Opinia w sprawie wniosku o nadanie Statuetki im. GEN. IGNACEGO PRĄDZYŃSKIEGO za zasługi w rozwoju systemu transportowego aglomeracji poznańskiej w roku 2011.  

 

                          

WOJCIECH JANKOWIAK -  Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego

 

Nominowany w kategorii „NAUKA, ZARZĄDZANIE I POLITYKA TRANSPORTOWA” za politykę transportową Urzędu Marszałkowskiego i osobisty wkład w rozwój kolei regionalnej w Wielkopolsce

 

 

Podstawowe kierunki polityki transportowej w Wielkopolsce w 2011 roku, to powołanie spółki Koleje Wielkopolskie, zainicjowanie funkcjonowania kolei metropolitalnej, rewitalizacji linii kolejowych do Wągrowca i Wolsztyna oraz zakupu i modernizacji 54 jednostek trakcyjnych wysokiej klasy.  Nie sposób przeceniać aktu uruchomienia spółki Koleje Wielkopolskie – autonomicznej kolei regionalnej. Porównanie działania uruchomionej rok wcześniej spółki Kolei Śląskich czy wcześniejszych – np. Kolei Mazowieckich wskazuje na radykalne zwiększenie możliwości rozwojowych tej formuły w obsłudze przewozów regionalnych. Jako Wicemarszałek Województwa Wojciech Jankowiak, mimo wielu przeciwności i skomplikowanych procedur prawnych, doprowadził do podpisania aktu powołanie Spółki i od 1 czerwca 2011r Koleje Wielkopolskie samodzielnie obsługują relacje na liniach Wolsztyn – Poznań, Poznań – Wągrowiec, Leszno – Krotoszyn – Ostrów Wlkp, Leszno – Wolsztyn – Zbąszynek. Ubiegły rok pokazał, że Wojciech Jankowiak ma pozycję, wizję i wystarczający upór, by te spektakularne, prowadzone w ostatnich latach działania wieść ku dalszym sukcesom.