Akce:
Sinclair QL slaví 30 let!


O počítači Sinclair QL


Sinclair QL byl profesionální počítač využívající 32bitový procesor s 8bitovou datovou sběrnicí, v základu 128 kB RAM standardně rozšiřitelných na 640 kB (existují ovšem i rozšíření s větší pamětí).
Cílen byl jako levný profesionální stroj pro kanceláře a provozy malých podnikatelů a jako stroj pro seriózní domácí uživatele.
Tomu odpovídala jak snaha o co nejlepší parametry - výkonný moderní procesor, rozšiřitelná paměť, zabudované záznamové zařízení, vysoké rozlišení s až 80 nebo 85 (při použití speciálního monitoru) znaky na řádek v textovém režimu, barevná grafika, klávesnice s kvalitními hmatníky, multitaskingový operační systém, zabudované RS-232, balík kancelářských programů dodávaných v ceně počítače - tak i snaha o co nejnižší cenu - 8bitová datová sběrnice, omezený počet barev, klávesnicová membrána bez mikrospínačů, nestandardní páskové zařízení Microdrive místo disket, operační systém vlastní tvorby nekompatibilní s jinými OS, omezený počet rozšiřujících konektorů.
Kromě sériově vyráběných součástek (procesor Motorola 68008 a jako druhý procesor Intel 8049) využíval počítač i na zakázku vytvořené specializované čipy (ZX8301 a ZX8302).

QL je považováno za neúspěšný počítač, za což může částečně negativní kritika v době uvedení na trh, kdy nebyl ještě zcela zbaven chyb. Během roku se sice ukázalo, že se už jedná o životaschopnou a odladěnou platformu s rostoucím výběrem software a neustále rostoucím prodejem (tržby z prodeje QL zachránily po finanční stránce v roce 1985 firmu Sinclair a zabránily jejímu převzetí Maxwellem). Při převzetí Sinclairu firmou Amstrad však byla výroba profesionálního stroje s moderním procesorem, multitaskingovým systémem a perspektivou rozvoje (viz Thor, Aurora, QXL a Q40/Q60) na vrcholu jeho úspěšnosti náhle zastavena ve prospěch stroje od Amstradu určeného pro stejný segment trhu, výběhový Amstrad PCW (Joyce) s tehdy zastarávajícím systémem CP/M.
Přesto se původní černé verze Sinclairu QL vyrobilo více kusů, než PALové verze Amigy 1200.

Původně byl pro něj vyvinut firmou GST multitaskingový okenní operační systém s virtuálními obrazovkami 68K/OS ovládaný přes uživatelské rozhraní ADAM.
Pro produkci byl však nahrazen jiným multitaskingovým systémem QDOS, který jako shell používal rozšiřitelný SuperBasic.
OS je uložen v ROM. Za poslední verzi QDOSu je možné považovat Minerva ROM verze 1.98, která narozdíl od původního QDOSu využívá obě VideoRAM počítače a umožňuje pod multitaskingem spuštění více interpretů SuperBasicu.
68K/OS zabíral 32 kB (plus případný ROM disk), QDOS se SuperBasicem má 48 kB.
QDOS je možné dále rozšiřovat pomocí toolkitů, z nichž nejdůležitější je Toolkit II od autora QDOSu Tony Tebbyho, a od stejného tvůrce okenní manažer (Window Manager, WMAN) a GUI prostředí Pointer environment (PTR_GEN).
Samostatným, ale s QDOSem kompatibilním operačním systémem je SMSQ/E (small multitasking system, vzniklý původně pro Atari ST) vyvinutý opět autorem QDOSu Tony Tebbym.
SMSQ/E není uložen v ROM, ale bootuje se z diskového zařízení, a rozšíření Toolkit II, WMAN a PTR_GEN má zabudováno v sobě.

Software:

V této sekci najdete informace o hrách a programech, ke stažení pak takové věci, jako mapy nebo manuály, v některých případech pak i programy samotné.

Hardware:

V této sekci najdete informace o hardwarových doplňcích a periferiích, ke stažení pak návody nebo technické informace. Samotná hardwarová zařízení samozřejmě pouhým stažením z webu získat zatím nelze.