WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

opublikowane: 10 paź 2018, 00:16 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 17 paź 2018, 03:26 ]
https://photos.app.goo.gl/AwHdrA67BA1Z3Q8S7
Wcześnie rano 8 października br., około godz. 7.00 przed naszą szkołą na zbiórce zgromadziła się bardzo duża liczba osób ( ok. 100 osób ) – uczestników wycieczki historycznej do Wrocławia. Jak co roku bowiem, raz w semestrze, organizujemy wyjazdy z naszymi pasjonatami historii na ciekawe spotkania historyczne. Tym razem wybraliśmy się do stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia, a w związku ze stuleciem Odzyskania przez Polskę Niepodległości postawiliśmy na regionalizm i bliższe poznanie tzw. Małej Ojczyzny. Pierwszym etapem wycieczki była nietypowa lekcja historii w Pasażu Grunwaldzkim ( sala kinowa ) z poszukiwaczami zaginionej prawdy, znanymi z kanału HISTORY, połączonej z projekcją filmu „Dywizjon 303”. Tematem prelekcji był „Piękny Wiek”, gdzie dowiedzieliśmy się, jak zmieniała się Polska i Świat przez ostatnie stulecie oraz co Polska i Świat zyskały pomiędzy 1918 – 2018 rokiem, po prelekcji oglądnęliśmy polecany dla młodego pokolenia film, powstały na bazie książki Arkadego Fiedlera.
Drugim spotkaniem z historią była lekcja muzealna w plenerze na Starym Cmentarzu Żydowskim (również we Wrocławiu), przy ul. Ślężnej pt. „Historia wrocławskich Żydów – lekcją tolerancji”. Osobami prelegentów były panie przewodniczki z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu ( zachęcamy do spojrzenia na zdjęcia i fotorelację uczniów i opiekunów, gdyż pogodę mieliśmy wspaniałą - piękne słońce, a samo miejsce jest niezwykle urokliwe i wręcz bajeczne, zdjęcia wyszły super ).

Ponadto odwiedziliśmy małą kawiarenkę o nazwie „Roma”, gdzie skosztowaliśmy wspaniałych lodów. Lodziarnia „Roma”, to tradycja pielęgnowana przez kolejne pokolenia, mająca swój początek tuż po II wojnie światowej w 1946 roku, co ciekawe założycielami interesu byli dwaj żołnierze (jeden z nich pochodził z Włoch), którzy po wojnie otworzyli swój własny biznes, istniejący po dziś dzień. Jak sprawdziliśmy, wiedzieli co robią!!! Smak lodów osłodził nas i po prostu oczarował!!!

Dziękujemy wszystkim opiekunom wycieczki, zwłaszcza panu Piotrowi Kucznirowi, który czuwał i zachęcał do poznawania historii naszej Małej Ojczyzny uczestników naszej wycieczki.


red. A. Franczak

Comments