Kronika szkolna 2018/2019

Marzenia o wygranej, czy matematyka może pomóc?

opublikowane: przez SP 4 Lubań

Jakie są szanse głównej wygranej Lotto, co znaczą słowa: prawdopodobieństwo, permutacje, kombinacje, silnia i symbol Newtona dowiedzieli się uczestnicy warsztatów „Frapująca matematyka”. Poza tym urządziliśmy sobie szkolne Lotto, rozegraliśmy kilka gier poszukując strategii zapewniającej wygraną (poznaliśmy gry, w których strategię zwycięską ma gracz rozpoczynający grę jak i drugi gracz oraz gry zwane zdeterminowanymi, w których jeden z gracy wygrywa niezależnie od sposobu postępowania obu graczy).

Na koniec został przeprowadzony pierwszy etap Matematycznego Maratonu. Ciekawe kto dostanie nagrodę w kolejną środę?

warsztaty prowadziły Elżbieta Soja i Julianna Matyjewicz

zdjęcia

Od parkietu i posadzki do galerii sztuki

opublikowane: 14 paź 2018, 08:58 przez SP 4 Lubań

Na pierwszych zajęciach projektu „Baw się matematyką” szukaliśmy królowej nauk na posadzkach w kościołach, muzeach i łazienkach, na parkietach i na chodnikach. Zastanawialiśmy się,  dlaczego można zapełnić powierzchnię trójkątami równobocznymi, sześciokątami foremnymi, ale pięciokątnymi już nie. 

Układaliśmy mozaiki z klocków i wyciętych figur geometrycznych. Poznaliśmy rodzaje parkietaży, nauczyliśmy się odróżniać parkietaże foremne, półforemne, regularne i nieregularne.

 Pięknie kolorowaliśmy wydrukowane mozaiki, 

a bardziej odważni projektowali własne parkietaże na papierze kropkowym. 

Zachwycaliśmy się twórczością Eshera. Niektórzy, zainspirowani jego pracami, rysowali własne układanki z kotów czy ryb. Czas minął szybko, a z uczniowskich prac można stworzyć prawdziwą galerię sztuki.
   
więcej zdjęć tutaj

warsztaty prowadziły Elżbieta Soja i Julianna Matyjewicz

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

opublikowane: 10 paź 2018, 00:16 przez SP 4 Lubań

Wcześnie rano 8 października br., około godz. 7.00 przed naszą szkołą na zbiórce zgromadziła się bardzo duża liczba osób ( ok. 100 osób ) – uczestników wycieczki historycznej do Wrocławia. Jak co roku bowiem, raz w semestrze, organizujemy wyjazdy z naszymi pasjonatami historii na ciekawe spotkania historyczne. Tym razem wybraliśmy się do stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia, a w związku ze stuleciem Odzyskania przez Polskę Niepodległości postawiliśmy na regionalizm i bliższe poznanie tzw. Małej Ojczyzny. Pierwszym etapem wycieczki była nietypowa lekcja historii w Pasażu Grunwaldzkim ( sala kinowa ) z poszukiwaczami zaginionej prawdy, znanymi z kanału HISTORY, połączonej z projekcją filmu „Dywizjon 303”. Tematem prelekcji był „Piękny Wiek”, gdzie dowiedzieliśmy się, jak zmieniała się Polska i Świat przez ostatnie stulecie oraz co Polska i Świat zyskały pomiędzy 1918 – 2018 rokiem, po prelekcji oglądnęliśmy polecany dla młodego pokolenia film, powstały na bazie książki Arkadego Fiedlera.
Drugim spotkaniem z historią była lekcja muzealna w plenerze na Starym Cmentarzu Żydowskim (również we Wrocławiu), przy ul. Ślężnej pt. „Historia wrocławskich Żydów – lekcją tolerancji”. Osobami prelegentów były panie przewodniczki z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu ( zachęcamy do spojrzenia na zdjęcia i fotorelację uczniów i opiekunów, gdyż pogodę mieliśmy wspaniałą - piękne słońce, a samo miejsce jest niezwykle urokliwe i wręcz bajeczne, zdjęcia wyszły super ).
Ponadto odwiedziliśmy małą kawiarenkę o nazwie „Roma”, gdzie skosztowaliśmy wspaniałych lodów. Lodziarnia „Roma”, to tradycja pielęgnowana przez kolejne pokolenia, mająca swój początek tuż po II wojnie światowej w 1946 roku, co ciekawe założycielami interesu byli dwaj żołnierze (jeden z nich pochodził z Włoch), którzy po wojnie otworzyli swój własny biznes, istniejący po dziś dzień. Jak sprawdziliśmy, wiedzieli co robią!!! Smak lodów osłodził nas i po prostu oczarował!!!

Dziękujemy wszystkim opiekunom wycieczki, zwłaszcza panu Piotrowi Kucznirowi, który czuwał i zachęcał do poznawania historii naszej Małej Ojczyzny uczestników naszej wycieczki.


red. A. Franczak

Wycieczka kl. V „e” do Sokołowca, koło Świerzawy ( warsztaty geologiczno – przyrodnicze)

opublikowane: 10 paź 2018, 00:14 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 10 paź 2018, 02:18 ]

https://drive.google.com/open?id=1B1cq9lOLSA45CbnBsyB8XWxAZ0Uvh_VO
1 października br. cała klasa V „e” wyjechała w radosnych nastrojch na wycieczkę do Sokołowca, koło Świerzawy. Dokładnie były to warsztaty geologiczno – przyrodnicze w gospodarstwie agroturystycznym „Agat” państwa Teresy Kucharskiej i Pawła Góźdź. Geologią jako klasa interesujemy się już od zeszłego roku, kiedy to zwiedziliśmy ścieżkę ametystową w naszych Karkonoszach i złapaliśmy tzw. bakcyla. Winnica „Agat” to wspaniałe miejsce pełne zabytków, pięknych krajobrazów i wspaniałych historii. Wyraża pasję do minerałów, a przede wszystkim do miejsc przyjaznych dobrym ludziom, gdzie zostaliśmy przyjęci przez wszystkich po prostu „z sercem jak na dłoni”. Podczas warsztatów, które prowadził gospodarz, zwiedziliśmy kolekcję minerałów pana Pawła Góźdź, oglądnęliśmy slajdy o ciekawych okazach mineralogicznych oraz udaliśmy się do pobliskiego nieczynnego już kamieniołomu w Michałowicach, na wycieczkę w poszukiwaniu kamieni ( agatów, kwarców oraz jaspisów). Na koniec wycieczki odbył się pokaz cięcia i szlifowania znalezionych przez nas kamieni, tak by każdy uczestnik zyskał ciekawy okaz mineralogiczny. Zjedliśmy również w w/w gospodarstwie agroturystycznym smaczny posiłek, wykonany z produktów ekologicznych oraz wykonaliśmy odlewy z gipsu. Agroturystyczne Gospodarstwo Winiarskie AGAT ułatwiło nam poznanie tajemniczego, a jednocześnie pięknego i fascynującego świata minerałów. Dziękujemy również naszemu opiekunowi – panu Wiesławowi Karczewskiemu za wykonanie fotorelacji z naszej wycieczki, którą zamieszczamy oczywiście poniżej.

red. A. Franczak

Wystawa o Bodo Ebhardzie – architekcie przebudowy m.in. Zamku Czocha i Grodziec w Lubańskim Muzeum Regionalnym

opublikowane: 9 paź 2018, 04:06 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 10 paź 2018, 02:14 ]

https://photos.app.goo.gl/Y3SrUG1a7YWSSuWB8
    
    
    Członkowie Stowarzyszenia Zamek Czocha na czele z panem Januszem Skowrońskim, zorganizowali 5 października br. w Lubańskim Muzeum Regionalnym wystawę
o znanej postaci, architekcie przebudowy m. in. zamku Czocha koło Leśnej i przebudowy zamku Grodziec koło Złotoryi – Bodo Ebhardzie.


Wystawa została zorganizowana dzięki uprzejmości dyrektora naszego Muzeum Regionalnego -
Ł. Tekieli oraz współpracy polsko – niemieckiej, ponieważ część eksponatów udało się pozyskać dzięki uprzejmości archiwum w Braubach. Na piątkowym wernisażu uczestniczyła delegacja z Braubach oraz przedstawiciel Uniwerytetu Wrocławskiego - pani doktor, która jako prelegent z wielkim zapałem przedstawiła postać sławnego architekta. Bodo Ebhard przebudował około 20 zamków, a podstawą tych budów był przede wszystkim powrót do czasów ich świetności, a więc do czasów średniowiecza. Dzięki pani prelegent i prezentacji multimedialnej w sali ślubów naszego Ratusza, poznaliśmy plany i zamysły Bodo Ebharda w materiale archiwalnym oraz wiele ciekawostek dotyczących naszego Regionu. Wystawa gościła już w kilku miejscach, ale w Lubaniu skupiła też liczne grono członków Klubu Historyk SP 4 w Lubaniu, którzy z nauczycielami historii p. E. Wojtusik i p. A. Franczak uczestniczyli w tym ważnym kulturalnie i historycznie wydarzeniu dla naszego miasta.


red. A. Franczak

Święto Szkoły

opublikowane: 5 paź 2018, 02:22 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 9 paź 2018, 04:09 ]

https://photos.app.goo.gl/BaMEoe3aVjFCunk29
Obchody Święta Szkoły
w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu Termin: 28.09.2018r.
Hasło: „100 lat dla Niepodległej”

W piątek 28.09.2018r. rozpoczęliśmy zajęcia szkolne od zebrania się na placu apelowym, gdzie wysłuchaliśmy przemówienia pani dyrektor - M. Tomczyk oraz p. E. Wojtusik. Tego dnia bowiem obchodziliśmy święto szkoły, czyli święto Kawalerów Orderu Uśmiechu. Dzień ten wyglądał inaczej niż wszystkie, ponieważ każda klasa miała za zadanie przygotować w swoich salach gazetki tematyczne dotyczące wybranych sylwetek Kawalerów Orderu Uśmiechu związanych z historią Polski, z listy przygotowanej przez nauczycieli historii. Ponadto klasy VI – VIII oprócz gazetek tematycznych miały wykonać również krótką prezentację wybranej postaci dla klas z tego samego rocznika i przedstawić je w ciekawej formie. Klasy II-III (również w swoich klasach) przygotowywały z kolei własne logo/ znak Orderu Uśmiechu i w miarę możliwości oglądały prezentację multimedialną dotyczącą Kawalerów Orderu Uśmiechu. Następnym etapem naszego święta był Rajd/Spacer ścieżką historyczno- przyrodniczą po Lubaniu, według wyznaczonej kolejności do określonych stanowisk. Trasa ścieżki historyczno – przyrodniczej wiodła etapami: Dom Solny, Baszta Bracka, Ratusz, Słup pocztowy, Wieża Trynitarska, Mury obronne z Więzieniem Miejskim, Dom pod Okrętem + wybrane pomniki przyrody. Na kolejnych stanowiskach czekały na klasy stanowiska eksponujące logo naszej szkoły oraz nauczyciele z wyznaczonymi uczniami, którzy w ciekawy sposób przedstawiali informacje dotyczące wybranych zabytków historii i przyrody miasta Lubania. Uczniowie zbierali również przy każdym stanowisku pieczątki za prawidłowe odpowiedzi na karty pracy przygotowane w ciekawej szacie graficznej przez naszego nauczyciela p. J. Matyjewicz. Z kolei nasze „pierwszaczki” obchodziły tego dnia pasowanie na ucznia SP nr 4 w Lubaniu i również długo będą pamiętać nasze Święto Szkoły. Wszyscy uczniowie po spacerze, wykonaniu prac w swoich klasach i wspólnym odśpiewaniu hymnu szkolnego wśród radosnych uśmiechów rozeszli się do domów.

red. A. Franczak

Działaj z Impetem

opublikowane: 5 paź 2018, 02:19 przez SP 4 Lubań

Z Lubania wyruszyła ekspedycja naukowa

opublikowane: 4 paź 2018, 11:54 przez SP 4 Lubań

Uczniowie klas VI c i VII b wyruszyli do Wrocławia, aby
  • wziąć udział w kiermaszu fizycznym na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego
  • zwiedzić Centrum Poznawcze Hali Stulecia
  • pospacerować po Ogrodzie Japońskim
  • pobawić się w Centrum Festiwalowym przy Politechnice Wrocławskiej
  • zwiedzić Centrum Wiedzy o Wodzie „Hydropolis”
uczniom towarzyszyły Elżbieta Soja i Julianna Matyjewicz

Gość z Banku PKO BP S.A

opublikowane: 2 paź 2018, 04:07 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 2 paź 2018, 04:57 ]


W dniu 19 września tego roku naszą szkołę podczas zebrań z rodzicami odwiedziła P. Agnieszka Antoniak- pracownik Banku PKO BP S.A. Pani Agnieszka z przygotowanymi materiałami o oszczędzaniu i założeniu konta internetowego przez dzieci, weszła do wszystkich pierwszych klas podczas odbywających się zebrań wychowawców z rodzicami. Dodatkowo odwiedziła też klasę 5b oraz 5c, której wychowawcą jest
jeden z opiekunów SKO P. Elżbieta Fenczyszyn.

Pracownik Banku bardzo króciutko, ale rzeczowo opowiedziała rodzicom, jak założyć konto internetowe dziecku oraz jakie korzyści z tego płyną, co dziecko w ramach swojego konta może wykonać. W kilku słowach opowiedziała również o uczeniu oszczędzania i przedsiębiorczości, umiejętności, które tak bardzo są potrzebne w życiu.Red. E. Fenczyszyn, A. Nnoli

W CIENIU LEGEND

opublikowane: 2 paź 2018, 04:02 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 2 paź 2018, 04:47 ]

Klasy młodsze zostały zaproszone na przedstawienie teatru cieni do Miejskiego Domu Kultury. Wspaniały spektakl przygotowała grupa młodzieży z Lubania i litewskiego Prienai w ramach międzynarodowego projektu „W cieniu legend”. Obejrzeliśmy legendy z Górnych Łużyc i Litwy. Teatr cieni narodził się w Chinach i właśnie w krajach Dalekiego Wschodu zdobył największą popularność. Minęło ponad dwa tysiące lat i okazało się, że ta forma teatru jest bardzo atrakcyjna. Nasi uczniowie byli zachwyceni spektaklem. Skandowali jak nie w teatrze „ Jeszcze, jeszcze..”. Wszyscy bardzo dziękujemy za zaproszenie.

red. Wioletta Bućko

https://photos.app.goo.gl/kkseyGYExSc2eXQ17

1-10 of 18