Czynniki determinujące wybór metody kompletacji zamówień

Magazyny ogólnodostępne są prowadzone przez operatora logistycznego dla wielu klientów, a magazyny specjalistyczne są dostosowane do wymagań określonego klienta.

Kompletacją nazywa się w firmie handlowej czy magazynie dystrybucyjnym proces polegający na przygotowaniu (kompletowaniu) towarów pod potrzeby zamówienia. W praktyce polega to na tym, że pracownik otrzymuje dyspozycję kompletacji, która powstała w systemie magazynowym.

Klasyczna kompletacja, nazywana czasem kompletacją prostą lub jednostopniową polega na tym, że pracownik magazynu kompletuje samodzielnie jedno zlecenie zamówienia (czasem kilka), a po zakończeniu jego działania towar z zamówienia jest gotowy do spakowania i wysłania.

Dla mniejszych i mniej skomplikowanych operacji logistycznych bardziej opłacalne jest magazynowanie w obiektach ogólnie dostępnych. Zwiększenie ilości przechowywanych produktów jest operacją prostszą w magazynach ogólnodostępnych niż w magazynach specjalistycznych. Ogólnodostępne magazyny są mniej elastyczne w zakresie kompleksowości usług.

Wybór magazynu determinują koszty magazynowania, cechy charakterystyczne produktu i specyficzne wymagania klienta. W przypadku magazynów ogólnodostępnych operator wybiera magazyn najbardziej przydatny ze względów ekonomicznych do potrzeb klientów.

Kompletowanie zamówień jest jedną z podstawowych czynności realizowanych w magazynie. Kompletowanie polega na wyszukiwaniu produktów i przygotowanie ich do wysyłki.

Kompletacja dwustopniowa może być zastosowana w firmach, które stosują zbiorcze przetwarzanie zamówień (tak zwany proces wsadowy), które polega na tym, że w systemie informatycznym gromadzi się większą liczbę zamówień, a następnie przekazuje się je wspólnie do realizacji.

Kompletacja dwustopniowa polega na tym, że z magazynu wysokiego składowania do strefy kompletacji przywozi się towar stanowiący sumę wszystkich zamówień, które realizuje się danego dnia, a następnie rozsortowuje się taki zbiorczy wsad na poszczególne zamówienia. W zależności od rodzaju towarów, zagęszczenia powtarzających się indeksów w zamówieniach oraz kosztów osobowych wykonuje się to ręcznie lub sortuje automatycznie za pomocą sorterów zrzutowych, krzesełkowych bądź kołowych. Celem stosowanie kompletacji dwustopniowej jest obniżenie kosztów kompletacji, poprzez zmniejszenie liczby pobrań z magazynu.

Najczęściej stosowane systemy komunikowania podczas kompletacji produktów to

Listy pobrań oparte o wydruki zamówień i naklejane etykiety. W tym przypadku; kompletowania produktów opartego na wydrukach zamówień, produkty pobierane są po kolei i każde pobranie jest zaznaczane na liście.

Skanery, przenośne terminale radiowe WiFi

Skanery i przenośne terminale umożliwiają wczytywanie danych zawartych w zamówieniu i wyświetlanie na ekranie instrukcji dla operatora. Czynności pobrania produktu są potwierdzane i wyświetlane jest kolejne zadanie dla magazyniera.

Magazyny ogólnodostępne są prowadzone przez operatora logistycznego dla wielu klientów, a magazyny specjalistyczne są dostosowane do wymagań określonego klienta. W każdym wypadku jednak wykonywane są operacje związane z kompletacją zamówień i realizacją wysyłek.