Kolejiště‎ > ‎

04 Tapeta

Stav stavby kolejiště 17. 6. 2017.

Dalším krokem, při stavbě mého kolejiště bylo vytvoření tapety. Rám kolejiště je na několika stranách přistaven až ke zdi a pozdější instalace tapety by byla obtížná.

Výběr tématu

Výběr místa pro pořízení fotografie s pozadím byl poměrně zdlouhavý. Hledal jsem vrchol kopce s hezkým výhledem na okolí. Pokud možno s výhledem 380°. Některá místa měla všesměrový výhled, ale krajinu pouze s lesy. Na jiném místě byly zase blízko silnice a elektrická vedení, která se na pozadí také nehodí. Většina mís má rozhled pouze v úhlu 180°. K takovým místům patří východní směr z valu hradu Lichnice https://mapy.cz/zakladni?x=15.5871881&y=49.8786676&z=17&base=ophoto&source=coor&id=15.587188055555556%2C49.87886805555556 Při odpoledním sluníčku je to hezký pohled.

Nakonec jsem našel místo, které mi plně vyhovovalo. Jedná se o telekomunikační věž s rozhlednou na vrchu Horní les nedaleko Vírské přehrady https://mapy.cz/zakladni?x=16.3411092&y=49.5905908&z=14&base=ophoto&source=coor&id=16.341109166666666%2C49.5907925 Z této věže je rozhled do kraje 360°.

Fotografování

Na rozhledně jsem pořídil sérii fotografií, které se vzájemně částečně překrývaly. Fotil jsem do formátu JPEG s maximálním rozlišením a expozicí na automatiku. Celkem jsem na fotografování vyrazil třikrát, abych trefil správné počasí, mraky a násvit sluníčka.

Příprava tapety

Pro vytvoření panoramatické fotografie jsem použil program Hugin http://hugin.sourceforge.net/ Program je zdarma a má velmi intuitivní ovládání. Pro vytvoření tapety jsem použil průvodce, který vyžaduje minimum nastavování. Maximální šířka fotografie, kterou je Hugin schopen složit je 30 000 px. Tomu jsem přizpůsobil výběr motivu na jednotlivé dílčí části tapety. Celé panorama 360° jsem rozdělil na čtyři části které budou tvořit čtyři dílčí tapety. Každou dílčí část jsem sestavil s menším přesahem pro pozdější editaci. Z vybraných sérií obrázků jsem nechal Hugin sestavit panoramatické fotografie. Jako výstupní formát souboru jsem zvolil TIFF, protože na rozdíl od JPEG není ztrátový.

Vytvořené panoramatické obrázky jsem následně na okrajích ořízl tak, aby tapety na sebe navazovaly. Pro oříznutí panoramatických obrázků jsem použil program GIMP https://www.gimp.org/ Sousedící strany panoramatických obrázků na sebe navazují motivem, ale nenavazují na sebe barevně. Hugin při spojování obrázků provádí úpravu jasů jednotlivých fotografií tak, aby nebyly znát přechody. Toto nelze zajistit u dvou obrázků. Výsledné čtyři panoramatické obrázky jsem pracovně nazval sever, východ, jih a západ. Názvy jsem zvolil podle orientace stěn ve vláčkovně a nemají žádný vztah s geografickým směrem na fotografiích.

Výroba tapety

Pro výrobu tapety jsem oslovil několik firem na internetu, které propagují výrobu tapet s vlastním motivem. Bohužel mi žádná firma neodpověděla. Nakonec jsem oslovil firmu vyrábějící reklamy PROSS reklama http://pross.cz/ S firmou je velmi dobrá spolupráce. Nabídli mi několik substrátů pro potisk. Samolepící tapetu mi ihned rozmluvili, protože se nehodí na savé podklady, kterým zeď je. Dalším materiálem byla plastová deska. Ta se mi nelíbila, tak jsem ji odmítl. Další v pořadí byl plakátovací papír. Kus materiálu mi dali na vyzkoušení. Nalepil jsem to doma na zeď, ale výsledky byly velmi špatné. Plakátovací papír má velkou roztažnost v závislosti na vlhkosti. Při lepení je hodně zvlněný a po uschnutí se vypne tak, že se odlepují okraje.

Nakonec jsem zvolil plakátovací papír, který se olištuje a pověsí na zeď. Lišty jsem zakoupil v potřebách pro truhláře 20×4 mm se zaoblenou hranou v délce 2 m. Pro zavěšení jsem použil rybářský vlasec. Výhodou tohoto řešení je, že je možné dodatečně změnit výšku zavěšení tapety.

Před tiskem jsem jednotlivé dílčí tapety ještě rozdělil na kratší díly tak, aby jednotlivé díly nebyly delší než 2 m a zároveň abych dostal místa dělení k topení a na hranu okna. Přesněji řešeno jsem jednotlivé panoramatické fotografie nerozděloval, ale zadal jsem před tiskem kde mají být místa rozdělení. Tisk byl proveden tak, aby na horním a dolním okraji bylo ponecháno asi 2 cm volného místa a po stranách žádné volné místo nebylo a tisk byl proveden až do kraje.

Po vytištění a zalištování jednotlivých obrazů jsem tapetu zavěsil.

Instalace

Nakonec zbývalo tapetu zavěsit do správné výšky, vodováhou srovnat a napasovat sousedící motivy.

Sever

Rozměr 19 044 × 2 594 pxVýchod

Rozměr 20 802 × 2 484 pxJih

Rozměr 27 140 × 2 464 pxZápad

Rozměr 13 120 × 2 608 px


Celkový pohledvytvořeno 17. 6. 2017

Comments