Opinia sprawie wniosku o nadanie Statuetki  im. GEN. IGNACEGO PRĄDZYŃSKIEGO za zasługi w rozwoju systemu transportowego aglomeracji poznańskiej w roku 2011

 

                          

ANDRZEJ PATALASAutostrada Wielkopolska S.A.

 

Nominowany  w kategorii „INŻYNIERIA TRANSPORTU” za wiodącą  we wszystkich tego aspektach rolę, w doprowadzeniu budowy  autostrady A2 do granicy państwa i tym samym połączenie poznańskiego węzła drogowego z europejskim systemem autostrad.

 

 

Kierowana przez dr inż. Andrzeja Patalasa realizacja autostrady A2, a szczególnie jej ostatni odcinek - od Nowego Tomyśla do granicy państwa -  przesądza włączenie polskiego systemu autostrad w europejski system dróg szybkiego ruchu. Jest to więc od strony funkcjonalnej domknięcie dzieła integralności naszego państwa z szeroko rozumianą europeizacją kontaktów i kultur. Od strony technicznej i technologicznej cechuje się nowatorskimi rozwiązaniami, między innymi betonową nawierzchnią, wzorowymi proekologicznymi elementami trasy oraz delikatnym stosunkiem do spraw archeologicznych. Wiodący wkład Andrzeja Patalasa w to dzieło jest bezdyskusyjny – poczynając od idei budowy autostrady wielkopolskiej w czasach Unii Wielkopolan, przez koncepcje  finansowania i realizacji autostrad w Polsce - za czasu rządów Pani Suchockiej, do obecnych lat jego działalności w spółce Autostrada Wielkopolska prześledzić da się tożsamość dzieła z osobą autora, w tym także drogę zawodową stanowiącą najlepszy przykład postawy i działalności inżynierskiej.