Wystawa o Bodo Ebhardzie – architekcie przebudowy m.in. Zamku Czocha i Grodziec w Lubańskim Muzeum Regionalnym

opublikowane: 9 paź 2018, 04:06 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 10 paź 2018, 02:14 ]
https://photos.app.goo.gl/Y3SrUG1a7YWSSuWB8
    
    
    Członkowie Stowarzyszenia Zamek Czocha na czele z panem Januszem Skowrońskim, zorganizowali 5 października br. w Lubańskim Muzeum Regionalnym wystawę
o znanej postaci, architekcie przebudowy m. in. zamku Czocha koło Leśnej i przebudowy zamku Grodziec koło Złotoryi – Bodo Ebhardzie.


Wystawa została zorganizowana dzięki uprzejmości dyrektora naszego Muzeum Regionalnego -
Ł. Tekieli oraz współpracy polsko – niemieckiej, ponieważ część eksponatów udało się pozyskać dzięki uprzejmości archiwum w Braubach. Na piątkowym wernisażu uczestniczyła delegacja z Braubach oraz przedstawiciel Uniwerytetu Wrocławskiego - pani doktor, która jako prelegent z wielkim zapałem przedstawiła postać sławnego architekta. Bodo Ebhard przebudował około 20 zamków, a podstawą tych budów był przede wszystkim powrót do czasów ich świetności, a więc do czasów średniowiecza. Dzięki pani prelegent i prezentacji multimedialnej w sali ślubów naszego Ratusza, poznaliśmy plany i zamysły Bodo Ebharda w materiale archiwalnym oraz wiele ciekawostek dotyczących naszego Regionu. Wystawa gościła już w kilku miejscach, ale w Lubaniu skupiła też liczne grono członków Klubu Historyk SP 4 w Lubaniu, którzy z nauczycielami historii p. E. Wojtusik i p. A. Franczak uczestniczyli w tym ważnym kulturalnie i historycznie wydarzeniu dla naszego miasta.


red. A. Franczak
Comments