Program/a


IV SLACA Spring Conference

Post-National Transformations: Culture and Politics in the Greater Caribbean and Latin America

Transformaciones post-nacionales: Cultura y política en la cultura latinoamericana mundial y del Gran Caribe


Mérida, Yucatán, México, March 20-22, 2013 
Preliminary Program / Programa preliminar






Wednesday March 20 / Miércoles 20 de marzo 


8:00 – 11:00 Registration


11:00 – 13:00 Session: The Changing Politics of Cultural Representations


    
Session Chair / Coordinadora de la sesión: Eugenia Iturriaga Acevedo (UADY)


11:00 Ben Feinberg (Warren Wilson College) and Felicia Hall (Warren Wilson College) Drop a Match: Online Media and Anonymous Commentary on the Drug War on Both Sides of the Border.

11:20 Francisco Fernández Repetto (U Autónoma de Yucatán) De cómo los estudiantes de intercambio llegaron a Mérida, qué les esperaba y qué cambió.

11:40 Sydney M. Silverstein (Emory U) A Post-National Image? Representation and Fantasy in the Peruvian Amazon.

12:00 Ramona Perez (San Diego State U) Post-National Poisons: Food and Identity among Oaxaca Migrants.

12:20 Tobias Reu (U. Bielefeld) Culture and the Habits of Democracy: Bolivian Appropriations of Global Ideas of Good Governance.

12:40 Discussion.


13:00 – 14:30 Lunch Break


14:30 – 15:00 Film. Tramas y transcendencias (Dir. Flor de María alvarez)


  
 Session Chair / Coordinador de la sesión: Francisco Fernández Repetto (UADY)



15:00 – 17:00 Session: Music and Food in the Post-National Context


    
Session Chair / Coordinadora de la sesión: Ana Cristina Ramírez Barreto (U Michoacana de San Nicolás de Hidalgo)

15:00 Paja Faudree (Brown U) Singing for the Dead (in Cyberspace): Mazatec Muertos Music, On and Offline.

15:20 Gabriela Vargas Cetina (U Autónoma de Yucatán) Yucatán Trova in the Times of the World Wide Web.

15:40 Melisa Rivière (U of Minnesota) Entre |«(rebobinar) y >|(reproducir): la realización de Son Dos Alas.

16:00 Jane Fajans (Cornell U) Eating Across Brazil: Enhancing Distinction Through Food.

16:20 Steffan Igor Ayora Diaz (U Autónoma de Yucatán) Post-National Gastronomy: The Translocality of Yucatecan Cuisine and the Patrimonialization of Yucatecan Food.

16:40 Discussion.


17:00 – 17:20 Coffee Break



17:30 – 19:30 Session: Politics and Identity in the Post-National State


    Session Chair / Coordinadora de la sesión: Paja Faudree (Brown U)

17:30 Ivonne Chacón (U Iberoamericana) Anáhuac, Ciudad Industrial: El cambio social desde la perspectiva del actor.

17:50 Acela Montes de Oca Hernández (U Autónoma del Estado de México) La descentralización como forma de aumentar la participación democrática en México: el caso de las asociaciones civiles.

18:10 Iván Sandoval Cervantes (U of Oregon) Globalization and the Global Household in Santa Ana Zegache, México.

18:30 Jennifer Burrell (SUNY-Albany) Security’s Paradoxes: Mayan Transnational Lives.

18:50 Ana Cristina Ramírez Barreto (U. Michoacana San Nicolás de Hidalgo) Juegos post-nacionales con ganado menor, patrimonio cultural y crítica a las violencias.

19:10 Discussion


19:30 – 20:30 Official Inauguration by Alfredo Dajer Abimerhi, Rector of the Universidad Autónoma de Yucatán


Followed by a wine reception.





Thursday March 21 / Jueves 21 de marzo


8:00 -10:00 Session: Struggles and Negotiation: The Politics of Nature and Identity


    
Session Chair / Coordinadora de la sesión: Luisa Zuñiga (CESC-Concepción) 


8:00 Dominic Boyer and Cymene Howe (Rice U) Energopolitics in Transition in Southern Mexico.

8:20 Lisa Breglia (George Mason U) Post-National Tendencies in Mexico’s Offshore.

8:40 Jesús Castillo Nonato (U Autónoma del Estado de México) ¿De quién es el agua? La disputa y el conflicto por el agua en los manantiales de Jiquipilco, Estado de México.

9:00 Katherine Fultz (U of Michigan-Ann Arbor) Beyond the State: Negotiating Grassroots Democratic Practice Through Community Referendums on Mining in Guatemala.

9:20 Brent Metz (U of Kansas) Mega-Projects vs. Subsistence Agriculture in Ch'orti' Area of Guatemala

9:40 Discussion.


10:10 – 10:30 Coffee Break


10:130 – 12:10 Session: Political Representation, Social Movements, and Cultural Boundaries


    Session Chair / Coordinador de la sesión: Gabriel A. Torres (U of Notre Dame)

10:30 José Carlos G. Aguiar (Leiden U) Making Sense of Borders: Global Circulation and Traders’ Associations in Latin America.

10:50 Rodrigo Llanes Salazar (UAM-Iztapalapa) Antropología social postnacional: de la construcción a la deconstrucción del estado-nación.

11:10 Luisa Zuñiga (Centro de Estudios Sociales y Culturales-Concepción) Propuesta post-nacional del movimiento estudiantil chileno. Una revolución ciudadana.

11:30 Autum Zellers (Temple U) Crying Soldiers and Wild Indians: Indigenous Embodyment amidst the 2012 Media Wars in Cauca, Colombia.

11:50 Discussion


12:30 – 14:30 Lunch and Publishers Workshop



15:00 – 15:30 Film koltavanej (Dir. concepcion suarez aguilar)


    Session Chair/Coordinador de la sesión: Francisco Fernández Repetto (UADY).



15:30 – 17:30 Session: Post-National Transformations: Beyond the Boundaries of the State


    Session Chair / Coordinador de la sesión: Dominic Boyer (Rice U)

15:30 Esteban Ferrero Botero (U of California-San Diego) The Colombian Wayuu and the Dynamics of Indigenous Suffering in a Neoliberal State.

15:50 Ieva Jusionyte (U of Florida) Alert on the Border: Discourse of Terror and Everyday Journalism in the Triple Frontera.

16:10 Courtney Kurlanska (U of Akron) Governmentality in the Developing World: The Nicaraguan Example.

16:30 Andrew Canessa (U of Essex) Conflict, Claim and Contradiction in the Indigenous State of Bolivia.

16:50 Kate McGurn Centellas (U of Mississippi) Snakes on the Altiplano: National Cartographies, Culture and Knowledge at the Bolivian Anti-Venom Laboratory.

17:10 Discussion.



17:30-18:00 Coffee Break



18:00 – 19:00 Kearney Lecture In Responsible anthropology


Carmen Bueno Castellanos (U. Iberoamericana). Followed by a reception







Friday March 22 / Viernes 22 de marzo



9:00 – 11:00 Session: Caribbean Boundaries and Transformations


    Session Chair / Coordinador de la sesión: José Carlos G. Aguiar (Leiden U)

9:00 Jonathan Brent Crosson (U of California-Santa Cruz) “Where the Ganges Meets the Nile.” Race, Nation and Altered Solidarities in Trinidad.

9:20 Jada Benn Torres (U of Notre Dame) More than a Footnote: Bio-Anthropology of Indigeneity in the Anglophone Caribbean.

9:40 Gabriel A. Torres Colón (U of Notre Dame) Who Maroons Ought to Be: Sense of Place, Youth Culture and Political Discourse in Accopong Town.

10:00 Christine Preble (SUNY-Albany) Paradise Controlled: The North American Cruise Ship Industry and Cozumel, Mexico.

10:20 Rebeca Gimbel (Rice U) Humanizing Aid: Body-Focused Humanitarianism and regional Nationalism in Post-Disaster Haiti.

10:40 Discussion.


11:00 – 11:30 Coffee Break


11:30-13:50 Session: Post-National Politics, Policies and the State in Yucatán


    Session Chair / Coordinador de la sesión: Ben Feinberg (Warren Wilson College)

11:30 Veronica Miranda (U of Kentucky) Mexico’s Global Development Model for Maternal Health: International Health Policy in a Rural Yucatec Maya Community.

11:50 Eugenia Iturriaga Acevedo (U Autónoma de Yucatán) Lo maya en el regionalismo yucateco: una vision desde la teoría postcolonial.

12:10 Jen Paige MacDougall (McGill U) Being Maya / Being Deaf: Linguistic and Cultural Identity Negotiation in Yucatán.

12:30 Justin Quinn (U of Florida) Post-Apocalyptic Developments: The State of Actually Existing Development Practice, Prospects and Public Education in the Local Discourse of Pisté, Yucatán.

12:50 Crystal Sheedy (SUNY-Albany) Cross-Generational Change and Continuity: The Effects of Monolithic National Culture on a Single Maya Family.

13:10 Romina España (UNAM) Utopías postcoloniales: identidad nacional en el viaje de Justo Sierra O’Reilly a los Estados Unidos.

13:30 Discussion


14:00-14:30 Closing Ceremony


14:30 – 16:00 SLACA Executive Board Meeting


Comments