Kronika 2017/18

„Jesienny spacer po Wielkim Lesie Lubańskim”

opublikowane: 17 paź 2017, 10:38 przez SP 4 Lubań

Korzystając z pięknej pogody w dniu 16 października bieżącego roku uczniowie kilku klas naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w rajdzie "Las bliżej nas" zorganizowanym przez RCEE w Lubaniu. Pracownicy Nadleśnictwa oprowadzali dzieci po Wielkim Lesie Lubańskim zapoznając z fauną i florą leśną, ucząc min. rozpoznawania tropów zwierząt. Dowiedzieliśmy się wiele na temat ochrony lasu, żerujących w nim szkodników, roślin pożytecznych i trujących. Niektórzy wykorzystali czas na zbieranie grzybów! 

red. Monika Boniarczyk

Klasy czwarte we Wrocławiu

opublikowane: 16 paź 2017, 11:08 przez SP 4 Lubań

Dnia 10 października 2017 r. wszystkie klasy czwarte naszej szkoły wybrały się na wycieczkę integracyjną do Wrocławia.

Plan naszej wycieczki był bardzo napięty. Już po przyjeździe do stolicy Dolnego Śląska udaliśmy się do Centrum Wiedzy o Wodzie – Hydropolis.

Hydropolis to miejsce, gdzie różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele, bogate w informacje ekrany dotykowe służą ukazaniu wody z różnych fascynujących perspektyw.

Podczas pobytu w Hydropolis dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji – np. z ilu procent wody składają się poszczególne owoce i warzywa, ile jesteśmy w stanie przeżyć bez wody w różnych temperaturach. Zobaczyliśmy także różne „stwory”, które zamieszkują głębiny oceanów. Mogliśmy również wsiąść do kapsuły batyskafu.

Po pasjonującej wizycie w Hydropilis udaliśmy się na spacer po Rynku Starego Miasta. Przewodnicy opowiedzieli nam historie powstania Wrocławia. Byliśmy pod Ratuszem, pomnikiem Aleksandra Fredry, szukaliśmy krasnoludków ukrytych w różnych miejscach wokół centrum miasta, a także zobaczyliśmy pomnik zwierząt rzeźnych i okoliczne Jatki. Po zakupie pamiątek udaliśmy się do Manufaktury Słodyczy - „Cukier-Lukier”, gdzie uczestniczyliśmy w pokazie ręcznego wyrobu cukierków. Zrobiliśmy także własne lizaki, które zabraliśmy do domu. W tym czasie, jedna z klas – IV b- udała się do Papugarni.

Kolejnym punktem wycieczki był posiłek, który zjedliśmy w MacDonaldzie. Posileni, pełni wrażeń udaliśmy się na postój, gdzie czekały na nas autokary. Około godziny 16 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Lubania. Podróż powrotna minęła bardzo szybko, czas umilali nam przewodnicy wycieczki, którzy opowiadali ciekawe historie związane z Wrocławiem. Mieli dla nas także niespodzianki.

Taka wycieczka to nie tylko aktywnie spędzony czas, ale także świetna forma edukacji.

red. A. Sieradzka 

Zdjęcia 

JESIENNE OBSERWACJE

opublikowane: 16 paź 2017, 07:13 przez SP 4 Lubań

13 października 2017 r. klasa I b wybrała się na jesienne obserwacje przyrody. Pogoda nam dopisała. Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów i cudownych widoków. Dzieci podziwiały park w jesiennej szacie, otaczającą przyrodę, rozpoznawały gatunki drzew, owoce i liście. Zaobserwowaliśmy jednego z najpiękniejszych polskich motyli rusałkę admirała, która łapała ostatnie promienie słoneczka, wygrzewając się na liściach. Podczas spaceru odbyły się również zajęcia ruchowe w terenie. Dotleniliśmy się i bardzo miło spędziliśmy wspólnie czas.

red. Wioletta Bućko

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE „ BAJKA O DZIELNYM SZEWCZYKU”

opublikowane: 16 paź 2017, 07:12 przez SP 4 Lubań

12 października 2017 r. kilka klas młodszych wybrało się na przedstawienie teatralne „Bajka o dzielnym Szewczyku” w wykonaniu aktorów Teatru Edukacyjnego z Krakowa. Uczniowie dowiedzieli się jak ważne jest czynienie dobra i pomaganie innym. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem oglądali bajkę i bawili się wspólnie z aktorami. Piękna scenografia, barwne kostiumy, świetne iluminacje świetlne i doskonała gra aktorska sprawiły, że dzieci z zapartym tchem oglądały przedstawienie. Bardzo chętnie także pomagały zabawnemu Francuzowi w poszukiwaniach księżniczki Mortadeli. Po zakończeniu spektaklu cała widownia nagrodziła aktorów wielkimi brawami.
red. Wioletta Bućko

NAUCZYĆ UFOLUDKA

opublikowane: 16 paź 2017, 07:10 przez SP 4 Lubań

11 października uczniowie z klas I-III obejrzeli przedstawienie profilaktyczne „Nauczyć Ufoludka”. Aktorzy krakowskiego teatru w bardzo zabawny sposób przypomnieli dzieciom o zasadach segregowania śmieci, konieczności dbania o środowisko i porządek wokół siebie. Ufoludek i „ Sierściuch” przekonywali uczniów, że spędzanie czasu przed komputerem nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Bohaterowie podkreślali, że ruch na świeżym powietrzu, odpowiednia dieta i nawiązywanie relacji z rówieśnikami to podstawy zdrowia i dobrego samopoczucia. Z pomocą dzieci udało się galaktycznemu przybyszowi wybrnąć z trudnych sytuacji i przystosować do wymagań nowego otoczenia, w którym przyszło mu żyć. Dzieci z radością obejrzały przedstawienie, nagradzając gości gromkimi brawami. To była bardzo wesoła i pouczająca lekcja.
red. Wioletta Bućko

KONCERT MUZYCZNY ZESPOŁU „ ZBRUCZ”

opublikowane: 16 paź 2017, 07:07 przez SP 4 Lubań


6 października 2017 r. gościliśmy w naszej szkole zespół muzyczny „ Zbrucz” z Ukrainy. W programie koncertu znajdowały się piosenki i tańce folkloru ukraińskiego. Podziwialiśmy piękne stroje i umiejętności artystów z Ukrainy. Bawiliśmy się doskonale. Tak rozpoczęty poranek radośnie nas nastroił wszystkich do pracy. 
red. Wioletta Bućko

Wycieczka do Jagniątkowa

opublikowane: 10 paź 2017, 07:55 przez SP 4 Lubań

- Zajęcia edukacyjne w Karkonoskim Banku Genów

 W pierwsza środę października klasa druga i 4 c wybrały się na wycieczkę w góry do Jagniątkowa koło Szklarskiej Poręby. Celem wycieczki były warsztaty dotyczące cyklu rozwojowego roślin w szkółce lesnej Dzieci poznały etapy wzrostu roślin od zbierania nasion poprzez sianie , sadzonkowanie , hartowanie aż do roślin dojrzałych do posadzenia w lesie .

Przyjrzeli się nasionom różnych gatunków roślin, zapoznali z procesem produkcji sadzonek drzew i krzewów leśnych .
Szkółkowaniem nazywa się czynność przesadzania siewek, w celu stworzenia im korzystniejszych warunków wzrostu i rozwoju. Sadzonki drzew i krzewów leśnych po wyjęciu z gruntu oraz z inspektów doniczkowane są do doniczek w systemie  Kosterkiewicza. Podłożem do produkcji szkółkarskiej jest substrat składający się z ścioły, torfu wysokiego oraz kompostu korowego zmieszanych ze sobą w odpowiednich proporcjach. Wyprodukowane sadzonki będą wysadzone na powierzchnie upraw leśnych i posłużą do przebudowy karkonoskich lasów. Jagniatków to żywy bank genów.

Dużo przyjemności mieliśmy z wędrówki po lesie . Pan Leszek opowiadał nam wiele ciekawostek związanych z Karkonoskim Parkiem Narodowym.

Lubimy takie wycieczki  z których wyniesiemy wiele wiadomości.

red. E. Hanka

Fotografie

Wycieczka do Centrum Edukacji „Izerska łąka”

opublikowane: 10 paź 2017, 07:53 przez SP 4 Lubań

Uczniowie klasy III e wzięli udział we wspaniałych warsztatach budowy domków dla owadów. Na początku dowiedzieliśmy się dlaczego tak ważne jest schronie dla owadów podczas zimy. Dowiedzieliśmy się, że owady pełnią szalenie ważną rolę w naszym życiu, niestety często jej nie doceniamy. Budując domek dla owada pokazujemy troskę o najmniejszych! Nasze domy nie są już pokryte strzechą i nie są uszczelniane gliną, więc owady mają mniej miejsca do życia...

Aby to zmienić uczniowie wzięli udział II edycji konkursu „Zbuduj dom dla sąsiada - Owada!”. Na warsztatach zbudowaliśmy 5 domków. Wyszły naprawdę super. Nam co prawda nie udało się wygrać, ale dwie uczennice naszej szkoły zdobyły nagrody:

Zuzanna Smaga - I miejsce w kategorii „wybór specjalisty”

Oliwia Szymańska – II miejsce w kategorii „wybór publiczności”.

Red. Joanna Smaga

Wiecie, jak się robi chleb? Uczniowie III e już się tego dowiedzieli.

opublikowane: 10 paź 2017, 07:51 przez SP 4 Lubań

Klasa III e zakończyła realizację dwutygodniowego bloku tematycznego „Od ziarna do chleba”. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z kolejnymi etapami produkcji chleba. Uczniowie poznawali pracę rolnika, młynarza i piekarza. Poznawali różne rodzaje pieczywa. Oglądali prezentacje multimedialną na temat rodzajów zbóż. Realizowali scenariusz zajęć Uniwersytetu Dzieci „Czy z każdej mąki powstanie chleb” . Uczniowie mogli na własne skórze przekonać się jak ciężką pracą jest wyrabianie ciasta, odmierzanie składników tworząc swoje wypieki z masy solnej.

W ramach bloku tematycznego wybraliśmy się na wycieczkę do „Czarciego młyna”
w Czerniawie. Zwiedzaliśmy młyn wodny z 1890 r. i zobaczyliśmy tam oryginalne maszyny i urządzenia , w które były wyposażone typowe młyny gospodarcze. Poznaliśmy legendę o młynarzu i czarcie. Mieliśmy okazję spróbować lokalnego pieczywa, a także wypróbować upiec własny, z oryginalnego przepisu.

Na podsumowanie bloku udaliśmy się do małej rodzinnej piekarni Pani Ewy Wajdy. Obserwowaliśmy pracę piekarzy, ale również maszyny, które są niezbędne w dzisiejszym piekarnictwie. Na zakończenie zrobiliśmy zakupy i pozostało nam tylko delektowanie się pysznym pieczywem.

Red. Joanna Smaga

„Eco Bohater-to my”

opublikowane: 5 paź 2017, 09:01 przez SP 4 Lubań

Od wielu lat nasza szkoła we wrześniu uczestniczy w ogólnopolskiej akcji ekologicznej "Sprzątanie Świata". W piątek 22 września uczniowie klas 3 c , zaopatrzeni w rękawice i worki foliowe, zabrali się do sprzątania lubańskich skwerów i trawników. Maluchy skrupulatnie metr po metrze oczyściły wyznaczony teren , żaden odpadek uszedł ich uwadze. W czasie akcji Z-ca Kierownika CUO Damiana Fedczak odwiedziła uczniów klasy 3c, którzy w ramach edukacyjnego programu regionalnego pt. „Tanecznym krokiem przez Lubań”, postanowili posprzątać zaśmiecone miejsca. W trakcie prowadzonych zajęć warsztatowych uczniowie dowiedzieli się, że wiele pozornie bezwartościowych dla nas odpadów stanowi cenne surowce, które można z powodzeniem przetwarzać. Dzieci złożyły przysięgę Eco Bohatera, w której zobowiązały się dbać o naszą planetę. Na koniec wszyscy zostali nagrodzeni kolorowymi planami lekcji oraz słodkościami. Uczestnicy akcji byli bardzo dumni, ponieważ dzięki nim nasze miasto- Lubań ,stało się o wiele piękniejsze.

Serdecznie dziękujemy p. Damianie Fedczak pracownikowi Zakładów Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu za współpracę.
red. M. Grzesińska
Fotografie

1-10 of 18