Новини


КРОКУС. Завдання відбіркового туру

опубліковано 20 бер. 2016 р., 07:07 Anna Fedorova   [ оновлено 20 бер. 2016 р., 07:31 ]

Розподіл завдань по відбіркових днях. Зверніть увагу! У кожен з відбіркових днів граються лише 5 задач!

СТУДЕНТСЬКА ЛІГА

Завдання 1 відбіркового туру (15 квітня)

 1.            «Поліплоїди». Наразі відомо, що поліплоїдія досить широко зустрічається у хребетних тварин, зокрема в кісткових риб, амфібій і рептилій та навіть описана у гризунів. Більш того, за даними порівняльної геноміки, в еволюції хребетних поліплоїдізація вже відбувалася щонайменше два рази. Спробуйте пояснити, чому ж тоді у людини поліплоїдія несумісна з життям, і усі поліплоїдні індивідууми гинуть – переважно ще у ембріональному розвитку.

2.            «ТОП 10». Видання Forbes щорічно публікує список найбагатших людей світу, а журнал Time в переддень Різдва називає ім'я «людини року». Уявіть собі, що Ви головний редактор журналу Nature і Вам необхідно скласти десятку найважливіших наукових відкриттів в області біології та медицини, що відбулися в XXI столітті. Запропонуйте Ваш варіант списку TOП 10. Свій вибір аргументуйте.

3.            «Яблуні на Марсі». В даний час активно ведуться пошуки життя на інших планетах Сонячної системи та їх супутниках. Навіть якщо аборигенне життя і не буде там знайдено, деякі небесні тіла можуть виявитися придатними для життя існуючих земних організмів. Проаналізуйте з цієї точки зору Марс, Титан і Європу. Запропонуйте вибірку організмів зі складу земної біоти, яка може заселити їх.

4.            «Дуплетний код». Розробіть свій варіант дуплетного генетичного коду і опишіть його переваги і недоліки в порівнянні з тріплетним. Які зміни відбудуться в процесах транскрипції і трансляції при використанні дуплетного коду?

 5.            «USB-хвіст». У фільмі «Аватар» представники корінного населення Пандори могли «під'єднуватися» до інших тварин за допомогою «хвоста». Якими механізмами може забезпечуватися передача інформації через таке з'єднання? Які особливості будови нервової системи можуть бути у організмів, що спілкуються таким чином?

Завдання 2 відбіркового туру (16 квітня)

6.            «Цикл Кребса». Походження біохімічних циклів досить загадково, так як на перший погляд вони можуть бути корисні тільки в «готовому» вигляді. Існує дві гіпотези виникнення циклу трикарбонових кислот (ЦТК). Відповідно до однієї точки зору ЦТК виник ще до появи перших організмів, але був відновним (працював у зворотному напрямку). За іншою версією ЦТК міг виникнути через замикання окислювальної та відновлювальної гілок, які виконували до цього незалежні функції. Наведіть якомога більше аргументів, які підтверджують або спростовують ту чи іншу гіпотезу.

7.            «Залізний дроворуб». Матрикс кісткової тканини хребетних зазвичай складається з білків колагенового типу та неорганічних сполук кальцію. Які альтернативні біополімери або мінерали можна було б використовувати для побудови скелета хребетних тварин? Які переваги і недоліки характерні для існуючого типу кісткової тканини, а які - для запропонованого Вами?

8.            «Я-флешка». Фантасти вже багато десятиліть обговорюють можливість завантаження свідомості людини на який-небудь матеріальний носій (наприклад, комп'ютерний чіп). Які проблеми можуть виникнути при спробі використовувати подібну технологію? Розгляньте питання як з точки зору нейробіології, так і біоетики.

9.            «Мислю, отже, існую». У романі Станіслава Лема «Соляріс» описаний гігантський океан, що здатен мислити. Яким чином могла б функціонувати така «істота» з точки зору сучасної біології?

10.         «Добір». Сьогодні вже досить добре відомо, які еволюційні зміни відбувалися з людиною на доісторичному етапі, тобто до формування цивілізацій. А от чи йшов природний добір далі? Наведіть історичні приклади дії рушійного добору на людські популяції.

ШКІЛЬНА ЛІГА

Завдання 1 відбіркового туру (15 квітня)

1.            «Троє поросят». Багато тварин «будують будинки» для задоволення різних життєвих потреб. Але хто це робить найкраще? Запропонуйте критерії оцінки та визначте переможців за трьома номінаціями: довговічність, захищеність і кращий дизайн.

2.            «Чиполліно». Розвиток методів генетичної інженерії відкриває великі перспективи для створення нових сортів рослин і порід тварин. Однак суспільство з великою пересторогою ставиться до використання генетично модифікованих організмів, адже є перестороги, що вони можуть бути небезпечні. Порівняйте методи генетичної інженерії з методами селекції, що передували їм, за параметрами ефективності і ступеня небезпеки для людини і біосфери.

3.            «Чисте волосся». У всіх інструкціях до шампунів є пункт «наносити на вологе волосся». Що станеться, якщо нанести шампунь на сухе волосся? Запропонуйте безпечний рецепт шампуню для використання на сухому волоссі.

4.            «Ковчег». У майбутньому у віддаленій зоряній системі виявлено цікаву планету. Вона виявилася за більшістю параметрів дуже схожою на Землю, але на ній були цілком відсутні будь-які ознаки життя. Прийнято рішення про колонізацію цієї планети. Люди можуть спорядити для цієї місії всього один корабель, місце на якому сильно обмежене. Вам необхідно скласти мінімальний перелік видів живих істот, які будуть перевезені на планету для створення там біосфери. Якими міркуваннями Ви будете керуватися?

5.            «Нервові рослини». Відомо, що рослинні клітини можуть володіти збудливістю та провідністю. Які особливості анатомії та фізіології рослин перешкоджають виникненню у них спеціалізованої «нервової» тканини?

Завдання 2 відбіркового туру (16 квітня)

6.            «Колобок». Запропонуйте, яким чином були б влаштовані і могли б пересуватися, харчуватися, дихати і розмножуватися тварини, подібні Колобку з однойменної казки та у яких біотопах вони б мешкали?

7.            «Життя без заліза». Залізо є одним з життєво важливих елементів. Однак існують групи організмів, у яких біологічні функції заліза виконують інші метали. Які зміни можна було б спостерігати в людському організмі, якби залізо було замінено на інші метали?

8.            «Привіт від Генрієтти». У 1991 р. лінію ракових клітин людини HeLa було описано як новий вид еукаріотичних мікроорганізмів Helacyton gartleri. Чи відповідає HeLa та подібні до неї одноклітинні форми організмів сучасним концепціям біологічного виду?

9.            «Fallout». У науково-фантастичній літературі і кінематографі популярний сюжет про життя після ядерної війни. Припустіть, які групи організмів і завдяки яким особливостям зможуть вижити після глобальної ядерної катастрофи і як вони еволюціонуватимуть далі?

10.         «Хамелеони». Наведіть якомога більше принципово різних способів, за допомогою яких живі організми здатні змінювати забарвлення і запропонуйте зручну класифікацію цих способів.

 

Подовжено прийом заявок на КРОКУС

опубліковано 2 бер. 2016 р., 08:08 Anna Fedorova

Прийом заявок на участь у Командному біологічному турнірі імені Л. А. Красильнікової "КРОКУС" подовжено до 13 березня 2016 року. Не прогав можливсть зареєструватися!
Через он-лайн форму: http://goo.gl/forms/CWmHcvIU4m
Або надіславши заявку на нашу електронну адресу: bioturnir.karazina@gmail.com


Матеріали Х конференції

опубліковано 6 груд. 2015 р., 02:53 Anna Fedorova

Електронний варіант матеріалів Х Міжнародної конференції "Біологія: від молекули до біосфери"

"Що? Де? Коли?" на біологічну тематику

опубліковано 5 жовт. 2015 р., 11:35 Anna Fedorova   [ оновлено 5 жовт. 2015 р., 11:36 ]

Збирай команду та приймай участь у біологічному "Що? Де? Коли?" від наукового товариства!

16 жовтня, 15:30
Головний корпус, ауд. 7-26
Реєстрація команди (4-5 чоловік) за посиланням: http://goo.gl/forms/EQuva6XLQ9

Презентація НТ

опубліковано 3 жовт. 2015 р., 15:24 Anna Fedorova

8 жовтня об 11:40 в ауд. 3-15 відбудеться презентація наукового товариства для першокурсників.
Запрошуюстья усі бажаючі!

Реєстрація

опубліковано 11 вер. 2015 р., 08:50 Anna Fedorova   [ оновлено 11 вер. 2015 р., 08:51 ]

Шановні учасники конференції! За цією адресою ви можете перевірити стан своєї реєстрації (отримання оргкомітетом ваших матеріалів, тощо). Список зареєстрованих включає тільки доповідачів!  
Звертаємо вашу увагу на те, що інформація буде оновлюватися раз на 3-4 дні, тому просимо вас мати терпіння і дочекатися оновлення інформації перед тим, як звертатися до членів оргкомітету особисто.
Сподіваємося на ваше розуміння!

Х Міжнародна конференція молодих науковців "Біологія: від молекули до біосфери"

опубліковано 10 вер. 2015 р., 14:14 Anna Fedorova

Шановні колеги!
Запрошуємо вас прийняти участь у Х Міжнародній конференції молодих науковців "Біологія: від молекули до біосфери".
Конференція відбудеться 2-4 грудня 2015р.
Прийом заяв та тез до 23 жовтня 2015р.

Усі подробиці на сторінці конференції

Матеріали конференції молодих науковців "Біологія: від молекули до біосфери"

опубліковано 18 лют. 2015 р., 08:47 Настя Птушко

Шановні колеги! Розміщуємо електронну версію збірника матеріалів конференції.
Ще раз всім дякуємо за плідну співпрацю!

Шановні колеги!

опубліковано 2 жовт. 2014 р., 22:17 Настя Птушко

Запрошуємо майбутніх учасників та вже зареєстрованих у конференції молодих науковців "Біологія: від молекули до біосфери" відвідати офіційну групу "Вконтакте", де знаходяться всі актуальні новини щодо перебігу конференції.

IX Міжнародна конференція молодих науковців "Біологія: від молекули до біосфери"

опубліковано 17 вер. 2014 р., 11:28 Настя Птушко

Оргкомітет розпочинає прийом заявок на участь у конференції та тез доповідей, який буде тривати до 12 жовтня 2014 року.
Студенти факультету, що бажають взяти учать у роботі оргкомітету під час підготовки конференції, можуть звертатися за інформацією до ауд. IV-19. Будемо раді вашій допомозі!

1-10 of 29