Denizli yemekleri   anasayfa


Denizli” de Sahanda  yumurtaya ve balığa limon sıkılır.
Kebap, kelle,  yenir elle  !!!!!!!       

Bir zamanlar 1.sanayide Yalova lokantası vardı. Hala var ama o güzelim yemekler yok.  Denizli de öğle yemekleri orada yenirdi.Kuzu kapaması, Rostosu, Tandırlı pilavı,Rulo köftesi, her yemeği ve salatası bir başka güzeldi.. Kaleiçinde şahap vardı. O da kapandı. (Tereyağlı köfte,Salçalı Rosto,Güveç,v.s unutulmaz tattı..)

Çınar"da ise Sevimli Kardeşler lokantası vardı. Hala var ama o güzelim yemekler yok.  Tereyağlı döner, Rostosu, izmir köftesi ve ev yemekleri ve salatası bir başka güzeldi. Hele Pazar günleri herkes döner kuyruğuna girerdi.         Kolay yoğurt Yapın     Kolay zeytin yapın

Sıvama

Koyun etinin pirzolalık kısımları yağlarından ayırılır. Tencerenin altına yağlar döşenir.  Bunun üstüne etlet döşenir. Üstüne sadece toz karabiber ekilir. Tencere kapatılır. Hamur ile sıvanarak hava ile teması kesilir. İlk gün iki saat kısık ateşte pişirilir. Sonra en az dört gün birer saat  daha pişirilir. Daha sonrasını anlatmaya gerek yok. Kemikleri bile yersiniz.

 

 

Gamrık

Koyun veya oğlak etinin pirzolalık kısmı bütün olarak alınır. Eti ile kemiğinin arası bıçakla yarılır. Islatılmış pirinç kara biber ve  tuz ile karıştırılır. Bu karışım etin içine doldurulur. Ve ip ile dikilir. Tencereye yeterince su katılır.  Yaklaşık bir saat pişirilir. Daha sonra sudan alınan et kızgın fırında yarım saat kızartılır. Etin yağı az ise fırına konulmadan tereyağı sürülür. Nar gibi kızarmış gamrık kayık tabakta servis edilir.

 
Kapama

1 kg. Kuşbaşı koyun eti, 100 gr. arpacık soğanı, veya 15 kadar küçük boy soğan ,

5 küçük domates, 3 orta boy yeşil biber, 4 küçük patates yarım tatlı kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karabiber ile karıştırılır. Bakır tasın içine yerleştirilir. En üstüne asma dalı konur. Tasın üzerine büyük bakır Süt diğanı  kapatılır. Süt diğanı ters çevrilerek düz hale gelir.(Dökülmeden tencereye konmuş olur.).  Tencerenin üstüne ağırlık yapacak taş konur. Sonra 8 sıcak su bardağı su katılır.  Ve kısık ateşte (tercih odun ateşi) 2 saat pişirilir. Bu süre sonunda ıslatılmış bir bardak pirinç tasın çevresine yayılır.

Bir kaşık salça sulandırılarak, pirincin üstü bir parmak su olacak şekilde sıcak su ilave edilir. (bir su bardağı kadar)  . Hafif ateşte pirinç suyunu çekinceye kadar beklenir.

(suyunu çekmek üzere iken bir sunam ekmek bandırıp yemek adettir. )Tadı tuzu da bakılmış olur.)

Pirincin suyu çekince tas kebabı hazırdır. Aynı yerde pilav da pişmiş oldu. Kapattığımız tas alınır. Bir şey demeye gerek yok yanında koyun yoğurdu iyi gider..

Not: pirinç konulmadan önce ateş azalırsa suyu içine çeker. Ateş artırılırsa suyu tekrar bırakır. Eğer su kalmamışsa sıcak su ilave edilir.

Daha sonra irmik helva yemeyi unutmayın.

             

Denizli Ev yemekleri

Yanında

Nerede ne yenir

Tarhana çorbası (kıymalı)

Sıvama

Kapama

Kuzu şiş

Gamrık 

Gumbar dolması

Ispanak aşı

Muşakka aşı (pirinçli)

Sulu köfte

Kuru patlıcan dolması

Kuru fasulye (etsiz zeytinyağlı)

Çal Üzümü Yaprak Sarması

Lahana sarması

Güveç (toprak tencerede)

Ispanak böreği (çörek) odun ateşinde

Bakla (zeytinyağlı) veya (kuşbaşılı)

 

 

Yanıksı süzme Yoğurt

(inek-koyun- keçi sütünden)

Goruk turşusu

Sirke turşusu (+taze fasulyeli v.s)

Gelin turşusu (yeşil biber, patlıcan)

Düğün turşusu (kırmızı ütülük biberli)

 Av yemekleri

 Tavşan sıvama

Ördek dolması

Meke sıvaması

Soğan dolması (kurban kıymasından) 

 

Bayramyeri"nde

Tereyağlı köfte,Salçalı Rosto,Güveç,v.s

Avni usta (cami sokağı)

Elbasan tava,salçalı köfte,güveç,v.s

Mavi Köşe ve Gürel lokantası sulu yemekler

Kebapçı Kadir (2.ticari yol başı)

Kebapçı Halil Eski Sarayköy cad. Kavş.

Kebapçı Enver Eski Sarayköy cad. Kavş.

Kayhan da alabalık

Alabalık orada bir başka güzel

Mantar mantar da yenir di?

Denizli Lokanta Yemekleri

Bayramyeri Kebap

Denizli usulü ızgara köfte

Ciğer sarma

Kuzu kızartma

Kuzu kokariç (mangalda)