Kronika szkolna 2019/2020

Narodowe Czytanie w Naszej SZKOLE

opublikowane: 17 wrz 2019, 01:32 przez SP 4 Lubań

09.09.2019 r w naszej szkole odbyła się akcja Narodowe Czytanie.

Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka wybrała osiem polskich nowel spośród 100 propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta, oto one :

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski


Tego dnia nauczyciele humaniści ubrali się w stroje nawiązujące do mody z XIX wieku, tak , aby uczniowie mogli poczuć klimat świata przedstawionego wybranych nowel. Z przyjemnością wysłuchaliśmy fragmenty wybranych utworów.

Odwiedzili nas również goście specjalni- Państwo Dominika i Wiesław Karczewscy rodzice Adama-ucznia naszej szkoły, którzy pasjonują się modą XIX w i posiadają w swoich zbiorach bogatą kolekcję przedmiotów dzięki , którym przenieśliśmy się w czasie…. W gabinecie historycznym mogliśmy podziwiać wystawę. Niewątpliwą atrakcją była możliwość odziania się w stroje i rekwizyty, a pamiątką profesjonalnie wykonane zdjęcia.

Cieszymy się, że taka akcja miała miejsce, ponieważ mogliśmy wzbogacić wiedzę oraz docenić czasy w których żyjemy. W XIX wieku nie panował taki dobrobyt jak teraz. Narodowe Czytanie powinno zachęcić Polaków do przeczytania ważnych dla nas lektur, których autorzy wpisali się w historię naszego kraju.red. Katarzyna Trypka i Klaudia Szczepaniak kl. VIII B

 

Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

opublikowane: 16 wrz 2019, 02:06 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 16 wrz 2019, 02:24 ]

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. 

 Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

1.     Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

2.     Dym – Maria Konopnicka

3.     Katarynka – Bolesław Prus

4.     Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

5.     Orka – Władysław Stanisław Reymont

6.     Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

7.     Sachem – Henryk Sienkiewicz

8.     Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku i została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W zeszłym roku w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, podczas wrześniowego finału akcji była ona czytana na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie. Tradycyjnie w tym roku, nasza szkoła również wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie. Tym razem na początku każdej poniedziałkowej lekcji, dnia 9 września 2019r., nauczyciele humaniści naszej szkoły, przebrani tematycznie w stroje z epoki (w zależności od przedstawianej lektury), poprowadzili naszych uczniów w świat XIX i początków XX wieku. Oprócz przeczytania  fragmentów wybranych nowel, w klasie nr 16 zaprezentowana została również chętnym uczniom wystawa pt. „Sztuka użytkowa XIX i początku XX wieku”, po której zwiedzaniu można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z wybranym artefaktem.

Dziękujemy naszym Rodzicom – pani Dominice i Wiesławowi Karczewskim, którzy zaprezentowali  naszej społeczności swoje zbiory i czynnie włączyli się w Ogólnopolską Akcję  Narodowe Czytanie. Trzeba dodać, że zaprezentowanych zbiorów nie powstydziłoby się niejedno muzeum !!!

zdjęcia i filmiki

Cały materiał filmowo - zdjęciowy jest wykonany dzięki uprzejmości pana Wiesława Karczewskiego

red. A. Franczak

CZYTANIE NARODOWE 7.09.2019

opublikowane: 3 wrz 2019, 10:48 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 16 wrz 2019, 02:04 ]

Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

2. Dym – Maria Konopnicka

3. Katarynka – Bolesław Prus

4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

5. Orka – Władysław Stanisław Reymont

6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

7. Sachem – Henryk Sienkiewicz

8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W zeszłym roku w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, podczas wrześniowego finału akcji była ona czytana na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.Tradycyjnie w tym roku nasza szkoła również weźmie udział w akcji Narodowe Czytanie. Dnia 9.09.2019r. przeczytamy fragmenty wybranych nowel na zajęciach języka polskiego i historii. Lektury te to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.

Tym razem na początku każdej poniedziałkowej lekcji, w dniu 9 września 2019r., nauczyciele humaniści naszej szkoły, przebrani tematycznie w stroje z epoki (w zależności od przedstawianej lektury), poprowadzą naszych uczniów w świat XIX i początków XX wieku. Będziemy więc świadkami powstawania małych słuchowisk, ponieważ naszą wyobraźnię pobudzą nie tylko słowa, ale również dźwięki muzyki, źródła materialne dotyczące omawianej epoki, jak również zaskakujące możliwości interpretacyjne naszych uczniów oraz zaproszonych gości (rodziców, dyrektora szkoły, osób znanych w społeczności lubańskiej)!!!


Zachęcamy naszych uczniów do przyjścia w przebraniu (dziewczynki w pięknych sukniach, chłopcy w białych koszulach).

W sali nr 16 odbędzie się wystawa artefaktów dotyczących XIX i początków XX wieku, czyli przede wszystkim doby pozytywizmu w Polsce, a po zwiedzaniu wystawy będzie można zrobić sobie PAMIĄTKOWE ZDJĘCIE z wybranym przedmiotem z epoki!!! Chętnych ZAPRASZAMY !!!


1-3 of 3