycieczka do Sądeckiego BartnikaNasi mali artyści

Dnia 12 czerwca 2015 roku dzieci z oddziału przedszkolnego z naszej szkoły wzięły udział w II Prezentacjach Artystycznych Przedszkolaków „Koronkowe Słoneczko 2015”, organizowanych przez Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa. W przeglądzie brało udział pięć grup. Oprócz nas, trzy grupy ze Szkoły Podstawowej z Bobowej i „Skrzaty” i „Krasnale” z Przedszkola Samorządowego w Bobowej.
Nasze przedszkolaki wystąpiły z przedstawieniem „Przygoda niegrzecznej żabki”. Dzieci wcieliły się w role żabek, bocianów, pszczółki, motylka i zajączka. Miały okazję zaprezentować swoje zdolności artystyczne. Po raz pierwszy wystąpiły na „dużej scenie” wśród licznej widowni. Były trochę zestresowane, ale stanęły na wysokości zadania i zaprezentowały się najlepiej, jak potrafiły. Podeszły do tego z wielkim zaangażowaniem. Otrzymały od widowni gromkie brawa, a od Pani Dyrektor Centrum Kultury – Jadwigi Bryndal – kosz cukierków i pamiątkowy dyplom.

Uśmiechnięte, szczęśliwe i w bardzo dobrych nastrojach wróciły do szkoły. Z wielką euforią dzieliły się swoimi przeżyciami z kolegami i koleżankami oraz z rodzicami.

Koronkowe słoneczko 2015- Przygoda niegrzecznej żabki
Gminny Konkurs Plastyczny "Wiosenna łąka"


Dnia 02. 06. 2015 r. rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Wiosenna łąka”, który przeznaczony był dla dzieci 5- i 6-letnich z terenu naszej gminy.

Celem konkursu było:

· promowanie dziecięcej twórczości plastycznej w szerszym środowisku,

· rozwijanie kreatywności dzieci poprzez twórczość plastyczną,

· rozwijanie umiejętności dostrzegania i uwrażliwianie na piękno przyrody w najbliższym środowisku,

· wzbogacanie wiadomości dzieci dotyczących zmian zachodzących w przyrodzie  w związku z nadejściem nowej pory roku – wiosny,

· wyrażanie poprzez działalność plastyczną spostrzeżeń przyrodniczych.

Na konkurs przysłano 43 prace wykonane różnymi technikami i odzwierciedlające wrażliwość dzieci na piękno otaczającej przyrody.  

Komisja konkursowa przy ocenie pięknie wykonanych prac brała pod uwagę przede wszystkim pomysłowość, samodzielność i estetykę wykonania pracy.

 Przyznano następujące miejsca:

I miejsce:

· Kacper Tarasek – Zespół Szkół nr 1 w Bobowej, opiekun: B. Potoczek,

· Filip Smoszna – Zespół Szkół w Brzanie, opiekun: M. Kowalska,

II miejsce:

· Julia Witek – Zespół Szkół nr 1 w Bobowej, opiekun: D. Gorgosz,

· Anna Sarkowicz – Szkoła Podstawowa w Stróżnej, opiekun: Z. Szura

· Wiktoria Szczepanek – Szkoła Podstawowa w Jankowej, opiekun: Edyta Święs, Agnieszka Pater,

III miejsce:

· Klaudia Oślizło – Przedszkole Samorządowe w Bobowej, opiekun: L. Szpila,

· Zuzanna Szczepanek – Przedszkole Samorządowe w Bobowej, opiekun: L. Szpila,

· Kacper Sarkowicz – Zespół Szkół w Brzanie, opiekun: M. Król,

Wyróżnienia:

· Mikołaj Majchrowski –Zespół Szkół nr 1 w Bobowej, opiekun: M. Ziomek,

· Paweł Pater – Zespół Szkół w Brzanie, opiekun: M. Kowalska,

· Oliwia Job – Szkoła Podstawowa w Sędziszowej, opiekun: K. Kachniarz,

· Judyta Urbanek – Szkoła Podstawowa w Sędziszowej, opiekun: K. Kachniarz.

Nagrodzeni uczestniczy otrzymali dyplomy i książeczki, a wszyscy uczestnicy dyplomy za udział w konkursie.

Dziękujemy komisji konkursowej za ocenę prac konkursowych.

Szczególne podziękowania należą się również młodym artystom za udział oraz ich opiekunom, bez zaangażowania których konkurs z pewnością by się nie odbył.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

 

Gminny konkurs plastyczny "Wiosenna Łąka"


Obserwacje przyrodnicze


Spacery i zabawy na świeżym powietrzu


Wycieczka do stadniny koni i ognisko


Wielkanoc


Pierwszy dzień wiosny


Mali ogrodnicy


Smacznie i zdrowo


Zabawa karnawałowa


Wigilia

To my przedszkolakiLukrowane pierniczki


LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

Kochany Mikołaju, czekamy na Ciebie

i wypatrujemy Twoich sań na niebie.

Odwiedź nas w przedszkolu i przywieź prezenty,

bo każdy przedszkolak chce być uśmiechnięty. 

List do Świętego Mikołaja


Andrzejki


Dzień Pluszowego Misia
Smacznie i zdrowo

W myśl hasła: „By jedzenie przynosiło zdrowie”- przedszkolaki z naszej szkoły wraz z panią Izabelą Myśliwiec przygotowały się solidnie do pracy w kuchni. Mali kucharze robili różnorodne surówki, którymi poczęstowali starszych kolegów i koleżanki w trakcie obiadu. Przedszkolaki uczyły się samodzielnie ucierać jabłuszka i marchewkę, przygotowując tradycyjną surówkę, do smaku dodając mandarynki i kiwi. Uczyli się przygotowywać też sałatkę z kapusty pekińskiej i marchewki odpowiednio doprawiając do smaku. Maluszki chętnie pozjadały przygotowane samodzielnie surówki, przyznając, że warzywa i owoce są  naprawdę bardzo smaczne.

                                                                                                                                 

Comments