O ekologii z teatrzykiem Kamishibai

    W dniach 23 - 27 kwietnia br. w naszej szkole odbyły się zajęcia o tematyce ekologicznej
z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. Zajęcia przeprowadziła p. Małgorzata Mola, wzięli w nich udział uczniowie klas pierwszych i trzecich.


https://sites.google.com/site/sp2kronikaligota/o-ekologii-z-teatrzykiem-kamishibai/kamishibai1.jpg


CZYM JEST KAMISHIBAI – magiczna skrzynka

    KAMI to papier, SHIBAI to teatr    KAMISHIBAI to Papierowy Teatr - teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania, wywodząca się z Japonii, wykorzystująca plansze
z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania.


https://sites.google.com/site/sp2kronikaligota/o-ekologii-z-teatrzykiem-kamishibai/Resized_20180427_124727_5437_resized_2.jpeg

  Zajęcia składały się z dwóch części. Najpierw dzieci wysłuchały opowiadania Tomasza Trojanowskiego pt. „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka”. Jest to historia o Małym Rysiu Rudku, który wyrusza w daleką podróż, aby dowiedzieć się, dlaczego w jego ukochanej Puszczy Białowieskiej zapanowała susza.  Po wysłuchaniu opowiadania uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące klimatu, ochrony przyrody i skarbów ukrytych w lasach.


https://sites.google.com/site/sp2kronikaligota/o-ekologii-z-teatrzykiem-kamishibai/kamishibai.jpg

https://sites.google.com/site/sp2kronikaligota/o-ekologii-z-teatrzykiem-kamishibai/IMG_4778.jpg

    W drugiej części zajęć dzieci miały za zadanie samodzielnie wykonać karty do teatrzyku. Tematem był dalszy ciąg przygód bohaterów z opowiadania lub ogólnie ochrona przyrody. Uczniowie zabrali się do pracy z wielkim zapałem i już pod koniec zajęć większość z nich zaprezentowała swoje prace klasie. Dzieci miały okazję usiąść za teatrzykiem, włożyć swoje karty i opowiedzieć, co narysowały. Niektóre zdążyły nawet napisać odpowiednie teksty z tyłu pracy. 

 
https://sites.google.com/site/sp2kronikaligota/o-ekologii-z-teatrzykiem-kamishibai/kami%20uczen3.jpg
 
https://sites.google.com/site/sp2kronikaligota/o-ekologii-z-teatrzykiem-kamishibai/20180426_125448_resized.jpg
 
https://sites.google.com/site/sp2kronikaligota/o-ekologii-z-teatrzykiem-kamishibai/kami%20uczen2.jpg
 
https://sites.google.com/site/sp2kronikaligota/o-ekologii-z-teatrzykiem-kamishibai/kami%20uczen.jpg

    Dziękujemy pracownikom Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Katowicach Filia w Pszczynie za wypożyczenie teatrzyku, a wszystkim dzieciom za udział w zabawie.

 /Małgorzata Mola/