Kronika 2017/18

„Wiosenne przebudzenie”

opublikowane: 21 mar 2018, 09:39 przez SP 4 Lubań


Taki tytuł nadaliśmy zabawie integracyjnej klas młodszych w naszej szkole. 21 marca 2018 roku, gry za oknem mróz i śnieg, my budziliśmy świat wokół nas z zimowego snu. Uczniowie klas Ib i Ic, IIa, IIIa, IIId i IIIe wraz ze swoimi wychowawczyniami, ustrojeni w kwiaty, motyle, żuki i żaby oraz po prostu w kolory wiosny spotkali się, aby…No właśnie, wszystko zaczęło się od przedstawienia „O nadejściu wiosny i zniknięciu smoga”. Uczniowie klasy IIIa  zaprezentowali scenki, które powstały podczas realizacji programu   „Szkoła oddycha wiedzą - edukacyjna kampania społeczna Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza”. Prezentacja z humorem, tańcami i piosenką przypomniała obecnym dzieciom i dorosłym  o przyczynach powstawania smogu i wprowadziła wszystkich w wiosennych nastrój. Flażoleciści z klasy IIa zaprezentowali utwór „Przyszła wiosna do niedźwiedzia”, „motyle” i „żuki” z klasy I b zatańczyły improwizację ruchową o przeobrażeniu motyla a uczniowie klasy III e zaproponowali pogodny w nastroju taniec w parach. Wszystkie klasy wykonały kilka zadań w grupach utrwalając wiedzę przyrodniczą i ekologiczną oraz wykazując się aktywnością twórczą i sprawnością ruchową. Były krzyżówki, wyścigi, prace plastyczne oraz twórcze opowiadania. Na zakończenie każda klasa posadziła w doniczkach żółte bratki i zaniosła je do swoich sal.                                                               

Dzieci wspaniale się bawiły. Miło było patrzeć jak współpracują ze sobą, jak chętnie uczą się nowych tańców i pląsów oraz jak potrafią dzielić się swoją wiedzą.

Skoro do szkoły zawitała wiosna to może i na dworze też już będzie cieplej? Pani Wiosno, czekamy z utęsknieniem!

 Red. K. Wergieluk  

Święta w naszej szkole.

opublikowane: 21 mar 2018, 09:35 przez SP 4 Lubań

Czuć już atmosferę Świąt Wielkanocnych. Ozdoby świąteczne upiększają korytarze naszej szkoły: motywy wiosenne łączą  się z elementami tradycji wielkanocnej. Mimo niesprzyjającej pogody przynoszą radosne  myśli o zbliżających się świętach. I piękna coroczna tradycja tworzenia wspólnie palm wielkanocnych w klasach, która łączy rodziców, uczniów i nauczycieli. Wszystkim rodzicom i rodzinom  dziękujemy za pomoc w przygotowanie materiałów do wykonania palm wielkanocnych. Dziękujemy Wam uczniowie  za wysiłek i wytrwałe wykonywanie na lekcjach religii ozdób : kwiatów, wstążek, które wspólnie łączyliśmy w jeden piękny świąteczny symbol palmy. Dziękując życzymy wszystkim rodzicom, dzieciom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły zdrowych i spokojnych Świąt Wielkanocnych , wiele radości i spokoju w czasie  świątecznym,  spędzonym jak najpiękniej  w gronie rodziny , bliskich i znajomych , kolegów i koleżanek.           
 
                                                            Katecheci : )

Zajęcia techniczne - projekt edukacyjny "Marionetka"

opublikowane: 20 mar 2018, 11:44 przez SP 4 Lubań

Głównym celem przedmiotu technika w szkole podstawowej jest kształtowanie

u uczniów prawidłowych nawyków postępowania technicznego poprzez wykorzystanie metod praktycznej działalności.

              Uczniowie klas szóstych podczas wielu godzin zajęć technicznych pracowali nad projektem zatytułowanym "Marionetka",  którego efektem końcowym jest właśnie marionetka – lalka poruszana od góry za pomocą sznurków przymocowanych do tzw. krzyżaka.

            Realizując powyższy projekt nasi uczniowie w sposób praktyczny nabywali umiejętności i wiadomości z zakresu:  kultury pracy, materiałoznawstwa, rysunku technicznego, technologii wytwarzania. Dzięki temu sprawnie potrafili wykonywać czynności takie jak: odczytywanie  rysunku technicznego, dobór narzędzi i przyborów do trasowania na drewnie, przenoszenie wymiarów na materiał – trasowanie, obróbka ręczna drewna, analiza poszczególnych czynności technologicznych pod kątem realizacji zadania projektowego, obsługa wiertarki - wiercenie otworów, wykonywanie czynności technologicznych na materiale metalowym, sporządzanie wykrojów krawieckich, szycie ręczne tkanin, itp.

                 Uczniowie realizując w sposób praktyczny treści związane z podstawą nauczania techniki na poziomie szkoły podstawowej, zostają wdrażani do prawidłowego funkcjonowanie we współczesnym świecie techniki, która jest obecna w każdej dziedzinie życia. Natomiast poprzez wykonywanie prostych projektów technicznych (konstrukcji) uczeń szkoły podstawowej przygotowuje się do realizacji poważniejszych projektów w dorosłym życiu zawodowym.


Aleksandra Szarłan

Wycieczka historyczna do obozu koncentracyjnego "Gross Rosen" i Kościoła Pokoju w Jaworze

opublikowane: 20 mar 2018, 09:26 przez SP 4 Lubań

Dnia 16 marca 2018 roku grupa członków Klubu Historyka oraz chętni uczniowie z szóstych oraz siódmych klas Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu, w sumie prawie 100 osób, wyruszyli do Rogoźnicy ( powiat strzegomski, województwo dolnośląskie ). Celem wycieczki była chęć zobaczenia byłego obozu koncentracyjnego, a teraz muzeum "Gross Rosen" oraz Kościoła Pokoju w Jaworze. W tej pouczającej, ale również bardzo ciekawej podróży, towarzystwa dotrzymał uczniom zamiłowany historyk i przyjaciel szkoły pan Piotr Kucznir.

     Grupa uczniów po przybyciu na miejsce obejrzała film, który w bardzo obrazowy sposób przedstawił obozowe życie. Następnie z przewodnikami rozpoczęliśmy zwiedzanie. Na terenie poobozowym zachowały się m. in. brama obozowa wraz z dwiema przyległymi wartowniami; fundamenty bloków i krematorium; ściana śmierci – miejsce masowych egzekucji więźniów (dziś w tym miejscu umieszczone są tablice pamiątkowe poświęcone ofiarom obozu). Zachowało się również, wpisane w 1992 r. do Rejestru Zabytków, stare wyrobisko w kamieniołomach – jedno z dwu głównych miejsc pracy więźniów.  Pod koniec zwiedzania uczniowie wraz z opiekunami złożyli pamiątkowe wieńce przy tablicach upamiętniających ofiary obozu.

     Pogrążeni w zadumie, z bagażem nowych doświadczeń i wiedzy wyruszyliśmy w dalszą podróż z Gross-Rosen…  Niektórzy mówią na Gross Rosen  „Przeklęte miejsce.”  Każdy, kto kiedykolwiek wątpił w waleczność i okropną sytuację skazańców w obozach koncentracyjnych, powinien zobaczyć na własne oczy mury tych mordowni. I pamiętajmy słowa Zofii Nałkowskiej, że niestety „to ludzie ludziom zgotowali ten los…”  

     Drugą częścią wycieczki był przejazd do Jawora, gdzie zwiedziliśmy Kościół Pokoju, który jest obecnie największą drewnianą budowlą o funkcjach religijnych na świecie. W roku 2001 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Takie Kościoły powstały w II połowie  XVII wieku, w następstwie pokoju westfalskiego, kończącego wojnę trzydziestoletnią (1618-1648). Do dzisiaj przetrwały dwa Kościoły Pokoju — w Jaworze i Świdnicy — natomiast kościół w Głogowie spłonął w XVIII w., w pożarze wywołanym uderzeniem pioruna. Wielkość Kościoła Pokoju i jego bardzo liczne dekoracje zrobiły na nas ogromne wrażenie.     

     Naszą eskapadę zakończyliśmy posiłkiem w  McDonald's i pod wieczór zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu… A.Franczak

CZY WIESZ CO TO JEST ALFABET BRAILLE’A?

opublikowane: 13 mar 2018, 10:03 przez SP 4 Lubań

12 marca 2018 roku z uczniami klasy 3a spotkał się pan Leszek Marzec – prezes Lubańskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych, który bardzo chętnie przyjął zaproszenie wychowawcy, aby przybliżyć dzieciom temat niepełnosprawności osób niewidomych i niedowidzących. Sam jest osobą słabo widzącą, ale w życiu codziennym jest samodzielny. Podczas realizacji bloku tematycznego pt. „Jak widzimy świat?” uczniowie czytali teksty z różnych źródeł zdobywając wiadomości na temat narządu wzroku. Poznawali budowę oka i funkcje poszczególnych jego części. Odpowiadali na pytanie: „Kim jest krótkowidz, a kim dalekowidz?” oraz „Jaką rolę w życiu człowieka pełnią oczy?”. Poznawali zachowania niebezpieczne i przyjazne dla oka i wzroku. A na zakończenie zajęć mieli okazję poznać funkcje i sposób działania różnych przedmiotów ważnych w życiu osób, których oczy nie spełniają swojej funkcji – osób niepełnosprawnych. Pan Leszek Marzec przyniósł ze sobą składane białe laski, służące niewidomym i niedowidzącym do bezpieczniejszego poruszania się np. ulicami miasta. Inne ciekawe przedmioty to: głośno mówiący kalkulator, podświetlana lupa, czytnik książek i muzyki, specjalna aplikacja w telefonie „czytająca głośno”. Dzieci miały również okazję „poczytać brajlem”, bo pan Leszek przyniósł grubą książkę napisaną tzw. ALFABETEM BRAILLE’A – specjalnym dla niewidomych punktowym pismem (szczegóły można poznać pod adresem http://www.braille.pl/). Okazało się jednak, że coraz mniej osób używa dziś tego pisma, bo elektronika zastępuje tę metodę. Spotkanie było bardzo ciekawe, dzieci miały wiele pytań do gościa i bardzo chętnie sprawdzały działanie zademonstrowanych urządzeń. Przekonały się też podczas różnych zabaw i ćwiczeń z zawiązanymi oczami, że gdy nie możemy polegać na wzroku, to czujemy niepewność, a nawet strach.

Pamiętajmy wszyscy o higienicznym, zdrowym, rozsądnym posługiwaniu się narządem wzroku. Ma nam służyć przez całe życie.

Red. K. Wergieluk

Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

opublikowane: 8 mar 2018, 08:52 przez SP 4 Lubań

Wzięliśmy udział w akcji Góra Grosza. Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Pośrednim, ale najważniejszym celem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. A teraz trochę cyfr: zebraliśmy 58 kg monet o wartości 1209 złotych i 19 groszy. Na pewno jesteście ciekawi ile było poszczególnych monet. Otóż monet o nominale 1 grosz zebraliśmy 16333 sztuki, monet dwugroszowych – 8833, monet pięciogroszowych – 7132 , dziesięciogroszówek – 878, dwudziestogroszówek – 614, pięćdziesięciogroszówek – 89, złotówek – 69, monet o nominale 2 zł – 37 i pięciozłotówek – 37.

Okazaliście naprawdę wielkie serce przynosząc tyle monet. Serdecznie dziękuje wszystkim nie tylko za grosze ale również za segregowanie i liczenie tej „góry grosza”.

opiekun SU Beata Kwiecińska

ROBOTY W NASZEJ KLASIE

opublikowane: 6 mar 2018, 09:07 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 7 mar 2018, 07:29 ]

22 lutego odwiedził nas w klasie gość. W tym dniu spotkaliśmy się z z panem Dariuszem Frydrych - tatą Leny, który zapoznał nas z działaniem i programowaniem robotów edukacyjnych.

Dash i Dot to dwa bliźniacze roboty, które wprowadzają dzieci w świat programowania i robotyki. Dzięki zabawie poznajemy jak działają programy komputerowe. Przy użyciu darmowych aplikacji na tableta lub smartfona możemy stworzyć program, dzięki któremu nasz robot będzie wykonywał rozmaite rzeczy, np. wypowie nagrane słowa, mrugnie kolorowym światłem, a nawet zatańczy. Wbudowane czujniki pozwalają na zgrabne i precyzyjne wykonywanie tych czynności. Robot m.in. rozpoznaje światło, mierzy odległość, reaguje na zmianę pozycji. Przy użyciu pętli programowych, zmiennych i prostych funkcji, możemy zbudować algorytm na poziomie młodego programisty. Nasz program napisany w aplikacji Blockly pokazał, jak uczyć się tabliczki mnożenia. Zakodowaliśmy również dwa hasła: „Nasza szkoła” i „Energia”, a robot pomógł nam je odgadnąć. W tym dniu swojego robota przyniósł też Janek. Jego robot nazywa się Mio i potrafi jeździć w różnych kierunkach, omijając przeszkody.

To była bardzo ciekawa lekcja, każdy z nas miał możliwość obsługiwać roboty i już nie możemy doczekać się następnego spotkania z panem Dariuszem!!!

Uczniowie klasy 2.a z p. Edytą Kalinowską- Hanka

Wycieczka klasy IV „e” do Restauracji „Babie Lato” w Kościelnikach Górnych

opublikowane: 6 mar 2018, 09:06 przez SP 4 Lubań

2 marca br. uczniowie klasy IV „e” pomimo mroźnego poranka zebrali się rano przed szkołą i z utęsknieniem czekali na autobus, który tym razem jak na złość spóźniał się o kilka minut. Ten mroźny piątek miał bowiem wyglądać inaczej niż wszystkie, uczniowie szykowali się na warsztaty kulinarne propagujące zdrowy styl życia. W Restauracji „Babie Lato” w Kościelnikach Górnych mieli poznać zalety pra­wi­dło­wego żywie­nia, które pełne war­to­ści odżyw­czych jest nie­zbęd­ne dla wzro­stu, roz­woju i peł­nej kon­dy­cji fizycz­nej każdego młodego człowieka.

Po przybyciu na miejsce, wśród pięknego wystroju i atmosferze podsycanej płomieniami z palącego się kominka rozpoczęły się zaję­cia prozdrowotne, które poprowadziła Pani Marta Sta­chyra – die­te­tyk i spe­cja­listka ds. odży­wia­nia, czyli właścicielka Restauracji. Zajęcia dotyczyły rodzajów mąki oraz nazw i smaków produktów, które najczęściej pojawiają się na uwielbianym prawie przez wszystkich daniu - pizzie. Potem uczniowie poznali cały pro­ces jego pro­duk­cji oraz sami zamie­nili się w kucha­rzy/pizzermenów oraz przy­go­to­wali pizzę według własnego przepisu. Nawet naj­więk­szy nie­ja­dek poła­ko­mił się na pizzę, którą wcześniej własnoręcznie wykonał! Ponadto kiedy część dzieci tworzyła swoją ulubioną pizzę, to druga część wyciskała zdrowe soki owocowo -warzywne, które jako dawka świeżych witamin były dodatkiem do każdego dania. Po wspól­nej uczcie wszy­scy otrzy­mali gratulacje od właścicieli za zaangażowanie i chęć współpracy , wpisali się do księgi pamiątkowej oraz otrzymali dyplomy „ Małego Kucha­rza”. Były to udane i zdrowe zaję­cia, a czwarto­kla­si­ści doko­nali wspa­nia­łych kuli­nar­nych rewo­lu­cji! Wycho­waw­czyni klasy IV „e” składa podzię­ko­wa­nia rodzicom – opiekunom wycieczki oraz wła­ści­cie­lom restau­ra­cji „Babie Lato” za pomoc i wspa­niałe zaję­cia!!! AFranczak

Akcja profilaktyczna ,,Narkotykom mówię NIE!"

opublikowane: 6 mar 2018, 09:04 przez SP 4 Lubań   [ zaktualizowane 7 mar 2018, 07:27 ]

 

                Dnia 22 lutego 2018r. w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu przeprowadziliśmy akcję profilaktyczną pod hasłem ,,Narkotykom mówię NIE!". Współorganizatorami akcji byli funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu oraz Dolnośląskigo Urzędu Celno-Skarbowego.

Nasze działania składały się z dwóch części. W pierwszej - funkcjonariusz Dolnoślaskiego Urzędu Celno-Skarbowego, wraz z psem tropiącym Arią, poszukiwali w klasach substancji psychoaktywnych. W drugiej części funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu rozmawiali z uczniami na temat negatywnych skutków zażywania narkotyków i dopalaczy, postawy asertywności jako elementu obrony przed naciskiem otoczenia oraz osób i instytucji, w których można znaleźć pomoc. Policjanci również zapoznali uczniów z konsekwencjami prawnymi na wypadek posiadania i/lub zażywania substancji psychoaktywnych.

Dodać należy, że cała akcja nie była zapowiedziana, uczniowie dowiedzieli się o niej w momencie wejścia psa tropiącego do klasy.

Na uwagę zasługuje również fakt, że w naszej szkole nie ma narkotyków i dopalczy. Jest ona miejscem bezpiecznym dla uczniów i chcemy, aby tak pozostało. Uczniowie są świadomi zagrożeń wynikających z używek i wiedzą jak nie znaleźć się w pułapce uzależnienia.

Serdecznie dziękujemy Dolnośląskiemu Urzędowi Celno-Skarbowemu oraz Komendzie Powiatowej Policji w Lubaniu za przeprowadzenie działań profilaktycznych w naszej placówce.

A. Kogut

Zdjęcia

SPOTKANIE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM

opublikowane: 6 mar 2018, 09:01 przez SP 4 Lubań

Uczniowie klasy I b w ramach realizacji podstawowych zadań szkolnego programu profilaktycznego, kształtowania nawyków prozdrowotnych odwiedzili gabinet stomatologiczny. Pani Agnieszka Malinowska – mama Poli przyjęła nas bardzo serdecznie. Uczniowie poznali sprzęt, narzędzia dentystyczne, dowiedzieli się o znaczeniu wizyt kontrolnych. Następnie, pani doktor przeprowadziła pogadankę na temat prawidłowego mycia zębów. Dzieci były bardzo zainteresowane wizytą w gabinecie lekarskim. Najbardziej podobało się im wykonanie odcisku szczęki w kolorowej masie dentystycznej, która zmieniała kolor. Pola była dzielnym pacjentem i doskonale poradziła sobie z zadaniem, ale mama była blisko niej. To był bardzo zabawny moment wycieczki.

Klasa 1 b korzysta również z fluoryzacji zębów, która jest przeprowadzana zgodnie z grafikiem szkolnym. W wyniku realizacji programu „ Dbamy o zęby” uczniowie poznali i zrozumieli: mechanizmy powstawania próchnicy i czynniki sprzyjające jej występowaniu . Znają już metody czyszczenia zębów i środki ułatwiające o dbanie o stan uzębienia. Potrafią: stosować w swoim życiu zasady samokontroli i samopielęgnacji, prawidłowo szczotkować zęby . Wiedzą, że piękne zdrowe zęby świadczą o estetycznym wyglądzie człowieka. To, czy zęby będą zdrowe w największej mierze zależy od samych dzieci, od ich świadomości i znajomości problemu. Mam nadzieję, ze uczniowie będą systematycznie odwiedzali gabinety stomatologiczne w ramach wizyt kontrolnych.

red. Wioletta Bućko

1-10 of 84