Strona główna: Aktualności

24-26.04.2009 Neuronus II

Ilona Szumowska i Maciej Kozak wygłosili referat na II Studenckiej Neurokonferencji Neuronus w Krakowie organizowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim


4-24.04.2009 Podstawowe metody badania neuropsychologicznego i rehabilitacji neuropsychologicznej

Członkowie SKN wzięli udział w kursie, w ramach którego uczyli się stosowania metod badania neuropsychologicznego, poznawali jego schemat, mogli zdobyć wiedzę o sposobach rehabilitacji funkcji poznawczych, a także mieli okazję przyjrzeć się praktyce klinicznej podczas pobytu na Oddziale Neurologii Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie. Kurs obejmował 30 godzin zajęć i był organizowany przez Centrum Psychoedukacji i Pomocy Psychologicznej w Lublinie.


16.03.2009 Zaczyna się Brain Awareness Week 2009

Zapraszamy do udziału w popularno-naukowej akcji z okazji Światowego Tygodnia Mózgu!

Na stronie konferencji można zapoznać się z programem: http://kognitywistyka.net/~dm4/program.html


21.01.2009 Wybory zarządu Koła

We środę o godzinie 18.30 odbyło się walne zebranie Koła, na którym dokonano wyboru członków Zarządku SKN. Zapraszamy na kolejne zabranie ogólne w piątek 23.01 o godzinie 16.30. 


17.01.2009 Zapraszamy na Dni Mózgu 4!

Zapraszamy na czwartą edycję konferencji Dni Mózgu organizowanej w ramach międzynarodowego Brain Awareness Week w trzecim tygodniu marca 2009. Jest już strona www wydarzenia: http://www.kognitywistyka.net/~dm4


16.01.2009 Studenckie Koło Neuronauk zaprasza do współpracy w nowym semestrze!

   W ramach SKN chcemy zajmować się szeroko pojętymi neuronaukami, kognitywistyką i psychologią z perspektywy poznawczej. Planujemy prowadzenie projektów badawczych, organizację konferencji i udział w nich, spotkania naukowe. Mamy szerokie kontakty z ludźmi o podobnych zainteresowaniach w całej Polsce ale też na świecie. Równie ważną częścią naszej działalności jest popularyzacja nauki, a w szczególności interesujących nas dziedzin .

     SKN powstało w roku akademickim 2008/2009, w wyniku usamodzielnienia się Sekcji Neuro -Kognitywistycznej Koła Naukowego Studentów Psychologii KUL. Naszą sztandarową akcją są coroczne Dni Mózgu, które odbywają się w każdy drugi tydzień marca w ramach międzynarodowego Brain Awareness Week (czytaj więcej na: http://www.kognitywistyka.net/~dm3/ ).  

W ramach Koła działają Sekcje, które zapraszają na spotkania tematyczne:

 

1.   SEKCJA ANATOMII I FIZJOLOGII UN

Przewodniczący: Marcin Machowski, IV rok Psychologii

         Jeśli chcesz zrozumieć zachowanie człowieka, musisz wiedzieć co dzieje się w jego głowie. Jakie struktury mózgowe odpowiadają za jego zachowanie? Program zajęć z anatomii i fizjologii układu nerwowego zakłada poznanie jego budowy i funkcji, począwszy od pojedynczego neuronu, a skończywszy na złożonych strukturach neuronalnych. Jest to sekcja Koła Neuronauk, dlatego też na zajęciach będzie przekazywana wiedza niezbędna do zrozumienia wszystkich treści, związanych tą tematyka. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o mechanizmach rządzących Twoim zachowaniem, wstąp do Naszej Sekcji. Zapraszamy!

            Kontakt: marcin.machowski@wp.pl, tel. 607 397 257

 

2. SEKCJA PSYCHOLOGII EKSPERYMENTALNEJ

Przewodniczący: Agnieszka Krzyżanowska, IV rok Psychologii

         Eksperyment jest jednym z podstawowych narzędzi poznawania ludzkiej psychiki. Stwarza możliwość kreowania niezliczonych sytuacji i obserwowania, jak mogą zachować się w nich ludzie (często zaskakująco i niespodziewanie!:)). Badania z zakresu neuronauk bazują na paradygmacie badań eksperymentalnych. 

      W sekcji psychologii eksperymentalnej zajmiemy się poznawaniem, projektowaniem i wykonywaniem eksperymentów. Poznamy go krok po kroku, od strony metodologicznej - planowanie, konstruowanie, przeprowadzanie, zliczanie danych oraz prezentacja wyników. Podzielimy się swoimi doświadczeniami z prowadzenia badań oraz kruczkami, które pozwalają otrzymywać wolne od błędów rezultaty. Wszystko to ubarwiać będziemy sobie ożywioną dyskusją, jak i interesującymi przykładami eksperymentów, które zmieniły oblicze psychologii. W efekcie każdy uczestnik zdobędzie wiedzę oraz umiejętności do wykonania własnych badań, jak i krytycznego rozpatrywania doniesień naukowych. 

      Przyjdź, dołącz się, KORZYSTAJ, a później reszta zależeć będzie od Twojej wyobraźni !

WYMAGANIA: Pasja do nabywania wiedzy. Chęć współpracy i tworzenia nauki. Ciekawość świata i ludzkich zachowań:)) Spotkania minimalnie 2 razy w miesiącu po 1,5 godzinie (mniej więcej co 2 tygodnie). BONUS: Przydatne merytoryczne notatki ze spotkań w formie elektronicznej (skrypt przeprowadzania eksperymentu na maila:))  

         Kontakt: agnkrzyzanowska@gmail.com, tel. 784 081 111

 

3. SEKCJA NEUROPSYCHOLOGII EMOCJI

Przewodniczący: Michał Czakon, Paulina Piotrowska IV rok Psychologii

Sekcja zajmuję się problematyką dotyczącą emocji, ich neuronalnego podłoża i związku z procesami kognitywnymi.  

Co się dzieje w naszym mózgu, że czujemy strach, miłość, złość, radość? Czy kontrolujemy nasze emocje, a może to one kontrolują nas? Czy doznania emocjonalne wpływają na nasze życie, nawet, jeśli nie zdajemy sobie z nich sprawy? Jaka jest rola emocji w naszym przetrwaniu? Na te i inne pytania postaramy się wspólnie znaleźć odpowiedź.

           Kontakt: michalczakon@gmail.com 

 

4. SEKCJA ,,JOURNAL CLUB”

Przewodniczący: Emilia Zabielska, IV rok Psychologii

         Journal Club na Tematy Neuronaukowe to sekcja, w której zajmować się będziemy najnowszymi badaniami i aktualnymi trendami w neuro i cognitive science.

         Jak będą wyglądać nasze spotkania? Za każdym razem jeden z członków sekcji wcieli się w rolę eksperta. Opracuje on temat, który uzna za najbardziej interesujący, kontrowersyjny, oryginalny, nowatorski, a zrobi to na podstawie artykułów i badań nie starszych niż pięć lat. Każdy z członków sekcji otrzyma do przeczytania jeden lub dwa artykuły podstawowe, zdaniem eksperta najlepiej wprowadzające w zagadnienie. Dzięki temu, choć to ekspert będzie najbardziej kompetentny, wszyscy będą posiadać wiedzę, która umożliwi późniejszą dyskusję. Czy badania są godne uwagi? Jakie są ich wady i zalety? Czy są etyczne? Co wnoszą do wiedzy o świecie i o człowieku? Jak najlepiej zbadać dany problem?

         Informacje o tym jak poszukiwać materiałów, gdzie znaleźć i jak analizować artykuły naukowe gratis na pierwszym spotkaniu ;) Zapraszamy wszystkich, których interesuje co w neuronaukach piszczy!

           Kontakt:  ezabiela@gmail.com 

 

5. SEKCJA ,,KLUB FILMOWY”

Przewodniczący: Katarzyna Kapinos, II rok Psychologii

     Sekcja zajmować się będzie popularyzacją wiedzy z zakresu nauk o mózgu i poznaniu przez przygotowywanie emisji filmów i programów w ciekawy sposób wyjaśniających trudne zagadnienia. Na spotkaniach chcemy korzystać zarówno z filmów dokumentalnych, jak i fabularnych, których wybór będzie zależał tylko od nas. Serdecznie zapraszamy!  

           Kontakt: osobistek@interia.pl

Comments