Aktivity klubu‎ > ‎

Podzimní skotačení

Již několik let pořádáme Podzimní skotačení – hobby závody pro koně i jezdce všech kategorií. Podzimní skotačení, jak již sám název napovídá, pořádáme tradičně na přelomu září-října a úplně první ročník odstartoval už v roce 2000.

Původně tato akce vznikla především pro naše méně jezdecky zdatné členy. Aby si tak trochu vyzkoušeli atmosféru veřejných akcí s diváky a připravili se na budoucí sportovní kariéru. Ale zváni jsou všichni kdo se se svým koněm neúčastní oficiálních jezdeckých soutěží od střední úrovně obtížnosti...
Úplně první Skotačení představovaly pouze 3 soutěže – jízda zručnosti (sestávající pouze z břeven položených na zemi mezi blendami, které měl jezdcec na koni překonat), křížkový parkur a nakonec parkur o výšce 60-70 cm. Coby ozvučení tehdy postačil obyčejný megafon, jako věž rozhodčích prostá vlečka od traktoru, diváky představovali především rodinní příslušníci a k občerstvení sloužil Robinův domácí bramborový guláš a pro tuto příležitost zakoupená bečka piva….


Postupem času prošla organizace Podzimního skotačení mnohými úpravami. K těm nejzásadnějším patří beze sporu zajištění téměř profi ozvučení včetně hudebního podbarvení, občerstvení formou bufetu s širokou nabídkou jídla i pití a zejména větší propagace. Do řad diváků tedy zavítala, kromě četných rodinných příslušníků našich členů, i široká veřejnost a soutěží se kromě domácích přijeli zůčastnit i přespolní jezdci.

Inovace se nevyhnuly ani samotným soutěžím a programu. Aby se soutěží mohli zúčastnit i začínající jezdečtí nadšenci, kteří však neměli dostatečné zkušenosti, aby zvládli koně ze sedla, přibyla, záhy velmi oblíbená, soutěž vodičů. V ní šlo o překonání překážek s koněm, ovšem v roli vodiče. Zúčastnit se mohl úplně každý kdo měl v plicích dost kyslíku a koníci se tak pěkně rozhýbali a uvolnili do dalších skokových soutěží, ovšem již s jezdcem na zádech. Také oblíbená jízda zručnosti zůstala nadále určena méně zdatnějším jezdcům, ale aby to neměli tak jednoduché, kromě na zem položených bidel museli začít překonávat i jiné další nástrahy, jako podjíždění překážek, převážení věcí z místa na místo či objíždění barelů. Protože se Podzimní skotačení začalo těšit zájmu i okolní jezdecké veřejnosti, začala se i obtížnost soutěží stupňovat a dá se říct, že v poslední době tedy simuluje veřejný trénink až do stupně ZL.
 
 
  
Protože víme, že banda začínajících jezdců snažících se takzvaně „překonat klacek na zemi“ nemusí být pro laickou veřejnost až tak atraktivní, snažíme se naše Podzimní skotačení obohatit i o divácky atraktivnější program. V průběhu minulých ročníků tak měli diváci možnost shlédnou ukázky drezurního ježdění, drezurního paux de deux, barokní jezdecké ukázky, ukázky jízdy v dámském sedle, ukázky westernové práce, ukázky jízdy na neosedlaném a nenaužděném koni, barrel racing, skokové mini-maxi či ukázky skokového klání našich zkušených sportovních jezdců se střídáním koní na tzv. bubu parkuru (pro koně s nezvyklými a tudíž relativně strašidelnými překážkami) a mnoho dalšího…..


A v neposlední řadě máme připraveny soutěže i pro nejezdeckou veřejnost, takže věříme, že na našem Podzimním skotačení si na své příjde každý milovník koní a srdečně Vás tímto zveme k návštěvě dalšího ročníku.