Hala Widowiskowo - Sportowa Białystok

Projekt koncepcji hali oparto na trzech parametrach: arena otoczona kielichem widowni, prostym układzie funkcjonalnym i czytelnej konstrukcji. Arena otoczona widownią, zew wszystkich stron ma stwarzać atmosferę wielkiego widowiska wizualnie i akustycznie. Układ funkcjonalny rozplanowano wg stref funkcjonalnych. Konstrukcja oparta na układzie funkcji uzupełnia ich wydzielenie, przekrywając całość budynku dominującym zadaszeniem. Ideą założenia urbanistycznego opartego na zaprojektowanych ciągach komunikacyjnych było połączenie stadionu i przyszłej hali ciągiem otwartych terenów zielonych miękko przenikających przez siatkę ulic i zabudowy. Tereny te, atrakcyjnie rekreacyjnie, dobrze skomunikowane z miastem, z zespołami otwartych parkingów przy obu obiektach będą rekreacyjnym uzupełnieniem obydwu sportowo – widowiskowych obiektów.

Teren inwestycji stanowi wydzielony obszar miejski, granicami decyzji lokalizacji celu publicznego. Teren inwestycji ograniczony jest od północy wygrodzoną istniejącą zabudową, od strony wschodniej i południowej drogą publiczną, a od strony zachodniej istniejącym lasem. Zamierzenie inwestycyjne składa się z budowy budynku hali widowiskowo – sportowej, dróg i ciągów komunikacji wewnętrznej, zespołów parkingów ( z wydzieleniem stref funkcjonalnych miejsc postojowych ), budynku technicznego ( w celu uproszczenia obsługi w media budynku głównego ), zjazdów z dróg publicznych, zieleni urządzonej i małej architektury.

Projektowany układ komunikacyjny oparto na istniejących drogach publicznych w części wschodniej i południowej. Od strony wschodniej koncepcja układu komunikacyjnego proponuje wykonanie drogi publicznej wzdłuż boku terenu inwestycji. Obsługa komunikacyjna terenu wokół w/w sposób pozwala na strefowanie parkingów do funkcji obiektu oraz pozwala na obsługę drogi pożarowej wokół budynku hali. Szeroko otwarte ciągi komunikacji pieszej

pozwalają na swobodne przemieszczenia się na całości terenu inwestycji, zapewniając dostęp dla służb ratunkowych oraz porządkowych do każdej sekcji terenu i budynku. Szerokie place wejściowe pozwalają na dowolne ukształtowanie elementów małej architektury. Dodatkowo proponuje się zlokalizowanie zatok przystankowych poza teren inwestycji w pasach dróg publicznych pozwolą w przyszłości na dowóz widzów do hali widowiskowej z miejskich parkingów.