Home‎ > ‎

מידע לסטודנטים במסלול להנדסת מחשבים

בעיקבות פניות רבות אני מרכז כאן את השאלות והתשובות הנפוצות שאני מקבל כיועץ המסלול להנדסת מחשבים

הדף הזה מתעדכן מדי פעם.

מה ההבדל בין המסלול להנדסת מחשבים, המסלול להנדסת תוכנה, והמסלול כללי עם התמחות במשחבים

סטודנטים שונים מגיעים לטכניון עם רקע ומטרות שונות, וחלקם יודעים בשלב מאוד מוקדם מה הם רוצים לעשות כשיהיו גדולים. המסלולים, לדעתי, נבנו כדי לתת מענה לכל סוגי הסטודנטים, ולכוון אותם אילו קורסים לקחת. חשוב להבין לפני שנכנסים לפרטים - ניתן ללמוד הכל בכל המסלולים. זאת אומרת - התוצאה הסופית, שהיא ידע מעמיק בתחום וכשירות להמשך הקרירה המקצועית, ניתן להשיג ביותר מדרך אחת, רק שהמחיר יהיה ללמוד יותר קורסים. מי שרוצה יכול לקחת מה שהוא רוצה, אבל במסלולים שונים יש חובות שונות והתמחויות שמכתיבים קורסים ספציפים, כך שכל מי שרוצה לקחת קורסים אחרים - הרי זה מבורך, כל עוד הסטודנט עומד בחובות של המסלול.

עכשיו לגבי המסלולים עצמם ואופן הבחירה ביניהם:

הנדסת מחשבים: מי שיודע בוודאות שהוא/היא רוצה להיות מהנדס/ת מחשבים, עם רקע חזק ורחב הן בתוכנה והן בחומרה, עם קורסים ופרוייקטים ברמות גבוהות ביותר בתחומים אלה מחשמל וממדמ''ח  - מוזמן ללכת על המסלול של הנדסת מחשבים. מסלול זה נותן רקע מרשים ומעמיק בתחומים קריטיים למהנדס מחשבים, בייחוד ממדעי המחשב, על חשבון קורסים בסיסיים בתחומים אחרים הקשורים יותר לחשמל, כמו פיזיקה יותר מתקדמת, עיבוד אותות וכו.

הנדסת תוכנה: מי שיודע שהוא רוצה להיות מהנדס מחשבים אבל גם  להיחסף למגוון של מקצועות בנושאים קלאסיים של חשמל, כגון איבוד אותות, תורת האינפורמציה, גלים, אופטיקה, תקשורת, בקרה וכו - מוזמן לקחת את המסלול הזה ולהחליט בשלב יותר מאוחר מה הוא באמת רוצה, אבל על חשבון של עומק בנושאי מדעי המחשב

חשמל כללי עם קבוצת מחשבים: מי שיודע שהוא לא יודע או מעדיף לא לבחור עד הרגע האחרון, או רוצה קצת יותר חופש בבחירת מקצועות והתמחויות, כנראה שהמסלול הכללי עם התמחות במחשבים הוא העדיף. בדומה למסלול לתוכנה, גם כאן ניתן יהיה לקחת קורסים מעבר למיקוד על מחשבים ותוכנה, אולי קצת יותר.

לסיכום - אין שום דבר "בלתי הפיך" בבחירה של המסלול. משום מה הסטודנטים מייחסים חשיבות יתר לבחירתו. בפועל, המסלולים נועדו לעזור לסטודנטים לא להתבדר בדרך לתואר עם כל האפשרויות הבחירה העצומות


האם זה משנה לתעשיה איזה מסלול אני לומד/ת כדי להתקבל למקום עבודה

כנראה שצריך לשאול את אנשי התעשיה. הראייה שלי היא שהמסלולים הם הדרך המהירה והקלה מבחינת המעסיקים לסנן מעומדים, בעיקר למשרות סטודנט. מסלול מכתיב את מכלול הקורסים, וכנראה גם מהווה סימן ראשוני להעדפות הסטודנטים עצמם בבחירת התחום. אבל לדעתי, במקרה של המעסיקים שלא טורחים לבדוק פרטנית איזה קורסים נלמדו ופוסלים על בסיס המסלול, אתם לא רוצים לעבוד אצלם - הם שטחיים ולא מבינים. להבדיל ממעסיקים כאלה, בבחינתי של הסטודנטים ללימודי תואר שני אני תמיד בודק את הקורסים, ומחליט לפיהם.

פרויקטים

לדעתי, פרוייקטים הם הדבר הכי מעניין בתואר, שמאפשר לכם לגעת במו ידיכם בדברים קצת יותר דומים למציאות. פרויקטים ניתנים במעבדות שונות בפקולטה, הם יכולים להיות מאתגרים, קשים מאוד, וסתם. לדעתי, תבחרו בפרוייקט קשה, מוגדר היטב, עם היבטים מחקריים, בתחום שאתם רוצים בסופו של דבר לעבוד בו או רוצים לנסות את עצמכם. זוהי הדרך הטובה ביותר לדעת אם זה באמת מה שאתם רוצים לעשות בחיים. שימו לב - מעסיקים רבים מסתכלים על הפרוייקט כשדה ניסוי למעומד לתפקיד בעבודה, ואוהבים לשאול שאלות על פרטים טכנים, כדי ללמוד מה אתם באמת מבינים ומה עשיתם בפרוייקט.