Strona główna

Aby przeczytać treść artykułu, kliknij na podkreślony tytuł


Informujemy, 
że jesteśmy w trakcie przygotowywania
 nowej strony internetowej pod adresem
 http://www.spswierklaniec.szkolna.net


Dokumenty potrzebne do rekrutacji na rok szkolny 2017/2018
znajdują się w zakładce ,,Zapisy do szkoły"

EUROPEJSKI KODEKS WALKI Z RAKIEM – SKÓRA POD LUPĄ


W roku szkolnym 2016/2017 w naszej szkole po raz drugi prowadzone były działania edukacyjne realizowane w ramach programu „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem”. Jego celem jest wspieranie rozwoju świadomości zdrowotnej dzieci poprzez propagowanie zdrowego stylu życia, co w przyszłości ma wpłynąć na zmniejszenie zachorowalności na nowotwory złośliwe w Polsce. W zajęciach o charakterze profilaktycznym, które odbywały się głównie w ramach lekcji przyrody, brali udział uczniowie klas IV – VI. Zapoznali się oni z zaleceniami Europejskiego kodeksu walki z rakiem, a następnie przygotowali prace plastyczne dotyczące zapobieganiu zachorowalności na choroby nowotworowe skóry („Jak bezpiecznie korzystać ze słońca). Efekty pracy uczniów zaprezentowane zostały na gazetkach w szkole. Ponadto uczniowie klas V opracowali jadłospisy oparte na zasadach zdrowego żywienia, a w klasach VI dokonano bilansu aktywności fizycznej, który posłużył do uświadomienia znaczenia wysiłku fizycznego w codziennym życiu i jego wpływu na zdrowie oraz samopoczucie. Poniżej zamieszczona została prezentacja z zaleceniami Europejskiego kodeksu walki z rakiem i charakterystyką raka skóry.
Joanna Zawadzka28 lutego w naszej szkole przeprowadzona została akcja „Pączek dla Afryki”

Jest to akcja ogólnopolska Braci Kapucynów, która ma na celu pomoc głodnym dzieciom w Republice Środkowoafrykańskiej.

Naszej szkole udało się zebrać (po odliczeniu kosztów związanych z wyprodukowaniem pączków) 631, 52zł !!!

Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji

Szczególne podziękowania dla pani Beaty Domogały
Projekt czytelniczy READ ON!!!
Projekt READ ON powstał z myślą o wsparciu polskiej szkoły w działaniach promujących czytelnictwo wśród dzieci od najwcześniejszych lat. Ideą projektu jest zachęcanie do czytania i wyrobienie nawyku czytania poprzez dobór lektur o odpowiedniej tematyce i na odpowiednim poziomie trudności dostosowanym do indywidualnych możliwości każdego dziecka. Uczniowie z klasy przystępującej do projektu otrzymują do dyspozycji zestaw 70 lektur w języku angielskim o różnorodnej tematyce oraz na odpowiednim poziomie językowym (zgodnym z założeniami podstawy programowej dla klas 4-6 oraz nieco poniżej i powyżej wymagań). Dzięki temu uczniowie czytają książki zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i rozwijają kompetencje czytelnicze zgodnie ze swoim aktualnym poziomem znajomości języka.

STRONA PROJEKTU
https://elt.oup.com/feature/pl/readon/?cc=pl&selLanguage=plFERIE W SZKOLE
Podczas ferii zimowych dzieci  z klas I-VI miały możliwość uczestniczenia w różnych zajęciach przygotowanych i prowadzonych przez nauczycieli. Zarówno w pierwszym jak i w drugim tygodniu tematyka zajęć była zróżnicowana. 
W drugim tygodniu zajęcia, w których dzieci brały udział to między innymi: różnego rodzaju prace plastyczne, udział w karnawałowym balu przebierańców, udział w zajęciach sportowych, gra w tenisa stołowego, gry planszowe i zespołowe, quizy, konkursy z nagrodami, zajęcia kulinarne. Co więcej, dzieci mogły wziąć udział w wyjściu do lasu gdzie czekał na nie Pan ze Straży Leśnej, który  poprowadził lekcję na temat zwierząt leśnych, dokarmiania zwierząt w okresie zimy, zabrał uczniów na spacer po lesie a na zakończenie przygotował ognisko, przy którym dzieci mogły upiec kiełbaski. Inną atrakcją była wizyta w OSP w Orzechu. Pan Tomasz Czogała przybliżył dzieciom specyfikę pracy strażaka, omówił zasady bezpieczeństwa w okresie zimy i lata. Udzielił wskazówek jak powinno się zachowywać w przypadku pożaru, co robić gdy załamie się lód oraz gdy widzi się tonącą osobę. Dodatkowo, pokazał sprzęt ratowniczy, omówił kiedy i jak się go używa.
Uczniowie byli zadowoleni i chętnie brali udział w proponowanych przez nauczycieli zajęciach.
Barbara Odoj, Agnieszka Pesta

Ferie 2017
 Zajęcia z regionalizmu

W klasie III c odbyły się zajęcia z regionalizmu. Celem zajęć było poznanie i kształtowanie poczucia więzi regionalnej, poznanie tradycji, kultury oraz języka Górnego Śląska.Poznanie tradycji i kultury śląskiej jest związane z realizacją innowacji pedagogicznej. Uczniowie pracowali metodą praktycznego działania – stacjami zadaniowymi.

Dzieci dowiedziały się, jakie miasta znajdują się na Górnym Śląsku i gdzie dokładnie znajdują się na mapie. Uczniowie poznali wybrane śląskie potrawy, strój ludowy oraz gwarę. Słuchali i śpiewali śląskie piosenki. Dzień zakończył się oglądaniem wystawki dawnych przedmiotów przygotowaną przez wychowawcę oraz uczniów klasy III c.

                                                                                               Beata Kubacka
Uczeń naszej szkoły Wiktor Zmarzły- pierwszoklasista brał udział w Ogólnopolskich Mistrzostwach Szkół. W rozgrywkach w szachy,które odbyły się w Spodku w Katowicach. W kategorii chłopców klas I zdobył I miejsce. Wiktor rozwija swoje umiejętności szachowe pod okiem p. Połapa w Świetlicy Środowiskowej w Świerklańcu (sołtysówce).
Gratulujemy Wiktorowi i życzymy dalszych sukcesów!!!
Agata Pawlik5. 12.2016 roku klasy drugie przygotowały uroczystą akademię z okazji Dnia Górnika. Uczniowie zaprezentowali się w strojach regionalnych. Szkolną uroczystość uświetnili górnicy przybyli w mundurach górniczych. Ich uśmiechnięte twarze świadczyły o tym, że akademia bardzo im się podobała. Życzymy im tyle wyjazdów co zjazdów i niech św. Barbara zawsze Im sprzyja.
Aleksandra Pawlik,,Choinka naszych babć- konkurs regionalny"


Kożdy chciołby się na godni  świnto fajnie łoblyc w pikne szaty. Toż możno choinka tyż by sie chciała nom pokozać i bez to sie ustroić na Wilijo. Dyć prowda, iże sama sie nie ustroi, ino my zowdy jom wyrychtujemy, a to jeszcze podług mody. Downij przeca inaksze było łoblecenie choinki...Beztoż my uznali, iże przypomnymy te downe lata, kiej nasze starki, omy, stare ujki, mamulki z bajtlami łoblekali choinka w rozmaite kety, bombki, graczki, a tyż w maszkety, bombony zawinione w pozłotka. 
Wyrychtowali my w naszej szkole konkurs na downo choinka i terozki chcemy wom to pokozać. Podziwejcie i czytejcie dalij.

W grudniu 2016 roku odbył się  konkurs przygotowany przez nauczycielki realizujące innowację pedagogiczną skierowaną tematycznie na regionalizm, a prowadzoną pod hasłem ,,Ślązak- to brzmi dumnie". Panie: Agata Pawlik, Elżbieta Herman, Aleksandra Pawlik oraz niżej podpisana -przeprowadziły konkurs ,,Choinka naszych babć". Przystąpiło do niego 40 uczniów ze szkół Nakła Śl., Orzecha, Nowego Chechła i Świerklańca. Uczniowie pod kierunkiem swoich nauczycieli i rodziców przygotowali piękne prace plastyczne nawiązujące do dawnych stylów dekorowania bożonarodzeniowej choinki. Komisja konkursowa miała nie lada problem z wyborem laureatów, ale nagrody ufundowane przez Urząd Gminy i Radę Rodziców przy SP Świerklaniec otrzymali wszyscy uczestnicy świątecznego śląskiego konkursu.
Elżbieta Andrzejewska

Informacje dotyczące reformy oświaty

http://reformaedukacji.men.gov.pl/

stronę internetową Kuratorium Oświaty w Katowicach

http://www.kuratorium.katowice.pl/index.php?page=NewsPage&menuItemId=1014

na stronę internetową Kuratorium Oświaty w Katowicach – broszura "Dobra szkoła"

http://www.kuratorium.katowice.pl/userfiles/broszura-dobra-szkola-reforma%20edukacji.pdf

 

Nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę”. Jest on współorganizowany przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców.

Program propaguje zdrowy styl życia poprzez zbilansowane odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

Zajęcia w ramach „Trzymaj formę” prowadzone będą w klasach starszych na lekcjach przyrody, wychowania fizycznego i godzinach wychowawczych.

Zachęcam do zapoznania się z bogatą bazą materiałów na stronie www.trzymajforme.pl

 

                                                                                                Szkolny koordynator programu

                                                                                                                           Joanna Zawadzka
Przedstawienie o jesieni

BARWNA PANI JESIEŃ

22 listopada 2016r. odbył się występ kółka artystycznego, pod tytułem: „Przyszła do nas barwna Pani” dla klas I-III i nauczycieli. Uczniowie w wierszach, śpiewie oraz tańcu przedstawili uroki jesieni. Atrakcyjności dodały stroje, a także dekoracja wykonana przez nich samych. Przedstawienie cieszyło się dużym zainteresowaniem, dlatego gościnnie wystąpiliśmy w przedszkolu.

Kółko rozpoczęło swoją działalność w październiku 2016r. W zajęciach uczestniczy dwudziestu uczniów z klas II i III pod kierunkiem nauczyciela klas zintegrowanych, pani Katarzyny Marchewki.  11 listopada 2016


Pieczenie ziemniaka 2016


Pokaz szermierki
DZIEŃ CHŁOPAKA

    30 września (w piątek) obchodziliśmy święto „Dzień Chłopaka”. Uroczystość zorganizowały uczennice klasy VI B: Julia Binda, Julia Hetmaniok, Alicja Kołodziej, Elżbieta Krakowska, Julia Żmuda. Wszystkim chłopcom bardzo spodobała się ta niespodzianka. W tym dniu po zakończeniu przedstawienia ogłoszono skład samorządu szkolnego.

Rozpoczęcie roku  szkolnego

    1 września 2016 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas III pod kierunkiem wychowawców pani Jolanty Pozimskiej, pani Iwony Siwiarek oraz pani Beaty Kubackiej. 
    Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Następnie przywitano wszystkich zgromadzonych i głos zabrała pani dyrektor Kunegunda Trynkos. Zaraz potem przystąpiono do części artystycznej, podczas której uczniowie recytowali znane z literatury dziecięcej wiersze i śpiewali piosenki. 
    Uroczystość zakończyło złożenie życzeń z okazji nowego roku szkolnego. Pani dyrektor w szczególny sposób przywitała uczniów klasy pierwszej. Odśpiewaliśmy hymn szkoły. Później uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami. Kolejny rok w naszej szkole został rozpoczęty. 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
Po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy nadszedł 
wyczekiwany przez wszystkich uczniów czas wakacji. 
Czas odpoczynku od książek, zeszytów, ławki szkolnej, 
dzwonka, porannego wstawania.

Na ten czas życzymy Wam udanego wypoczynku.
 Cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. 
Bawcie się dobrze, leniuchując w przydomowych ogródkach, na złocistych plażach, 
w górach i nad jeziorami. Wierzymy, że wszyscy spotkamy się zdrowi, 
wypoczęci, opaleni i w doskonałych humorach w nowym roku szkolnym.
Życzymy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, 
by nadchodzące wakacje były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń.

Dziękujemy za cały rok szkolny 2015/2016

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w ŚwierklańcuŚwięto Unii Europejskiej

Dnia 9 maja odbył się w naszej szkole Dzień Europejski .Uczniowie mogli w tym dniu obejrzeć akademię i przenieś się za jej sprawą do Włoch, Francji, Niemiec, Grecji, Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii. Dzięki krótkiej podróży po krajach Unii Europejskiej uczniowie dowiedzieli się z czego słyną te państwa, co nam oferują, jakie zabytki warto tam zobaczyć i co smacznego można tam zjeść. Dopełnieniem dialogów były widowiskowe tańce w wykonaniu uczennic z klas szóstych, a także występ śpiewaka operowego. Muzyka bawarska sprawiła, że na chwilę poczuliśmy się jak na pikniku, a dzięki krótkiemu pokazowi mody jak w stolicy mody- Paryżu.

Niezależnie od akademii, każda z klas przygotowała stanowisko na temat jednego z wcześniej wylosowanego kraju Unii Europejskiej. Zobaczyć tam można było wiele ciekawostek, a także spróbować specjałów kuchni regionalnej. Uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami bardzo postarali się , aby przybliżyć nam tematykę tych państw, ponieważ stanowiska te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem .

W tym dniu rozstrzygnięto także konkursy, które z okazji Święta Unii Europejskiej wcześniej przeprowadzono.

W drużynowym quizie o Unii Europejskiej klas starszych I miejsce zajęła kl. IVa, II miejsce klasa VI a, a III miejsce klasa VI b.

Wyróżnione zostały także prace uczniów klas młodszych. Za najbardziej oryginalnie wykonaną flagę kraju UE nagrody odebrali: Kamil Nawrath, Antoni Więcławik, Jakub Oczkowski, Paulina Siwy, Bruno Czupalla, Patryk Grondziok, Milena Zorzycka, Natalia Szołtysik oraz Szymon Gutkowski.


Dzień Unii Europejskiej przygotowały panie: Elżbieta Herman oraz Joanna Gryniuk

 

Święto Unii EuropejskiejAkademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 28 kwietnia 2016 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święta flagi, które przypada na dzień 2 maja. Akademię przygotowali uczniowie klas Va i Vb pod opieką pani Margerity Lisiak.

Pamiątka uchwalenia konstytucji


Dzień Ziemi 201622 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. Po raz pierwszy świętowano go w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. W ten sposób ludzie chcieli wyrazić protest przeciwko dalszemu niszczeniu naszego środowiska. W tym roku Dzień Ziemi przebiegał pod hasłem:

Palący temat – niska emisja”.

Niska emisja oznacza zanieczyszczenie powietrza, którego przyczyną są kominy niskiej zabudowy, najczęściej do 10 m. Spalanie śmieci w ogniskach, kominkach i piecach jest jedną z głównych przyczyn tego zjawiska. Badania wskazują na bezpośredni wpływ złej jakości powietrza na stan zdrowia ludzi.

Pamiętajcie! Nie wolno spalać śmieci!

Obchody Dnia Ziemi w naszej szkole poprzedziły lekcje przyrody w klasach IV-VI, które poświęcone były tematyce niskiej emisji. Filmy, animacje, gry i liczne artykuły internetowe stały się dla uczniów bogatą bazą wiedzy na temat tego zjawiska i inspiracją do tworzenia ciekawych prac plastycznych, które można oglądać na korytarzach szkoły.

Uczniowie klas VI przygotowali również przedstawienie o tematyce ekologicznej pt. „Królewna Śmieszka i Ekoludki”. Nasi artyści udali się także do Przedszkola Gminnego , gdzie inscenizację obejrzała najmłodsza grupa widzów.

Joanna Zawadzka

Pokaz iluzji


W czwartek 21 kwietnia na chwilę przenieśliśmy się w świat magii i iluzji...

Pierwszy Dzień WiosnyDzień św. Patryka

Dzień św. Patryka w naszej szkole

17 marca w naszej szkole odbyło się irlandzkie popołudnie poświęcone patronowi Irlandii św. Patrykowi.

Dzień św. Patryka obchodzony jest na „zielonej wyspie”, ale też we wszystkich krajach których mieszkańcy cenią bogatą kulturę jej mieszkańców. Również w naszej szkole uczniowie klas VI uczcili to święto przygotowując dekoracje oraz różne przysmaki w kolorach Szmaragdowej Wyspy (galaretki, muffinki, napoje oraz inne smakołyki). Ponadto dzieci mogły sprawdzić swoją wiedzę na temat historii i kultury Irlandii oraz jej patrona rozwiązując quiz. Były również próby nauki i wykonania tańca irlandzkiego, kalambury tematyczne oraz zabawa „Leprechaunach zgubił kapelusz…”. Na koniec wszyscy wspólnie obejrzeli film o legendarnych skrzatach zamieszkujących ponoć Irlandię – leprechaunach.

Nie zabrakło też sesji zdjęciowej w klimatach tego święta.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej imprezy.

Dziękujemy wszystkim.

Irlandzkie popołudnie przygotowały :

Elżbieta Herman i Joanna Gryniuk oraz uczniowie z klas VI.
SPOTKANIE Z GADAMI

15.03.2016 r. w naszej szkole miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Naszym gościem była pani herpetolog – osoba zajmująca się badaniem płazów i gadów. Na spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie klas III, IV, V i VI, przywiozła ona swoich podopiecznych – należące do grupy gadów węże.


Pani herpetolog opowiadała o środowisku życia tych zwierząt, a także o przystosowaniach w budowie ich ciała, które umożliwiają im wykonywanie czynności życiowych. Dla starszych uczniów była to możliwość utrwalenia wiadomości zdobytych na lekcjach przyrody, a wszyscy mieliśmy szansę poszerzenia swojej wiedzy o gadach. Z zaciekawieniem słuchaliśmy zatem interesujących informacji o wężach, ale najatrakcyjniejszym punktem spotkania była możliwość ich obserwacji. Niektóre węże mogliśmy nawet dotknąć!

Na początku poznaliśmy „Wojtusia” - pytona królewskiego. Jego naturalnym środowiskiem jest las tropikalny, gdzie temperatura powietrza wynosi około 25 ºC. Węże są zmiennocieplne, czyli temperatura ich ciała zależy od temperatury otoczenia. „Wojtuś” chętnie przytulał się do ciepłej szyi pani herpetolog, bo wyczuł, że w pomieszczeniu jest chłodniej.Później oglądaliśmy naskórek, czyli zewnętrzną warstwę skóry boa dusiciela w jednym kawałku. Naskórek węża pęka od głowy i wygląda tak, jak odwrotna strona ubrania.Duże wrażenie zrobił na nas boa tęczowy „Maleństwo”, który z uwagi na niewielkie rozmiary i niską temperaturę otoczenia zjada tylko 4 myszy lub małe szczury w miesiącu. Boa i inne oglądane przez nas węże należą do dusicieli, czyli połykają swoje pożywienie w całości dzięki specjalnej konstrukcji szczęki, rozciągliwej skórze i braku połączenia żeber z mostkiem.

Maciuś” był najmłodszym wężem. Miał tylko 5 miesięcy, ale dzięki temu zobaczyliśmy, że młode osobniki mają najintensywniejsze ubarwienie.Jasiek” był tropikalnym wężem pochodzącym z Ameryki Środkowej lub Południowej, który może osiągać nawet 4 m długości. Dowiedzieliśmy się, że język węża odbiera zapachy, a nawet stan emocjonalny, które następnie są analizowane przez specjalny narząd w pyszczku. Dźwięki odbierane są przez te zwierzęta jako wibracje i drgania. Powieki węży są zrośnięte, więc oczy są zawsze otwarte, nawet wtedy, gdy wąż śpi.Pyton tygrysi „Zygmunt” miał 6 lat i ważył tylko 10 kg, ale może przeżyć nawet 30 lat, a wtedy osiąga 8 m długości i 170 kg wagi. Pochodził z południowej Azji.Na zakończenie zobaczyliśmy kolejnego boa dusiciela „Gucia”. Był to osobnik albinotyczny, czyli nie posiadający w skórze ciemnego barwnika.

Joanna ZawadzkaDzień Kobiet

11.03. 2016 r. z okazji Dnia Kobiet w naszej szkole uczniowie klasy IV b przedstawili sztukę pt.,,Diabeł w komputerze".Przedstawienie poruszało problem bezpiecznego korzystania z komputera oraz Internetu.Głównym przesłaniem występu było to, iż z komputera i zasobów sieci należy korzystać rozsądnie oraz mądrze. Jeśli posługujemy się nimi w nieodpowiedni sposób mogą stać się zagrożeniem dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa.Poświęcanie zbyt dużej ilości czasu internetowi, grom komputerowym, portalom społecznościowym może prowadzić do uzależnienia od komputera.Warto, aby hasła:

„Nie wpuszczaj diabła do komputera, bo niepotrzebnie czas ci zabiera”,

„A gdy cię kusi kolejna gierka, uważaj , diabeł zza pleców zerka”,

„Uważaj zwłaszcza, siostro i bracie z kim się umawiasz czasem na czacie",

stały się przesłaniem nie tylko dla dzieci i młodzieży.


13 kwietnia 2016 roku naszą szkołę odwiedziła młodzież z Gimnazjum w Świerklańcu. Uczniowie 

przybyli na nasze zaproszenie, by obejrzeć przedstawienie wykonane przez młodszych kolegów.


Marzena Cyrek
Diabeł w komputerze
Walentynki

Dnia 12 lutego 2016r w sali gimnastycznej odbyła się uroczysta akademia zatytułowana „Walentynki –święto miłości”. Uczennice prowadzące uroczystość: Zuzia Klak i Magda Trela wprowadziły wszystkie klasy i nauczycieli w klimat tego święta, opowiadając historię i ciekawostki na temat święta zakochanych. Każda z klas od IV do VI zaprezentowała swoją piosenkę o miłości z układem tanecznym, przygotowaną na lekcjach muzyki. Klasy przygotowały również odpowiednie stroje i rekwizyty. Wybrani nauczyciele: Danuta Wyciślok, Katarzyna Marchewka i Beata pełnili zaszczytną funkcję jurorów. Poszczególne klasy zaprezantowały następujące piosenki:Klasa IVa - Margaryna, klasaIVb – Zakochany clown, Klasa Va – Kamień z napisem Love, Klasa Vb – Sokoły, Klasa VI a- Lwowianka, Klasa VIb – Miłość rośnie wokół nasPrezentacje klas wzbogaciły występy solistów i duetów. Zobaczyliśmy także ciekawe układy taneczne m.in:Lena Politańska z VIa zaprezentowała niezwykle trudny układ z pałką.Kasia Pawlik – wyjątkowo uzdolniona uczennica VIb zaśpiewała piosenkę Love i zatańczyła z koleżankami z klasy samodzielnie przygotowany układ taneczny. Łucja Strzoda z IVb zaśpiewała piosenkę Margarett „ Smak radości”. Paulina Uhl z IVa zaśpiewała piosenkę „ Jeden świat” z towarzyszeniem gitary. Jurorzy ocenili tylko występy klasowe i choć stwierdzili poziom artystyczny był bardzo wyrównany zadecydowali iż: I miejsce przyznano klasie VIa, II miejsce –IVb, III miejsce - Vb. Piosenki wyróżnione będziemy mieli okazję wysłuchać jeszcze raz na pikniku rodzinnym w czerwcu.  

Wiesława Sczendzina

Walentynki
Karnawał

18.01.2016 r. odbył się w naszej szkole bal karnawałowy. Grupa młodsza bawiła się w godz. 14.00-
16.00. Dzieci zachwycały pomysłowymi kostiumami i niezwykłymi makijażami. Wodzirej zapewniał świetną zabawę- były tańce, hulanki, swawole. Uczniowie zmęczeni, ale zachwyceni wrócili do domów. Grupa starsza z kolei swój bal rozpoczęła o 16.00. Przy dobrej  muzyce i migoczących światłach dyskotekowych szybko upłynął wyznaczony czas. W dobrych humorach i z miłymi wrażeniami uczniowie klas IV-VI zakończyli swoją zabawę karnawałową. 
Elżbieta Kubica

Bal karnawałowy
Dzień Babci i Dziadka


15 stycznia 2016 r. w naszej szkole gościliśmy licznie przybyłe kochane babcie i

 dziadków. Goście obejrzeli jasełka i program artystyczny w wykonaniu uczniów 

klas I-III. W miłej atmosferze spędziliśmy ten dzień.

Agata Pawlik
Zbliżający się Nowy Rok

 niesie wszystkim nadzieję

na uspokojenie, życzliwość i spełnienie marzeń.

W te piękne i jedyne w roku chwile

chcemy złożyć najlepsze życzenia

pogodnych, zdrowych i radosnych dni

oraz szczęśliwego Nowego Roku


Dyrekcja i pracownicy 

szkoły


Jasełka 2015 Świeto Patrona Szkoły 2015

Święto Patrona SzkołySpotkanie z górnikami

4 grudnia 2015r. w naszej szkole gościliśmy górników. Klasy II wraz z wychowawcami przygotowały uroczystą akademię z wierszami i tańcem. Po zakończeniu programu artystycznego odbyło się spotkanie z górnikami. Zaproszeni goście opowiadali o pracy
w kopalni, prezentowali strój górniczy oraz cierpliwie odpowiadali na pytania uczniów.

Dzięki opowiadaniom gości dowiedzieliśmy się, jak trudna i niebezpieczna jest praca górnika. Za ich trud i wysiłek jesteśmy im bardzo wdzięczni.

 

Beata Kubacka 

Dzień Górnika 2015

Dzień Niepodległości

11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Jak co roku uczniowie naszej szkoły upamiętnili to święto uroczystą akademią w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza
w Świerklańcu, oraz Gimnazjum Jana Pawła II.

Margerita Lisiak

PODSUMOWANIE ZBIÓRKI CHARYTATYWNEJ

W październiku w naszej szkole odbyła się zbiórka na rzecz bezdomnych zwierząt ze Społecznego Azylu dla Psów i 

Kotów "Cichy Kąt" w Tarnowskich Górach, którą przeprowadziła klasa VI b wraz z wychowawcą.Udało się zebrać

 dużą ilość karmy dla psów i kotów, koce, ręczniki, oraz inne akcesoria.

Podczas akcji zebrano  1024zł!

Zbiórka Cichy KątWSZYSTKIM DZIECIOM WRAŻLIWYM NA LOS BEZDOMNYCH ZWIERZĄT 

BARDZO DZIĘKUJEMY !!!

Wszystkie produkty, które udało się zebrać oraz pieniądze zostały przekazane pani Annie 

Walczakowskiej - przewodniczącej schroniska Cichy Kąt, która odwiedziła nas,  podziękowała za zbiórkę

 i opowiedziała nam o opiece nad zwierzętami w schronisku. 


Podziękowanie składa organizator Elżbieta Herman

Dzień Edukacji Narodowej 
Nasza szkołą bierze udział w akcjach promujących czytelnictwo. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej klasa IV b przygotowała inscenizację pt. ,,Księżniczka się nudzi". Przedstawienie opowiadało o księżniczce, która odkryła magię czytania książek. 
Tydzień później, w ramach współpracy międzyszkolnej, młodzi artyści zaprosili kolegów ze Szkoły Podstawowej w Nakle Ślaskim, którym zaprezentowali historię księżniczki.
Marzena Cyrek

Dzień Edukacji Narodowej 2015
Dzień Chłopaka

Obchody Dnia Pszczelarza


    W dniu 7 października 2015 roku klasy VI uczestniczyły w niecodziennej lekcji regionalizmu. Poznali śląskich pszczelarzy, którzy opowiadali o swoim zawodzie, rodzajach miodu, historii pszczelarstwa w naszym regionie.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
  Dziś ćwierkały wróbelki od  samego rana:
 "- Dokąd idzie ta dziatwa kochana?"
 A dzieciaki na to śmiały się wesoło: 
"- Rok szkolny się zaczął, więc witaj nam, szkoło!"
W takim nastroju, po wspaniale spędzonych wakacjach, wypoczęci i pełni energii uczniowie wrócili w mury naszej świerklanieckiej szkoły. 
Pierwszego września br. dla jedenastu klas II - VI oraz dla trzech klas pierwszych (A, B i C) rozpoczął się nowy rok szkolny 2015/2016.
 Trzymamy kciuki za sukcesy wszystkich uczniów. Na miarę swoich możliwości każde dziecko niech pracuje i osiąga najlepsze wyniki! 
Niechaj każdemu dopisuje dobry humor, zdrowie
 i radość ze wspólnego zdobywania wiedzy!
 A do następnych wakacji zostało już tylko dziesięć miesięcy... Damy radę! 

Elżbieta Andrzejewska

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

Zakończenie roku szkolnego 2015


Uff! Nareszcie nadszedł ten upragniony 26 czerwca! Możemy już iść!  Ze świadectwem w ręku, z nagrodą za wyniki albo z postanowieniem, że w przyszłym roku będzie lepiej... Możemy już iść. Na wakacje, po nowe siły, po wypoczynek, po słońce, po radość pięknych, wolnych dni!

W naszej szkole zakończyła się właśnie całoroczna praca dydaktyczna i wychowawcza. To ostatni dzień roku szk. 2014/2015. Pożegnali się z nauczycielami i młodszymi kolegami uczniowie klas szóstych, odchodzący do gimnazjum. Pozostali uczniowie wrócą za dwa miesiące po wakacyjnej przerwie. Pod kierunkiem swych nauczycieli i wychowawców przygotowali na koniec roku piękną uroczystość, pełną wzruszeń i podniosłych momentów. We Mszy św. i w szkolnej akademii dzieciom towarzyszyli  rodzice, przybyli też przedstawiciele samorządu lokalnego. Uśmiech, kwiat i słowo podzięki - to symbole uznania, na które w murach świerklanieckiej szkoły pracowano dla dobrych wyników ze szczerym oddaniem, ale i z prawdziwą satysfakcją.     

 W tym dniu pedagodzy i dyrekcja szkoły pogratulowali  sukcesów uczniom, rodzicom i sobie samym. Podziękowali za poświęcenie, za wytrwałość i za trud poniesiony każdego dnia, aby więcej umieć, więcej wiedzieć, aby być coraz lepszym. 
Elżbieta Andrzejewska
Spotkanie autorskie z p. Agnieszką Tyszką

Spotkanie autorskie z p. Agnieszką Tyszką

SPOTKANIE Z PISARKĄ

    Nie lada gratką  dla każdego miłośnika literatury jest możliwość spotkania z pisarzem, twórcą ulubionych dzieł. Taką okazją dla naszych szkolnych moli książkowych było spotkanie z Agnieszka Tyszką, autorką znanych, popularnych i lubianych powieści młodzieżowych. 
Na swój poranek autorski pisarka przywiozła ogromne pudło własnych książek i moc ciekawych tematów do rozmów z uczniami starszych klas. Panie bibliotekarki - Marzena  Cyrek i Elżbieta Kubica - tak wszystko zorganizowały, że nasz gość, czyli Pani Tyszka  oraz jej rozmówcy: szóstoklasiści i P. Andrzejewska - długo będą pamiętać miłą atmosferę długiej dysputy o książkach, bohaterach utworów i o radości, jaką daje czytanie. 
Elżbieta Andrzejewska

Dzień Ziemi 2015 

Dzień Ziemi 2015

Dzień Książki 2015

Dzień Książki 2015  
Podstrony (21): Wyświetl wszystko