Strona główna


Problemy ze bezsennością mogą być wynikiem braku witamin

Witamina B12 (kobalamina)

Odgrywa istotną rolę w prawidłowym działaniu układu nerwowego. Niedobór B1 2 powoduje przede wszystkim anemię, a w konsekwencji wszystkie towarzyszące jej objawy: chroniczne zmęczenie, osłabienie, bezsenność, zaburzenia żołądkowe. Przy jej niedoborze zaleca się stosowanie przede wszystkim wątroby wieprzowej i wołowej, drożdży, przetworów mlecznych, ryb, razowego chleba i kiełków pszenicy.

Witamina B3 (niacyna)

Zwana też witaminą PP lub kwasem nikotynowym. Niacyna jest potrzebna każdej komórce do prawidłowego przebiegu reakcji utleniania i redukcji, a szczególnie w metabolizmie cukrów i hemoglobiny krwi. Jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, skóry i błon śluzowych. Zapotrzebowanie człowieka na tę witaminę wynosi około 15 mg na dobę. Hipowitaminoza, czyli niedobór, kwasu nikotynowego powodować może zaburzenia czynności układu nerwowego (a zatem i problemy z zasypianiem i wewnętrzny niepokój).

Magnez (Mg)

Magnez, podobnie jak wapń, spotykamy przede wszystkim we krwi, mięśniach i kościach. Pierwiastek ten ma swój ważny udział w pracy mięśni i systemu nerwowego, a jego niedobór powodować może wiele bardzo przykrych objawów, między innymi: drętwienie kończyn, skurcze mięśni, nadmierne wypadanie włosów, łamliwość paznokci, zawroty głowy, arytmię serca, bezsenność, poranne zmęczenie, różnego rodzaju „wędrujące" bóle. Dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej i zapewnienia zdrowego snu potrzeba nam według różnych źródeł od 400 do 700 mg magnezu na dobę.

Linki do ciekawych stron o naturze snu

Kompendium wiedzy na temat sposobów walki z bezsennością - strona Rebeki - wizualizacje, medytacje, ziołowe napary nasenne, metoda BSM, trening autogenny.

Pod linkiem Bezsenność a terapie naturalne znajdziesz więcej informacji w jakich produktach znaleźć magnez i jak można wykorzystać bioenergo terapię na kłopoty ze snem.

Fazy snu

Sen nie jest stanem jednorodnym, ale przebiega w kilku następujących kolejno fazach tworzących cykl snu. Przeciętnie jest tych faz 4 lub 5, odbywających się w ciągu około ośmiu godzin, a każda z nich trwa około 100 minut i jest złożona z różnych etapów. U każdego z nas sen przebiega w sposób indywidualny. W zależności od różnych czynników cykle snu danej osoby mogą się zmieniać. Na jakość snu oraz długość poszczególnych faz może mieć wpływ wiele czynników, między innymi: intensywność wysiłku fizycznego w ciągu dnia, leki, używki (kawa, alkohol), stres, choroby, niedobór wypoczynku.

Sen w pierwszej fazie jest płytki, natomiast faza druga stanowi przejście ze snu płytkiego do głębszego.

Fazy trzecia i czwarta to sen głęboki, czasem określany jako Delta, od fal mózgowych, które w tym czasie są emitowane. Od ilości fal delta zależy głębokość snu, im jest ich więcej tym sen głębszy. Wtedy organizm wypoczywa i regeneruje siły.

Faza piąta znana jako REM, od angielskiego skrótu nazwy „Rapid Eye Movement”, to czas snu kiedy u śpiącej osoby zachodzą zmiany fizjologiczne zauważalne dla postronnego obserwatora, takie jak: szybkie poruszanie gałek ocznych (stąd nazwa tej fazy), przyspieszony oddech, napięcie mięśni, towarzyszy jej także zwiększona praca mózgu. Faza REM jest też fazą marzeń sennych.

Najlepszym źródłem informacji na temat problemów ze snem i ich zwalczaniu są ludzie, każdy ma swoje sposoby (mniej lub bardziej skuteczne). Zapraszam do korespondencji e-mailowej na adres e-mail.