Aktivity klubu‎ > ‎

Hipoturistika

Již několik sezón podnikáme tradičně spolu s dalšími známými koňáky několikadenní vandry v koňském sedle po krásách naší vlasti...

Účastní se ho nejen rekreanti, ale též naši sportovní koně a pony, pro které je to příjemným rozptýlením a odpočinutím v jinak nabité sportovní sezóně.
Zpočátku jsme vyráželi především v létě, po nejbližším okolí maximálně na 3 dny, ale když si koně i jezdci zvykli, začali jsme tato naše putování postupně protahovat. A to nejen časově, ale i co do počtu najetých kilometrů. Jezdci nocují kde se dá - pod širákem, ve stanech, u dobrých lidí co se ujmou... Pro naše koně máme většinou domluvenou ohradu či maštal nějakých známých, či známých známých, případně alespoň zapůjčený "plac", kde si můžeme na noc zbudovat provizorní elektrické ohradníky.

Videa z vandru

Je totiž pravdou, že zatím jsme natolik zpohodlnělí že si vše podstatné nevezeme s sebou na koni, ale vždy máme domluvený motorizovaný doprovod v podobě tahače s koňovozíkem (to pro případ, že by se něco přihodilo a bylo potřeba koně přepravit zpátky domů), kde jinak místo koní trůní veškerá bagáž a potřebná technická podpora. S sebou na koních si tak vezeme jen to nejnutnější na cestu a samozřejmě nezbytnou kasičku na občerstvovací pauzy během cesty.
 
    


Trasy jsou každoročně trochu obmněňovány, aby to nebyla pořád stejná nuda. Často se na část úseku přidávají i místní, kteří poskytují nocleh a druhý den pak vyprovází na další štaci aby skupina nesešla z
cesty a nezabloudila v temném lese.

První vandry jsme povětšinou směřovali kolem přehrad Kružberk a Slezská Harta, časem jsme to však otočili na Beskydy. Cílem podzimních či zimních puťáků bývají zase Jeseníky, především okolí Zlatých hor.

V roce 2013 jsme se zapojili do projektu budování hipostezek v Moravskoslezském kraji. Na páteřní stezku, která vznikla už v roce 2012 bychom rádi napojili další síť stezek vedoucí až k našemu areálu, pro který bychom rádi získali statut stanice.

Hipostezky Moravskoslezský kraj